«Մարիաննա»-ի պայթյունի վերաբերյալ տեխնիկական քննությունն ավարտվել է. Տուժածը կոմայի մեջ է
«Դուստր Մարիաննա» ՍՊԸ-ին պատկանող կաթի գործարանում տեղի է ունեցած պայթյունի պատճառները պարզելու համար ԱԻՆ Տեխնիկական անվտանգության ազգային կենտրոնի կողմից իրականացվել է տեխնիկական քննություն:
Ինչպես Panorama.am-ին հայտնեց ԱԻՆ արտակարգ ալիք լրատվական կենտրոնի ղեկավար Նիկոլայ Գրիգորյանը, քննության արդյունքներն ամփոփվել են, ուղարկվել ոստիկանություն: Վաղն արդեն, ըստ Գրիգորյանի, տեխնիկական քննության արդյունքները կլինեն քննիչի ձեռքին: Միայն քննիչի թույլտվությունն ստանալուց հետո ԱԻՆ-ից կարող են հրապարակել իրականացրած քննության արդյունքները:
Հիշեցնենք, որ ընկերությունում պայթյունը տեղի էր ունեցել ուղիղ մեկ շաբաթ առաջ` հունիսի 7-ի առավոտյան: Նշանակված տեխնիկական քննության արդյունքները պետք է ամփոփվեին քառօրյա ժամկետում:
Նույն օրը պարզվել էր, որ պայթել է «Դուստր Մարիաննա» ՍՊԸ-ի կաթսայատան «Ե1» տիպի շոգեկաթսան: Նախնական տվյալներով պայթյունի պատճառը կաթսայի անվտանգության փականի խափանումն է: Դժբախտ պատահարի հետևանքով արտադրամասի աշխատակից՝ 1957 թ. ծնված Էդուարդ Ղազարյանը ստացել է մարմնական վնասվածքներ ու տեղափոխվել «Մալաթիա» բժշկական կենտրոն: Բժիշկների գնահատմամբ՝ Է. Ղազարյանի առողջական վիճակը ծայրահեղ ծանր է:
Panorama.am-ի թղթակցին «Մալաթիա» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքի վարիչ Արթուր Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ տուժածի վիճակը կայուն է, սակայն նա դեռ գիտակցության չի եկել, կոմայի մեջ է, միացված է արհեստական շնչառություն:
Պայթյունի հետևանքով 57-ամյա աշխատակիցը բազմաթիվ վնասվածքներ է ստացել` գանգուղեղային, կրծավանդակի ծանր տրավմաներ, թոքի ու սրտի սալջարդ, որովայնային տրավմա` փայծաղի պատռվածքով, ներքին արյունահոսությամբ:
«Վիրահատության արդյունքում հեռացվել է փայծաղը, դադարեցվել է ներքին արյունահոսությունը: Մնացած վնասվածքների համար հիվանդը երկար ու ինտենսիվ բուժման կարիք ունի»,-ավելի վաղ Panorama.am-ին հայտնել էր Արթուր Հովհաննիսյանը:
ԱԻՆ-ից նաև տեղեկացրել են, որ կաթսան բոլորովին վերջերս` 2012 թ. մայիսի 23-ին փորձաքննություն էր անցել արտոնագրված «Դամի» ՍՊԸ-ի կողմից, որտեղ փորձաքննության են ենթարկվել նաև «Նաիրիտ» ու «Մոլիբդեն Փրոդաքշն» ընկերությունները: Նախարարությունը նաև պետք է պարզեր նաև «Դամի» ՍՊԸ-ի կողմից տրված դրական եզրակացության հավաստիությունը:

Техническая экспертиза в связи со взрывом на заводе «Марианна» завершена. Пострадавший по-прежнему в коме
С целью выяснения причин взрыва на заводе по производству молочных продуктов «Марианна» Национальный центр технической безопасности МЧС Армении провел техническую экспертизу.
Как сообщил Panorama.am руководитель информационного центра МЧС Армении « Чрезвычайный канал» («Артакарг алик») Николай Григорян, результаты проведенной экспертизы уже обобщены и отправлены в полицию. Завтра они будут переданы следователю и лишь после получения от него разрешения МЧС будут опубликованы результаты проведенной экспертизы.
Напомним, что взрыв на ереванском заводе по производству молочных продуктов «Марианна» прогремел 7 июня утром. Результаты назначенной технической экспертизы должны были быть обобщены в четырехдневный срок.
В тот же день выяснилось, что взорвался котел в котельном отделении завода. По предварительным данным, причиной взрыва является неисправность клапана безопасности котла. В результате взрыва сотрудник кампании Эдуард Казарян, 1957 года рождения, получил ранения и был госпитализирован в медицинский центр "Малатия". Пострадавший, по оценкам врачей, находился в крайне тяжелом состоянии.
Как сообщил Panorama.am глава отделения реанимации медицинского центра «Малатия» Артур Ованнисян, в настоящее время состояние здоровья пострадавшего стабильное, однако он пока не приходил в сознание, по-прежнему в коме и подключен к аппаратам искусственного дыхания.
В результате взрыва Эдуард Казарян получил тяжелую черепно-мозговую травму, а также травму грудной клетки, брюшной полости, ушиб сердца и легких, травму, повреждение селезенки, внутреннее кровотечение.
«В результате проведенной операции была удалена селезенка, приостановлено внутреннее кровотечение. Что касается остальных травм, то больной нуждается в длительном и интенсивном лечении», – сообщил ранее Panorama.am Артур Ованнисян.
По сообщению информационного центра “Артакарг алик” (“Чрезвычайный канал”) МЧС Армении, совсем недавно, 23 мая 2012 года лицензированное предприятие – ООО “Дами” произвело экспертизу этого котла. В этом предприятии была произведена также экспертиза компаний «Наирит» и «Молибден продакшн».