Ս.Բագրատյան. Իմ ու Գ.Ծառուկյանի հարաբերությունները գերազանց են և ես շարունակում եմ ակտիվ կուսակցական գործունեությունս
15:27 14/06/2012
Վայոց ձորի արդեն նախկին ԲՀԿ-ական մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանն «ուղղակի ապշած է այն ապատեղեկատվությունից, որ այսօր հրապարակվել էր մամուլում»: Այս մասին Ս.Բագրատյանն ասաց Panorama.am-ին` մեկնաբանելով հրապարակումը, թե «Գագիկ Ծառուկյանին այնքան էլ հեշտ չի հաջողվել համոզել Սերգեյ Բագրատյանին, որ հրաժարականի դիմում գրի: ԲՀԿ-ի` կառավարության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ Գ. Ծառուկյանը բոլորի ներկայությամբ «վերջին խոսքերն» է ասել Սերգեյի հասցեին, հետն էլ` «բայց դու խաբար ե՞ս եղել ոնց ես մարզպետ դառել, որ հիմա չես ուզում հրաժարական գրես…»:
Հրապարակման մեջ անդրադարձ կա նաև երկրապահ կամավորականներին, թե նրանք անձամբ այցելել են Գ.Ծառուկյանին Ս.Բագրատյանի համար բարեխոսելու: Բայց իրականությունն, ըստ Ս.Բագրատյանի, որում իսկապես մարզի երկրապահները ակտիվ դերակատարում ունեն, սա է. «Մայիսի 24-ին, երբ հայտարարվեց, որ ԲՀԿ-ն կոալիցիա չի կազմելու Հանրապետականի հետ, մենք հասկացանք, որ պետք է հրաժարվենք պաշտոնից ու դա հասկանալի է ու նորմալ ընկալելի: Բայց երկրապահները պարոն Ծառուկյանի հետ հանդիպեցին լրիվ այլ պատճառով` Գագիկ Ծառուկյանը 6 մլն դրամով օգնել է, որպեսզի մարզում Երկրապահի հուշարձան բացվի, բայց մեզ չէր հաջողվել այս կապակցությամբ շնորհակալություն հայտնել կուսակցության նախագահին»,- ներկայացրեց Ս.Բագրատյանը:
Ըստ Բագրատյանի, հունիսի 1-ին ԲՀԿ մարզային կառույցի պատասխանատուները և երկրապահի ներկայացուցիչները հանդիպել են ԲՀԿ նախագահին այդ շնորհակալությունը հայտնելու համար.«Նրանք շնորհակալություն հայտնեցին նաև նրա համար, որ որպես մարզպետ ես ևս աջակցել եմ այդ հուշարձանի կառուցմանը: Սա է եղել հանդիպման քննարկման հիմնական թեման ու որևէ ավելորդ բան, հատկապես այն, ինչ հիշատակվում է այդ աբսուրդ ապատեղեկատվության մեջ, տեղի չի ունեցել»,-ասաց նախկին մարզպետը:
Ս.Բագրատյանը հավաստիացրեց, որ այս պահին իր ու Գագիկ Ծառուկյանի միջև շատ ջերմ, ընկերական հարաբերություններ են ու ինքն ուղղակի չի հասկանում, թե ո՞վ կարող էր այդպես աղավաղել իրողությունը. «Մեր հարաբերությունները գերազանց են և ես շարունակում եմ ակտիվ կուսակցական գործունեությունս»,-հավելեց նա:
Ի դեպ, ԲՀԿ առաջնորդը ևս նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում Եղեգնաձորում իր ելույթի ժամանակ նշել էր, որ իրեն ու Սերգեյ Բագրատյանին ոչ միայն կուսակցական գործունեությունն է կապում, այլև երկարամյա ընկերությունը:
Նախորդող` http://www.panorama.am/am/press/2012/06/14/hraparak3/

С. Багратян называет публикации о его отношениях с лидером партии «Процветающая Армения» Г. Царукяном абсурдом
Бывший глава области Вайоц-Дзор, член партии «Процветающая Армения» (ППА) Сергей Багратян «просто поражен дезинформацией, которая была опубликована сегодня в прессе». Об этом С. Багратян заявил в интервью Panorama.am, комментируя сообщение о том, что лидеру ППА Гагику Царукяну не столь уж просто было уговорить марзпета написать заявление об отставке.
Напомним, газета «Грапарак» писала: «Согласно СМИ, Гагику Царукяну не столь уж легко удалось уговорить марзпета Вайоцдзорской области Сергея Багратяна написать заявление об отставке. На встрече с членами правления ППА Г. Царукян при всех озвучил в адрес Сергея „последние слова” и добавил: „Да ты вообще в курсе был того, как стал марзпетом, что сейчас еще и не хочешь писать заявления?..” На следующий день к Царукяну явилась довольно большая делегация из Вайка, состоящая в основном из воевавших парней, еркрапа (представители Союза добровольцев «Еркрапа». – Примеч. ред.) с целью заступиться за Сергея Багратяна, мол, он хороший марзпет и хорошо бы было, если бы он остался. На этот раз Царукян был разъярен. Но и на этом дело не закончилось: вдруг выяснилось, что в числе присутствующих находится также сын Багратяна, который вместе со всеми, наравне вынужден был внимать довольно „впечатляющим” характеристикам из уст лидера ППА в адрес своего отца. Завидев его, Царукян почувствовал, что немного перебрал, попросил прощения у сына Багратяна».
Однако, по словам С. Багратяна, все происходило иначе: «24 мая, когда было заявлено об отказе формирования ППА коалиции с Республиканской партией Армении, мы поняли, что должны отказаться от должности, это понятно и нормально воспринимается. Еркрапа встречались с г-ном Царукяном по совершенно другой причине: он помог на 6 млн. драмов, чтобы в области был открыт памятник Еркрапа, но нам до тех пор не удалось выразить лидеру партии свою благодарность». Именно с этой целью, заверил бывший глава областной администрации, 1 июня представители и ответственные территориальной структуры Союза добровольцев «Еркрапа» отправились к Г. Царукяну.
«Они выразили благодарность также за то, что я как марзпет в свою очередь содействовал сооружению этого мемориала. В этом заключалась основная тема обсуждения во время встречи и ничего лишнего, особенно из того, что упоминается в этой абсурдной дезинформации, не имело места», – подчеркнул С. Багратян.
Бывший марзпет также заявил, что его отношения с Г. Царукяном на данный момент дружеские, и он просто не понимает, кто может так искажать действительность.
«У нас замечательные отношения, и я продолжаю активную партийную деятельность», – резюмировал С. Багратян, о котором, кстати, Г. Царукян в ходе предвыборной кампании к состоявшимся 6 мая в Армении парламентским выборам говорил не просто как об однопартийце, но и как о давнем друге.