Ռիչարդ Կիրակոսյանը Արթուր Բաղդասարյանի դեմ. Ավելի պրոֆեսիոնալ անհատներ պետք է պատասխանատու լինեն
«Եթե Ադրբեջանը պատերազմ սկսի հենց հիմա, ապա նա կպարտվի: Սակայան Ադրբեջանը, այդուհանդերձ, պատրաստվում է հավանական պատերազմի», -այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Հայաստանը, ըստ նրա, պատրաստ է պաշտպանելու իր տարածքները և ինչպես ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն է հավաստիացրել հասարակությանը` Հայաստանը կարող է դա անել.
«Նախարարությունից տեղեկանում ենք, որ Հայաստանի դեմ յուրաքանչյուր հարձակմանը կտրվի համարժեք պատասխան, բայց Հայաստանն ունի մի կարևոր թերություն, որն առնչվում է ազգային անվտանգության հետ»,- նշեց նա ու վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանի ազգային անվտանգության խորհուրդը պետք է լինի ավելի ակտիվ ու պրոֆեսիոնալ և պետք է, որ ավելի պրոֆեսիոնալ անհատներ պատասխանատու լինեն ազգային անվտանգության համար, այլ ոչ թե քաղաքական գործիչներ.
«Սա Հայաստանի որոշումների ընդունման գործընթացի հիմնական թերությունն է. որոշումներ կայացման գործընթացը ԱԱԽ-ում պետք է ավելի բարելավվի»,- ընդգծեց Ռ.Կիրակոսյանը:
Անդրադառնալով բախումներին` նա նշեց, որ այդ բախումները ուղերձ էին, թե Ադրբեջանը ամենևին էլ հանգիստ չէ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ընթացող խաղաղ կարգավորման գործընթացի պատճառով: Եվ այդ ուղերձն ուղղված էր ոչ միայն Հայաստանին կամ Արցախին, այլև Արևմուտքին.
«Այս է պատճառը, որ այդ message-ը օգտագործվեց որպես մի գործոն փչացնելու Քլինթոնի այցը տարածաշրջան»,- հավելեց քաղաքագետը:
Բացի այս, ըստ բանախոսի, բոլորի համար էլ պարզ է` ներառյալ ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին, որ Հարավային Կովկասի անվտանգության միակ սպառնալիքը Ադրբեջանն է: Իսկ յուրաքանչյուր հարձակման համար պետք է լինի գին, որը կվճարի Ադրբեջանը.
«Եվ միջազգային հանրությունը պետք է ստիպի Ադրբեջանին վճարելու այդ գինը»,- հավելեց Ռ.Կիրակոսյանը:
Իսկ թե ի՞նչ գին պետք է վճարի Ադրբեջանը հարցին պատասխանելով` Ռ.Կիրակոսյանը նշեց, որ հետաքրքիր զարգացումներ այս իմաստով կտեսնենք Փարիզում.
«ԱՄՆ պետքարտուղարը տեղեկացրեց, որ Փարիզում կներկայացվի նոր ձևաչափ: Կարծում եմ սրա նպատակը խրախուսելն է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը, բայց անհայտ է, թե ի՞նչ է իրենից ներկայացնում այս նոր առաջարկը: Սակայն ես կարծում եմ, որ Հիլարի Քլինթոնը նման բան չէր հայտարարի, եթե համաձայնեցրած չլիներ մինչ այդ Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի հետ: Եվ ես ակնկալում եմ, որ սա կլինի մի նոր ձևաչափ, որում Լեռնային Ղարաբաղը ներկայացված կլինի որպես հավասար կողմ» :

Ричард Киракосян: Если Азербайджан начнет войну сейчас, то он потерпит поражение
“Если Азербайджан начнет войну сейчас, то он потерпит поражение. Однако Азербайджан, тем не менее, готовится к возможной войне”, – отметил на сегодняшней пресс-конференции политолог Ричард Киракосян.
Армения, по его словам, готова защищать свои территории и, как заверил министр обороны Сейран Оганян, может сделать это.
«В Министерстве сообщают, что любое нападение на Армению встретит достойный ответ, но у Армении есть один важный недостаток, связанный с национальной безопасностью”,– подчеркнул Р. Киракосян, выразив уверенность в том, что Совет национальной безопасности Армении должен быть более активной и профессиональной структурой и за национальную безопасность стрнаны должны быть ответственны не политические деятели, а более профессиональные деятели.
«Это основной недостаток процесса принятия решений в Армении. Этот процесс в Совете национальной безопасности должен быть усовершенствован”,–– считает политолог.
Касаясь столкновений, Р.Киракосян отметил, что это было послание о том, что Азербайджан вовсе не спокойно настроен вокруг мирного процесса урегулирования карабахского конфликта, причем это послание было направлено не только Армении и НКР, но и Западу.
«В этом и причина того, что данный message был использован в качестве фактора с целью испортить визит Клинтон в регион”,– считает политолог.
Кроме того, по его словам, всем, в том числе и госсекретарю США, было ясно, что единственную угрозу безопасности на Южном Кавказе представляет Азербайджан, а для любого нападения должна быть цена, которую заплатит Азербайджан.
“Международное сообщество должно заставить Азербайджан заплатить эту цену”, - добавил Ричард Киракосян, подчеркнув, что в этом плане интересные развития событий еще ожидаются в Париже.
"Хиллари Клинтон сообщила, что представит новый формат урегулирования в Париже. На мой взгляд, это нацелено на поощрение деятельности Минской группы ОБСЕ, однако не известно, что представляет собой это новое предложение. Думаю, Клинтон не заявила бы об этом без согласования с Россией и Францией. Я надеюсь, что это будет новый формат, в котором Нагорный Карабах будет представлен как равная сторона” ,– резюмирвоал политолог.