Ադրբեջանն ուզում է ցույց տալ, որ էական դեր ունի տարածաշրջանում և նման դիրքով հույս ունի Արևմուքից զիջումներ կորզել։ Նման կարծիք այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց պատմական գիտությունների թեկնածու Էդգար Հովհաննիսյանը:
Ըստ բանախոսի` Ադրբեջանը ձգտում է շեղել Արևմուտքի ուշադրությունը երկրում մարդու իրավունքների ահագնացող խախտումներից, ինչպես նաև ապահովել Ալիևյան գերդաստանի՝ իշխանության ժառանագականության շարունակականությունը: «Արևմուտքը տուրք է տալիս այս ամենին հիմնականում ոչ թե խաղաղության պահպանման, այլ նավթային շահերի համար», - ասաց նա:
Պատմաբանի կարծիքով` Ադրբեջանի սպառազինումը պայմանավորված է ոչ միայն Արցախյան հիմնահարցի չլուծված լինելու գործոնով: «Ադրբեջանը բազմաթիվ խնդիրներ ունի գրեթե բոլոր իր հարևանների հետ. ոչ միայն Հայաստանի ու Արցախի, այլև Իրանի, Վրաստանի, Թուրքմենստանի և նույնիսկ Ռուսաստանի հետ, ուստի խնդրի ռազմական լուծումը նրան չի կարող ձեռնտու լինել»,-նշեց նա, վստահություն հայտնելով, որ թեև պատերազմը չի ավարտվել, բայց ակտիվ ռազմական գործողություններ չեն լինի, քանի որ «պատերազմ սկսում են, այլ ոչ թե ցուցադրական ելույթներ անում»։
Անդրադառնալով Հայաստանի ու Արցախի սահմաններում ադրբեջանական զինուժի ակտիվացման վերջին դեպքերին, Է. Հովհաննիսյանը նշեց, որ կապում է դրանք ԱՄՆ պետքարտուղար Հ.Քլինթոնի և ԵԱՀԿ գործող նախագահ Է.Գիլմորի այցերին: Բանախոսի կարծիքով, ակնհայտ է, որ ներկայումս Արևմուտքի հետաքրքրվածությունն այդ խնդրի նկատմամբ ավելի է մեծացել։ Ըստ բանախոսի` նման եզրակացությունների համար հիմք է հանդիսանում այն, որ այս երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաների խոսքում հիմնական շեշտը դրվում էր ղարաբաղյան խնդրի վրա։
«Նախ` Քլինթոնի այցը, որի առանցքը դարձավ ղարաբաղյան հարցի քննարկման խնդիրը, ապա` Գիլմորինը, ով հայտարարեց, որ իր այցի հիմնական հարցը Ղարաբաղի խնդիրն է և մի շարք ուշագրավ հայտարարություններով հանդես եկավ. հայտարարեց, որ հարցն ունի խաղաղ լուծում, դա նաև Քլինթոնն ասաց, նաև` որ պետք է մեխանիզմներ գտնվեն, որպեսզի հետաքննություն իրականացվի սահմանային խախտումների նկատմամբ, այսինքն` խոսվում է մեղավորներին պատժելու մասին», - ասաց նա:
Բանախոսը նշեց, որ այնքան էլ լավատես չէ այն առումով, որ հնարավոր կլինի գտնել այդ մեխանիզմները, որովհետև «ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ Ադրբեջանը բազմիցս սպառնալիք է հանդիսացել տարածաշրջանային անվտանգությանը»:

Э.Ованнисян: Азербайджан надеется благодаря своей позиции добиться уступок со стороны Запада
Азербайджан хочет показать, что играет существенную роль в регионе и надеется благодаря такой позиции добиться уступок со стороны Запада. Такое мнение на сегодняшней пресс-конференции выразил кандидат исторических наук Эдгар Ованнисян.
По его словам, Азербайджан стремится отвлечь внимание Запада от участившихся случаев нарушения прав человека в стране, а также обеспечить систематичный характер наследования власти алиевского клана. «Запад воздает дань всему этому не в целях сохранения мира, а в нефтяных интересах», – подчеркнул историк.
По мнению Ованнисяна, приобретение Азербайджаном вооружения обусловлено не только тем, что карабахский конфликт остается нерешенным. «У Азербайджана есть множество проблем почти со всеми соседями, причем не только с Арменией и НКР, но и с Ираном, Грузией, Туркменистаном и даже Россией. Следовательно, силовое решение проблемы не может быть выгодно для него», – заявил он, выразив убежденность в том, что хотя война не завершилась, тем не менее, активных военных действий не будет, поскольку «войну начинают, а не осуществляют показательные выступления»,– заметил Э.Ованнисян.
Касаясь недавних случаев активизации азербайджанских ВС на границе с Арменией и НКР, историк отметил, что это связано с визитом госсекретаря США Хиллари Клинтон и действующего председателя ОБСЕ Эймона Гилмора. По его мнению, очевидно, что в настоящее время заинтересованность Запада этой проблемой еще больше возросла. Основой для таких заключений, как считает Ованнисян, является то, что в речи этих двух высокопоставленных официальных лиц акцент ставится именно карабахский вопрос.
«Стержнем визита Клинтон стал вопрос обсуждения карабахской проблемы, а Гилмор заверил, что основной вопрос, который он будет обсуждать в ходе визита, будет карабахский конфликт, и, выступив с примечательными заявлениями, заявил, как и госсекретарь США, что вопрос должен быть решен мирным путем, должны быть внедрены механизмы расследования инцидентов на границе, то есть коснулся наказания виновных»,– отметил историк.
По словам Эдгара Ованнисяна, он не столь оптимистично настроен в том плане, что возможно будет найти эти механизмы, так как «Азербайджан, будучи членом СБ ООН, неоднократно представлял угрозу региональной безопасности».