«Արարատ-ցեմենտ»-ը չի աշխատում. աշխատակիցները ցայտնոտի մեջ են
Հիշեցնենք՝ «Արարատ ցեմենտ»-ը Հայաստանի խոշորագույն հանքարդյունաբերական գործարաններից է, որը պատկանում էր սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի ընտանիքին, իսկ 2002-ին ձեռնարկության սեփականատերը դարձավ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը:
Մեր ունեցած տեղեկություններով, գործարանը դադարել է աշխատել մայիսի 26-ից (մասնակի, թե ամբողջովին՝ հայտնի չէ), պատճառների մասին առայժմ ոչինչ հայտնի չէ: Բնակիչների շրջանում խոսվում է, թե գործարանի սեփականատիրոջ՝  Գագիկ Ծառուկյանի քաղաքական քայլերի հետ է կապված:
Փորձեցինք կապ հաստատել գործարանի տնօրինության հետ՝ պարզելու ստեղծված իրավիճակի իրական պատճառները, սակայն գործադիր տնօրենը «անմատչելի» էր մեզ համար, ստիպված՝ վերջինիս գործավարուհու հորդորով դիմեցինք «Արարատ-ցեմենտի» կոմերցիոն տնօրենին՝ «քանի որ բոլոր հարցերով սովորաբար իրեն են դիմում»:
Կոմերցիոն տնօրեն Արման Բարսեղյանն էլ,իր հերթին, խուսափեց պատասխանել մեզ հետաքրքրող հարցերին և անջատեց հեռախոսը:
Հավանաբար, գործարանի տնօրինությունն այսպես է դրսևորել իրեն նաև այն դեպքում, երբ անորոշության մեջ հայտնված աշխատակիցները իրավամբ պարզաբանում են պահանջել:
«Սաղս էլ ընտանիք ունենք, հազար հոգսեր ունենք, AGBA բանկի Արարատի մասնաճյուղից վարկեր ենք վերցրել, ի՞նչ ենք անելու, չգիտենք..»,-դժգոհում են աշխատակիիցները:
Ի դեպ, շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ «Արարատ- ցեմենտ»-ում վերջին օրերին ստեղծված իրավիճակը մեծապես պայմանավորված է տնօրինության կազմի հնարավոր փոփոխությունների հետ: Հնարավոր է Սարգսյանները վերականգնեն նախկին ավանդույթները և տեր կանգնեն գործարանի իրենց մասնաբաժնին, ավելին՝ մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, հենց Արմեն Սարգսյանն էլ մոտ օրերս կնշանակվի գործարանի գործադիր տնօրեն:
Թերևս այս խոսակցությունների պատճառով էլ պարապուրդի մատնված աշխատակազմը հետ կանգնեց ընդվզելու և պիկետ անելու մտադրությունից մինչև տեսնեն ինչ է լինելու:
Ի դեպ, ԲՀԿ անդամ Վարդան Օսկանյանը պատասխանելով Panorama.am-ի` այս թեմայի վերաբերյալ հարցին ասել է, թե ինքն այդ մասին տեղյակ չէ, իսկ հարցին, թե այդուհանդերձ իրավիճակը կարո՞ղ է կապ ունենալ կոալիցիա չմտնելու վերաբերյալ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի արած հայտարարության հետ հարցին, պարոն Օսկանյանը ասել է. «Ես ոչինչ չգիտեմ այդ մասին, լավ կլինի, որ գործարանից ձեր հարցերին պատասխանեն»:
Նույն հարցի առնչությամբ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Panorama.am-ին տվել է հետևյալ մեկնաբանությունը. «Ես չգիտեի այդ մասին, բայց եթե անգամ գործարանը չի աշխատում, չեմ կարծում թե դա որևէ առնչություն կարոող է ունենալ պարոն Ծառուկյանի քաղաքական քայլերի հետ: Սուտ է, հարյուր տոկոսով սուտ է, դրանք ընդամենը զուգադիպություններ են: Չի կարող քաղաքական մոտեցում լինել Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ, որ ինչ որ տեղ ճնշեն, վնասներ տան, եթե հարկային պարտավորությունները չկատարեն, հարկերը թաքցնեն, այո, ով էլ լինի, միևնույն է պիտի բերեն հարկային դաշտ: Ես բացառում եմ, որ այս դեպքը ինչ որ ճնշում է Գագիկ Ծառուկյանի բիզնեսի նկատմամբ: Բացառում եմ, որ քաղաքական ճնշում լինի որևէ մեկի նկատմամբ»:

Один из крупнейших заводов Армении «Араратцемент» не работает. «Политическое давление исключено…»
Один из крупнейших промышленных предприятий Армении, араратский цементный завод – ЗАО «Араратцемент» – прекратил свою деятельность, сотрудники временно остались безработными. Напомним, завод этот принадлежал ранее семье покойного спарапета Вазгена Саргсяна, а в 2002г. его собственником стал лидер партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян.
Согласно имеющимся сведениям, завод остановился еще 26 мая: полностью или частично, неизвестно, точно так же, как неясны пока причины произошедшего. Среди местных жителей муссируются слухи, что это связано с политическими шагами собственника завода.
Корреспондент Panorama.am попытался связаться с дирекцией завода для получения точных сведений о создавшейся ситуации. Исполнительный директор завода оказался «недоступным», и по совету делопроизводителя корреспондент обратился к коммерческому директору Арману Барсегяну, к которому «обычно и обращаются по всем вопросам». Однако последний уклонился от общения и бросил трубку телефона.
Между тем, сотрудники предприятия выразили свою жалобу: «У нас у всех семьи, тысячи забот, из араратского филиала AGBA банка мы взяли кредиты. Что мы будем делать, не знаем…» Оказавшиеся в плену вынужденного безделья работники предприятия озвучивают угрозы о проведении акции протеста и пикета.
Однако следует отметить, что согласно муссируемым слухам, создавшаяся ситуация по большей части связана с возможными переменами в составе дирекции «Араратцемента». Так, говорят, что, возможно, семья Саргсянов вскоре «вернется к былым традициям и начнет присматривать за своей долей, а на должность исполнительного директора будет назначен Армен Саргсян».
Член ППА, экс-глава МИД Армении Вардан Осканян, отвечая на вопрос корреспондента Panorama.am относительно создавшейся здесь ситуации, заявил, что он не в курсе происходящего, и категорически отказался комментировать слухи о возможной связи всего этого с заявлениями Г. Царукяна об отказе формирования коалиции. «Я ничего не знаю об этом, будет лучше, если на эти вопросы ответят представители завода», – отметил В. Осканян.
На тот же самый вопрос спикер парламента РА Овик Абраамян дал Panorama.am следующий комментарий: «Я не знал об этом, но если даже завод не работает, не думаю, что это может иметь какое бы то ни было отношение к политическим шагам г-на Царукяна. Это ложь, 100%-ная ложь, это всего лишь совпадения. Никакого политического „подхода”, давления, нанесения вреда в отношении Гагика Царукяна не может быть. Если не будут выполнять налоговые обязательства, укрываться от налогов, то да, кто бы ни был, его должны привести в налоговое поле. Исключаю, что этот случай есть некое давление на бизнес Гагика Царукяна. Исключаю политическое давление на кого бы то ни было».