Թուրք պատմաբան, սոցիոլոգ Թաներ Աքչամը մասնակցել է Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաքում կազմակերպված քրիստոնեական միջազգային համերաշխությանը նվիրված միջոցառմանը և արծարծել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը:
Ըստ թուրքական «Միլլիյեթ» (Milliyet) առցանց օրաթերթի` Աքչամն ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային և եվրոպական երկրներին կոչ է արել 1915 թվականի ողբերգական իրադարձությունները որակել որպես ցեղասպանություն և նպաստել, որ Թուրքիան, օրինակ վերցնելով Գերմանիայից, իր մեջ խիզախություն գտնի ինչ-որ չափով հատուցել կատարած ոճրագործության համար:
Նշենք, որ Թաներ Աքչամն առաջին թուրք մտավորականներից է, ով ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը: 1988 թվականից նա հաստատվել է Գերմանիայում, որտեղ էլ սկսել է հետաքրքրվել Հայոց ցեղասպանության հարցերով: 1996-ին Հանովվերի համալսարանում այդ թեմայով պաշտպանել է դոկտորական թեզ։ Հեղինակել է «Խայտառակ գործողություն. Հայոց ցեղասպանությունը և թուրքական պատասխանատվության հարցը» գիրքը:

Турецкий историк призвал президента США и Европу назвать трагические события 1915 года геноцидом
Турецкий историк, социолог Танер Акчам принял участие в организованном в столице США мероприятии, посвященном международной христианской солидарности, в ходе которого поднял тему международного признания Геноцида армян.
Как сообщает турецкая газета «Milliyet», Акчам призвал президента США Барака Обаму и европейские страны назвать трагические события 1915 года геноцидом и способствовать тому, чтобы Турция, следуя примеру Германии, нашла бы в себе смелость и в какой-то мере возместила ущерб за совершенное преступление.
Отметим, что Танер Акчам – один из первых турецких академиков, признавших Геноцид армян в Османской империи. С 1988 г. он живет в Германии, где и начал интересоваться вопросом Геноцида армян. В 1996 году в Ганновере защитил докторскую диссертацию на эту тему. Акчам является автором книги «Постыдный поступок: Геноцид армян и задача турецкой ответственности».