Ն.Զոհրաբյան. Մենք վստահ ենք, որ ԲՀԿ-ի ներկայացվածությունը ԵԽԽՎ պատվիրակությունում երկու անդամի կարգավիճակով պահպանվելու է
Ինչպես ավելի վաղ նշել էինք, հունիսի 25-29-ը Ստրասբուրգում աշխատանքները կսկսի ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանը, որին Հայաստանի Ազգային Ժողովի պատվիրակությունը կմեկնի դեռևս հին կազմով: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց պատվիրակության մշտական անդամ, ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նրա խոսքով` ամառային նստաշրջանից հետո կձևավորվի նոր պատվիրակությունը, որն արդեն կներակայացնի հինգերորդ գումարման Ազգային Ժողովում առկա համամասնությունը:
«Պատվիրակությունը պետք է կազմվի ԵԽԽՎ կանոնադրության և սկզբունքներին համապատասխան` հաշվի առնելով նաև կանոնադրության պահանջները, որտեղ խոսքը ազգային խորհրդարանի ուժերի համաչափ ներկայացվածության մասին է»,- շեշտեց Ն.Զոհրաբյանը:
Նշենք, որ շրջանառվում են լուրեր, թե հնարավոր է նոր ձևավորվելիք պատվիրակության կազմում, որում ԲՀԿ-ն երկու անդամով է ներկայացված, մեկ քվոտան ԲՀԿ-ից տրվի ՀԱԿ-ի անդամին:
Ն. Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ նախորդ` չորրորդ գումարման Ազգային Ժողովում «Բարգավաճ Հայաստան»-ի 30 հոգանոց խմբակցությունը ուներ 2 անդամ պատվիրակությունում` ինքը ` հիմնական անդամ և մեկ անդամ փոխարինող կազմում: Մինչդեռ մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ԲՀԿ խմբակցությունն այսօր ունի արդեն 37 պատգամավոր.
«Մենք վստահ ենք, որ ԲՀԿ-ի ներկայացվածությունը ԵԽԽՎ պատվիրակությունում երկու անդամի կարգավիճակով պահպանվելու է»,- նշեց նա:
Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ այս պահի դրությամբ դեռ չի քննարկվել, թե համամասնության պահպանման դեպքում ո՞վ կլինի երկրորդ անդամը: Ինչպես նաև ձեռնպահ մնաց մեկնաբանելուց, թե ի՞նչ քայլի կդիմի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը, եթե այդ համամասնությունը, այդուհանդերձ, չպահպանվի իրենց երկու քվոտան պատվիրակությունում.
«Եկեք ենթադրություններ չանենք: Կարծում եմ` դա տրամաբանական որոշում չի կարող լինել, որովհետև ցանկացած որոշում պետք է բխի օրենքից և առկա իրողություններից: Իսկ առկա փաստական իրողությունն այն է, որ ԲՀԿ-ն այսօր խորհրդարանում շատ ավելի լայն ներկայացվածություն ունի, քան չորրորդ գումարման ԱԺ-ում»,- հավելեց պատգամավորը:
Հիշեցնենք, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակությունում ԲՀԿ-ի երկրորդ` փոխարինող անդամը ԱԺ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանն է:

На летнюю сессию ПАСЕ делегация Армении отправится в прежнем составе
На летнюю сессию Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), которая состоится в Страсбурге 25-29 июня, делегация Национального Собрания Армении отправится в прежнем составе. Об этом Panorama.am сообщила постоянный член делегации, секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» (ППА) Наира Зограбян.
По ее словам, новый состав армянской делегации будет сформирован лишь после летней сессии ПАСЕ, с учетом соответствующих требований о корректной представленности и распределении мест в составе делегации между парламентскими силами.
На просьбу корреспондента Panorama.am прокомментировать слухи о том, будто одна из двух «квот» в армянской делегации в ПАСЕ от ППА может уйти к оппозиционному Армянскому национальному конгрессу (АНК), Н. Зограбян ответила, что они уверены в сохранении членами ППА двух своих «квот» в составе делегации, поскольку если в НС 4-го созыва фракция партии состояла из 30 депутатов, то в новоизбранном парламенте их уже 37 человек.
При этом Н. Зограбян затруднилась ответить, кто именно будет вторым от ППА в составе делегации.
Напомним, что 6 мая 2012г. в Армении состоялись очередные парламентские выборы, в которых участвовали 8 партий и 1 союз. Список выглядел так: Демократическая партия Армении (ДПА), Коммунистическая партия Армении, партия «Объединенные армяне», АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД), Республиканская партия Армении (РПА), партия «Процветающая Армения» (ППА), партия «Оринац еркир» (ОЕ), Армянский национальный конгресс (АНК), союз партий «Наследие» и «Свободные демократы». Голосование продлилось с 08:00 по 20:00 (по местному времени).