Ա. Զաքարյան. Հայկական կողմի դիրքորոշումներն ամբողջովին համահունչ են ԵԱՀԿ ՄԽ-ի և միջազգային հանրության դիրքորոշումներին
11:35 19/06/2012
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդների Լոս Գաբոսյան համատեղ հայտարարությունը վկայում է այն մասին, որ միջազգային հանրությունն ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, շարունակում և շարունակելու է ջանքեր գործադրել ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման համար»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանեք համանախագահ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը, ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդները` ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, մեքսիկական Լոս-Կաբոսում G20-ի գագաթաժողովի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն են ընդունել. «Ռազմական ուժի կիրառությունը չի բերելու հակամարտության լուծմանը, այլ միայն երկարացնելու է այն տառապանքն ու թշվառությունը, որին երկար ժամանակ ենթարկվում են տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդները: Միայն բանակցությունների միջոցով խաղաղ կարգավորումը թույլ կտա ելք գտնել ստեղված իրադրությունից և ապահովել տարածաշրջանի անվտանգ ապագան ու բարգավաճումը»:
Նրա խոսքերով, հայտարարությունն իր մեջ պարունակում է բոլոր այն անհրաժեշտությունները, որոնք պարբերաբար հնչեցվում են պաշտոնական Երևանից:
«Դա դիպուկահարների հետքաշման, խաղաղ կարգավորման որոշումների ընդունման, ձեռքբերված պայմանավորվածություններին հավատարիմ մնալու, կառուցողական մոտեցումներ ցուցաբերելու, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի իրավահավասար կիրառման, տարածաշրջանային անվտանգության և կայուն խաղաղության ապահովման և փոխըմբռնման հիման վրա բանակցությունները շարունակելու անհրաժեշտություններն են:
ԵԱՀԿ ՄԽ կողմից սույն հայտարարությամբ կողմերին ուղղված բոլոր հորդորները տարիներ ի վեր եղել են և մնում են հայկական կողմի կառուցողական, հանդուրժողական և վստահելի քաղաքականության հիմքում` ձգտելով միայն և միայն խաղաղ և արդարացի հանգուցալուծման: Այս հայտարարությունը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ հայկական կողմի դիրքորոշումներն ամբողջովին համահունչ են ԵԱՀԿ ՄԽ-ի և միջազգային հանրության դիրքորոշումներին»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահը:
Ըստ նրա՝ խնդիրն այն է, որ յուրաքանչյուր անգամ, երբ տարածաշրջանում Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների արդյունքում մեծանում է լարվածությունը և ի հայտ են գալիս նոր պատերազմի վտանգներ, այդ դեպքում է միայն միջազգային հանրությունը կողմերին զսպվածության և կառուցողականության կոչեր անում:
«Ցավոք, յուրաքանչյուր անգամ մենք ունենում ենք զոհեր և վիրավորներ ու այդ գնով ենք պահպանում հարաբերական խաղաղությունն ու սահմանային անվտանգությունը: Ես կարծում եմ, որ վաղուց ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը ընդհանուր մոտեցումներից որոշ հարցերում կատարի նաև մասնավոր դիտարկումներ, հատկապես, Ադրբեջանի ռազմատենչ, հայատյաց գործողությունների կանխարգելման, հրադադարի ռեժիմի պարտադրման մեխանիզմների կիրառման համար:
Դա ավելի կոնկրետ քայլ կլինի փոխվստահության անհրաժեշտ մթնոլորտի ձևավորման համար: Իսկ Լոս Գաբոսյան հայտարարությունը գալիս է ամրապնսելու, լ’Աքվիլայի, Մուսկոկայի, Դովիլի համատեղ հայտարարությունների ոգին ու գաղափարը: Այն է` խաղաղ ճանապարհով դեպի ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացում, տարածքային ամբողջականության հարգման պարտավորություններով` մանավանդ, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը երբեք մաս չի կազմել Ադրբեջանի ներկայիս հանրապետության տարածքային ամբողջականության»,- ասաց Ա. Զաքարյանը:

A Zakaryan: Disposition of Armenian side in line with disposition of OSCE MG and international community
14:00 19/06/2012
“The Los Cabos statement issued by the presidents of the OSCE Minsk Group co-chair states is evidence that the international community, at the head of the OSCE Minsk Group, is committed to put forth efforts for the peaceful settlement of the NK conflict,” Artak Zakaryan, chairman of NA standing committee on foreign relations, told Panorama.am remarking on the joint statement issued by the head of the co-chair states.
Barack Obama of the United States, Vladimir Putin of the Russian Federation, and François Hollande of France made a statement on Nagorno-Karabakh at the Los Cabos Summit of the Twenty. The statement reads in particular: “Military force will not resolve the conflict and would only prolong the suffering and hardships endured by the peoples of the region for too long. Only a peaceful, negotiated settlement can allow the entire region to move beyond the status quo toward a secure and prosperous future.”
All those provisions that official Yerevan is repeatedly voicing are comprised in the statement, said Mr Zakaryan.
“They are the withdrawal of snipers, adoption of decisions for peaceful settlement, commitment to the agreements, evidence of constructive approaches, implementation of Helsinki Final Act, guarantee for regional security and stable peace and commitment to continue the negotiations based on mutual trust.
The OSCE MG messages addressed to the sides remain basis of constructive, tolerant and trustworthy policy of the Armenian side aimed to peace and just solution. This statement is evidence that the dispositions of the Armenian side are in line with the approaches of the OSCE MG and the international community,” said the chairman of the committee.
Mr Zakaryan stressed a problem saying the international community urges the sides to restrain and be constructive only when the tensions escalate and war risks appear.
“Alas, every time we are recording casualties and injuries and this is the price to keep relative peace and border security. I am thinking it’s high time the international community to make individual remarks, in particular, on rhetoric, anti-Armenian operations of Azerbaijan and mechanisms forcing ceasefire regime.
It will be a concrete step to form atmosphere of mutual trust. And the Los Cabos statement confirms the soul and idea of L’Aquila, Muskoka and Deauville statements, which say implementation of self-determination right of peoples through peace, respect for the territorial integrity, particularly when the territory of Nagorno-Karabakh has never been engaged in the territory of today’s Azerbaijan,” said A Zakaryan.