«Շուշիի հաղթանակի ցնծությունից հետո Հյուսիսային Արցախի` Շահումյանի անկումը սառը հարված էր, և այդ պարտությունը մինչ օրս անհասկանալի է մնում», - այսօր ասուլիսի ժամանակ վերհիշելով 1992 թվականի հունիսի 13-ի դեպքերը, նշեց Գրականության ինստիտուտի փոխտնօրեն Վարդան Դևրիկյանը:
«Մեզ համար այդ ցավալի օրերը պետք է հիշենք, նախ` պատմական հիշողության պահպանման տեսակետից և իմաստավորենք մեր կորուստները», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի` սովորական է դարձել, որ խոսելով հաղթանակների մասին` ընդգծում են իրենց մասնակցությունը, իսկ երբ խոսում են պարտությունների մասին` նոխազներ փնտրում, թե ինչից տուժեց ինքնապաշտպանության գործը:
«Պարտության մասին խոսել ևս պետք է, բայց պետք չի տպավորություն ստեղծել, որ մենք եղել ենք ագրեսոր, որ միայն գրավել ենք առանց որևէ բան զիջելու», - նշեց Վարդան Դևրիկյանը:
Մանրամասնելով 20 տարի առաջ տեղի ունեցածը, Վ.Դևրիկյանը, ով այն ժամանակ եղել է Մարտակերտի ճակատային գծում, պատմեց. «Շահումյանը Արցախին կապվում էր երկու ճանապարհով, որից մեկը միշտ հրետանային կրակի տակ էր, մյուս ճանապարհը ավելի անվտանգ էր, բայց անտառային և անանցանելի: Խաղաղ բնակչությունը կենտրոնացել էր Գյուլիստանում, տղամարդիկ դիրքերն էին պահում, և երբ պարզ դարձավ, որ այդ զրահատեխնիկայի պատճառով անհնար է պահել տարածքը, մարդիկ սկսեցին գաղթել: Այս օրերին հասկացա, որ հայերը թալանել չգիտեն, ադրբեջանցիները` գաղթել: Նրանք վատ էին փախչում, բայց ուրիշինը շատ կանոնավոր կերպով են տանում: Կարող եմ ասել, որ մինչև զինադադարի պահը հնարավոր ամեն ինչ արվել է, և այն, ինչ արվել է մեր կողմից` հրաշք էր»:

«После ликования по случаю победы при освобождении Шуши падение Северного Арцаха – Шаумяна, было холодным ударом, и это поражение до сих пор остается непонятным», – об этом, вспоминая на сегодняшней пресс-конференции события 13 июня 1992 года, заявил замдиректора Института литературы НАН Армении Вардан Деврикян.
«Мы должны помнить эти печальные для нас дни прежде всего в плане сохранения исторической памяти и осмыслить наши потери», – отметил он, добавив: «Говорить о поражении также нужно, но не стоит оставлять впечатление того, что мы были стороной- агрессором и лишь захватили территории без каких-либо уступок».
Подробно представляя события, произошедшие 20 лет назад, Вардан Деврикян, который в те времена был на фронтовой линии Мартакертского района, рассказал: «Шаумян связывали с Арцахом две дороги, одна из которых всегда находилась под артиллерийским огнем, а другая была более безопасной, но лесистой и непроходимой. Мирное население было сосредоточено в Гюлистане, а мужчины находились на постах. Когда же стало ясно, что из-за отсутствия бронетехники невозможно удерживать территорию, люди начали покидать территорию. В эти дни я понял, что армяне не умеют грабить, а азербайджанцы – переселяться. Им не удавалось бежать, но они систематически забирали чужое. Можно сказать, что до установления режима прекращения огня мы сделали все возможное, и то, что было сделано нами, было чудом».