3 թուրք պատգամավոր` Հունաստանի նորընտիր խորհրդարանում
Հունաստանում հունիսի 17-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ազգությամբ թուրք երեք պատգամավոր հայտնվել են հունական օրենսդիր իշխանության կազմում: Նրանցից երկուսը ներկայացնում են «Syriza» դաշինքը, մեկը` սոցիալիստական «PASOK» կուսակցությունը: Այս մասին իրազեկում է «CNNTurk» լրատվական ծառայությունը, համաձայն որի, նորընտիր թուրք պատգամավորներն առաջադրված են եղել Արևմտյան Թրակիայից:
Նշենք, որ Հունաստանի խորհրդարանը բաղկացած է 300 պատգամավորական տեղերից: Ընտրություններին մասնակցել է 21 կուսակցություն: Հունաստանի ներքին գործերի նախարարության նախնական տվյալներով` հաղթանակ է տարել «Նոր ժողովրդավարություն» կենտրոնամետ կուսակցությունը: Իսկ մայիսի 6-ին տեղի ունեցած ընտրությունների ժամանակ ոչ մի կուսակցության չէր հաջողվել անհրաժեշտ քանակի քվեներ ստանալ և կազմել կառավարություն:

В составе нового парламента Греции будут три турецких депутата
По итогам состоявшихся 17 июня парламентских выборов в Греции в состав законодательной власти страны вошли три турка. Двое из них представляют альянс «Syriza», а третий – социалистическую партию «PASOK». Об этом сообщает информационная служба «CNNTurk».
По данным источника, новоизбранные турецкие депутаты выдвинули свои кандидатуры из округов, охватывающих Западную Тракию.
Отметим, что парламент Греции состоит из 300 депутатских мест. В выборах приняла участие 21 партия. По предварительным данным Министерства внутренних дел Греции, победу одержала правоцентристская партия «Новая демократия». На состоявшихся 6 мая выборов ни одной из партий не удалось получить необходимое количество голосов и сформировать правительство.