Փորձագետ. Ադրբեջանը ահռելի գումարներ պետք է ծախսի, եթե ցանկանում է «Կալաշնիկովը» փոխարինել իսրայելական ինքնաձիգով
Վերջին օրերին մամուլում տեղեկություններ հայտնվեցին այն մասին, որ Ադրբեջանը որոշել է բանակի սպառազինության մաս համարվող ռուսական արտադրության «Կալաշնիկով» ինքնաձիգերը փոխարինել իսրայելականով: Այս և մի շարք այլ հարցերի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ:
Նրա խոսքերով, վերջերս իսրայելական այս կամ այն զենքերի կամ տեխնիկական միջոցների մասին հաճախակի ենք լսում ադրբեջանական մամուլից:
«Իհարկե իսրայելական զենքերը լավն են, երբեմն բացառիկ, սակայն դրանց արտադրության կամ գնելու մասին լուրերը Ադրբեջանի դեպքում ունեն նաև քաղաքական նպատակներ: Մենք արդեն նշել ենք, որ դրանցում լինում են նաև բացառիկ կեղծարարություններ, ինչպիսին եղան «Lynx» համազարկային հրթիռային համալիրի հետ:
Զուտ ռազմական կամ ռազմատեխնիկական տեսանկյունից նշված ինքնաձիգի ներմուծումը մեծ հարցեր է առաջացնում: Նախ և առաջ դեռ անցած տարի հայտարարություն եղավ այն մասին, որ Ադրբեջանը ռուսական կողմի հետ կնքում է Կալաշնիկովի նորացված ինքնաձիգների արտադրության պայմանագիր: Մինչ այդ խոսք էր գնում նաև սեփական նախագծի համանման զենքի արտադրության մասին և այլն: Դրանից հետո այս հայտարարությունը առնվազն տարօրինակ է»,- ասաց Ա. Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ չգիտես ինչու, նաև համանման հայտարարությունների ժամանակ գրեթե միշտ նշում են, որ այդ զինատեսակների համար հիմնվելու են գործարաններ:
«Մենք գիտենք, որ ադրբեջանական բանակում սեր ունեն զենքերի մեծ տեսականիների հետ, կարող են առանց հիմնավորման նույն զորատեսակում կիրառել մի քանի տեսակի զենքեր, ինչը առաջացնում է լրացուցիչ դժվարություններ յուրացման, սպասարկման, զինամթերքի մատակարարման և այլ հանգամանքների հետ: Ադրբեջանական բանակում բացի «կալաշնիկովներից» կիրառվում են` «TAR-21», «MP5», «HK» «G3», «Scorpion EV03 A1» և այլ ինքնաձիգներ: «Տավոր» ինքնաձիգները ժամանակակից զենք են, միգուցե նաև շատ հեռանկարային, սակայն դա Ադրբեջանին ոչ մի առարկայական առավելություն չի կարող տալ, եթե չասենք որ կստեղծի լուրջ դժվարություններ:
Կալաշնիկովի ինքնաձիգի հիմնական առավելությունը իր մրցակիցներից առաջին հերթին պարզությունն է: Ադրբեջանցի զինվորները այն հեշտությամբ էին յուրացնում, դժվար է պատկերացնել որ նրանք ավելի լավ կտիրապետեն ավելի բարդ զենքին, ինչպիսին հանդիսանում է TAR-21-ը: Իսրայելական զենքը նաև զգալիորեն թանկ արժէ, իսկ եթե հաշվի առնենք, որ այն սնուցվում է ՆԱՏՕ-ական չափանիշների 5,56 մմ-ոց փամփուշտներով նշանակում է Ադրբեջանը ահռելի գումարներ պետք է ծախսի ողջ պաշարը փոխելու և հետո էլ մշտապես համալրելու համար: Այս հանգամանքը նշանակում է նաև որ դրա հետ մեկտեղ պետք է փոխվեն նաև գնդացիրների որոշ տեսակներ, քանի որ համազորային փոքր ստորաբաժանումների համար դրանք պետք է համատեղված լինեն»- հավելեց նա:

Эксперт: Азербайджан должен потратить баснословную сумму, чтобы заменить российские автоматы Калашникова на израильские
В последние несколько дней в прессе появились сведения о том, что Азербайджан решил заменить российские автоматы Калашникова на израильские «Таворы». Вокруг этого и ряда других вопросов журналист Panorama.am провел беседу с военным экспертом Арцруном Ованнисяном.
По его словам, недавно мы часто слышим об израильских и тех или иных видах оружия или технических средствах из азербайджанской прессы.
«Конечно, израильские виды оружия качественные, иногда даже исключительные, однако сведения об их производстве или покупке в случае с Азербайджаном распространяются в политических целях. Мы уже отметили, что среди них встречаются и исключительные фальсификации, такие как залповых ракетных комплексов «Lynx».
С чисто военной и военно-технической точки зрения внедрение указанных автоматов вызывает множество вопросов. Прежде всего еще в прошлом году было озвучено заявление о том, что Азербайджан подписывает с российской стороной договор о производстве модернизированных автоматов Калашникова.
До этого речь шла и о производстве аналогичного оружия по собственному проекту. После этого данное заявление кажется по меньшей мере странным», – заявил эксперт.
По словам эксперта, по непонятным причинам при озвучивании аналогичных заявлений почти всегда указывают на то, что для производства этих видов вооружения будут созданы заводы.
«Нам известно, что в азербайджанской армии питают слабость к крупным видам вооружения и могут необоснованно применять в одном и том же роде войск несколько видов оружия, что создает дополнительные трудности в освоении, обслуживании, поставке вооружения и т.д. В азербайджанской армии, кроме автоматов Калашникова, применяют и
«TAR-21», «MP5», «HK» «G3», «Scorpion EV03 A1» и другие виды автоматов.
Автоматы «Тавор» являются современным видом оружия и возможно даже очень перспективными, однако это не только не даст Азербайджану никакого предметного преимущества, но и может создать серьезные трудности.
Основное преимущество автоматов Калашникова над другими видами оружия в первую очередь в простоте применения. Азербайджанские солдаты с легкостью его осваивали и сложно представить, что они будут еще лучше владеть более сложным видом оружия, такими как TAR-21. Виды израильского вооружения также значительно более дорогие, если же учитывать то, что оно оснащаются стандартными для НАТО 5,56 мм пулями, то это означает, что Азербайджан должен потратить баснословную сумму денег, чтобы заменить весь арсенал, а затем и постоянно пополнять его. Это также означает, что вместе с тем, необходимо будет заменить и некоторые виды пулеметов, поскольку для малых общевойсковых подразделений они должны быть совмещены», – добавил Арцрун Ованнисян.