Էրդողանը դեմ է աբորտին, Թուրքիայի 55.5 տոկոսը` կողմ
Թուրքիայում շարունակում է աճել հասարակական դժգոհությունը (մասնավորապես կանանց շրջանում) հղիության արհեստական ընդհատումը և կեսարյան հատումն արգելելու մասին իշխանությունների ներկայացրած օրինագծի դեմ: Այդ հարցում իրավական սահմանափակումներ մտցնելու նախաձեռնությունը պատկանում է Թուրքիայի վարչապետ, իշխող «Արդարություն և զարգացում» (ԱԶԿ-AKP) կուսակցության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին:
Մինչ հազարավոր թուրք կանայք բողոքի միջոցառումներ են կազմակերպում և դժգոհություն հայտնում այդ օրինագծի դեմ,  Էրդողանին պարզում` «Ձեռքերդ հեռու իմ մարմնից», «Իմ մարմինը, իմ ընտրությունը» գրությամբ պաստառներ, Էրդողանը հայտարարում է, որ ամեն գնով հասնելու է այդ օրենքի հաստատմանը:
Ըստ «CNNTurk» լրատվականի` Թուրքիայում արդեն հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման սոցհարցում է անցկացվել, և արդյունքներից պարզ է դարձել, որ թուրքերի 55.5 տոկոսը դեմ է արտահայտվել հղիության արհեստական ընդհատումն արգելող օրենքի նախագծի դեմ:
Հիշեցնենք, որ ներկայումս Թուրքիայում գործող օրենքի համաձայն` (սկսյալ 1983-ից) կանայք իրավունք ունեն արհեստական ճանապարհով ընդհատել իրենց հղիությունը միայն այն դեպքում, երբ դրա ժամկետը չի գերազանցում 10 շաբաթական հատվածը:

Эрдоган выступает против абортов, а 55,5% населения Турции – за
В Турции продолжает нарастать общественное недовольство, в частности, среди женщин, в связи с представленным властями законопроектом о запрете на искусственное прерывание беременности и кесарева сечения. Идея внести правовые ограничения в связи с этим вопросом принадлежит премьер-министру Турции, председателю правящей Партии справедливости и развития Реджепу Тайипу Эрдогану.
Пока тысячи турчанок проводят акции протеста и выражают недовольство по поводу принятия законопроекта, держа в руках плакаты с надписями "Мое тело — мой выбор", "Руки прочь от моего тела", "Тайип, тебя это не касается", турецкий премьер заявляет, что любой ценой добьется принятия этого закона.
Как сообщает информационная служба «CNNTurk», в Турции уже был проведен опрос общественного мнения, и, как выяснилось по результатам исследования, 55,5% турок выступают против принятия закона об искусственном прерывании беременности.
Напомним, что в настоящее время, согласно действующему в Турции закону (с 1983 года), женщины имеют право на искусственное прерывание беременности лишь в том случае, если срок беременности не превышает 10 недель.