Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցություններն ու պատգամավորական խումբը ղարաբաղա-ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծում Ադրբեջանի նախահարձակ գործողությունների կապակցությամբ հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող լարվածությունը գնալով ավելի է սրվում: Հակառակորդը դիվերսիոն գործողություններ է ձեռնարկում նույնիսկ խաղաղ բնակչության հանդեպ: Եվ այդ ամենը իրականացնում է մի երկիր, որը հանդիսանում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ:
Խստորեն դատապարտելով Հայաստանի և Արցախի սահմաններում Ադրբեջանի զինված ուժերի նախահարձակ և սադրիչ գործողությունները` մենք հայտարարում ենք.
- Ադրբեջանի ձեռնարկած ռազմական սադրանքները հետապնդում են բանակցային գործընթացը ձախողելու և տարածաշրջանային անկայունություն հրահրելու նպատակ,
- միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ դիմի կանխարգելիչ քայլերի` զսպելու Ադրբեջանի ռազմատենչ քաղաքականությունը` ճանաչելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը,
- Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը վճռական է` պաշտպանելու երկրի տարածքային ամբողջականությունը և զորացնելու իր անկախ ու ինքնիշխան պետությունը»:
Համատեղ հայտարարության տակ ստորագրել են «Դաշնակցություն», «Ժողովրդավարություն», «Հայրենիք» խմբակցություններ և «Արցախատուն» պատգամավորական խումբը:

NKR Parliament urges international community to recognize independence of Artsakh
National Assembly factions and parliamentary group of the Republic of Nagorno Karabakh issued a joint statement remarking on the attacks by Azerbaijan against Armenian armed forces.
“The tensions between the Defense Army of Nagorno Karabakh and Azerbaijan’s armed forces are escalating on the line of contact. The rival undertakes attacks against civilians. Country which is a member of UN Security Council, is conducting all that.”
Deeply condemning attacks and provocations along the border of Armenia and Artsakh, we declare that:
- military provocations undertaken by Azerbaijan are aimed to fail the negotiations and to provoke regional instability,
- the international community is urged to undertake preventive measures to restrain Azerbaijan’s military policy recognizing the independence of Nagorno Karabakh,
- people of Nagorno-Karabakh are determined to defend its territorial integrity and to strengthen its independent and self-determined state.”
The joint statement has been signed by “Dashnaktsutyun”, “Democracy”, “Motherland” factions and “Artsakhatun” parliamentary group.