Ա.Բոբիկյան. Մեկ օր Լոնդոնը ականատես կլինի հայկական երգուպարի (տեսանյութ)
Հուլիսի 29-ին Լոնդոնում Հայ Առաքելական եկեղեցու Մեծ Բրիտանիո թևի նախաձեռնությամբ տեղի կունենա երկրորդ Համահայկական բացօթյա փառատոնը` (Armenan street festival ): Այս մասին Panorama.am-ին ասաց կոմպոզիտոր, երգեհոնահար Արթուր Բոբիկյանը, ով ստեղծագործում է Լոնդոնում ու, բնականաբար, այս տարի ևս մասնակցություն է ունենալու փառատոնին:
Նրա խոսքով, առաջին բացօթյա փառատոնը անցյալ տարի ռեկորդային 2400 մարդ էր հավաքել և սա այն դեպքում, երբ փառատոնի ընթացքում վեց ժամ շարունակ անդադար անձրև է տեղացել. «Չնայած 6 ժամ տեղացող անձրևին հայերը մինչև վերջ պարեցին դրսում ու մի քանի հեղինակավոր թերթեր գրեցին` "Armenian dancing in the rain ": Այս տարի փառատոնն ավելի մեծ մասշտաբով է լինելու, արդեն իսկ Լոնդոնի քաղաքապետարանը հաստատել է, որ այդ նպատակով փակելու է Iverna Gardens-ի տարածքը, որտեղ նաև հայկական եկեղեցին է տեղակայված, իսկ հարևանությամբ Հայաստանի դեսպանատունն է: Ներկա են գտնվելու պատվավոր հյուրեր»,- տեղեկացրեց Ա.Բոբիկյանը:
Մեր զրուցակիցը շատ կարևորեց նման փառատոնի կազմակերպումն ու անցկացումը, քանի որ դա լուրջ քարոզչություն է ու հայկական արվեստին ծանոթանալու հիանալի միջոց. «Մեր արվեստն ու մշակույթը շատ ասելիք ունեն, իսկ Լոնդոնի հանդիսատեսը լավագույնս դա կընդունի ու կհասկանա»,-հավելեց նա:
Փառատոնի ընթացքում եկեղեցում կհնչի դասական երաժշտություն, իսկ դրսում շեշտը կդրվի ազգային երաժշտության վրա:

По инициативе английской епархии Армянской Апостольской церкви, 29 июня в Лондоне состоится второй Всеармянский уличный фестиваль Armenian street festival. Об этом Panorama.am сообщил композитор, пианист Артур Бобикян, который в этом году также будет участвовать в фестивале.
По его словам, первый уличный фестиваль собрал рекордное число участников -2400 человек, и это в том случае, когда во время фестиваля, на протяжении 6 часов шел дождь. «Армяне, несмотря на это, до фестиваля конца танцевали, а ряд авторитетных изданий опубликовали материалы с заглавием „Armenian dancing in the rain”. В этом году фестиваль будет гораздо более масштабным. Мэрия Лондона с этой целью перекроет территорию Iverna Gardens, где находится и армянская церковь, а по соседству – посольство Армении. В мероприятии будут присутствовать почетные гости»– заявил А.Бобикян.
Он указал на важность организации и проведения фестиваля, подчеркнув, что это серьезная пропаганда и хороший способ ознакомиться с армянским искусством.