ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդները` ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, մեքսիկական Լոս-Կաբոսում G20-ի գագաթաժողովի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն են ընդունել:
«Մենք` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ ու Ֆրանսիայի նախագահներս, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը վճռական նվիրվածության հարցում միասնական ենք: Հակամարտության կողմերը չպետք է հետաձգեն երկարաժամկետ ու խաղաղ կարգավորման համար անհրաժեշտ կարևոր որոշումների ընդունումը: Մենք ցավում ենք, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները վճռական քայլեր չձեռնարկեցին, որին մեր երկրները կոչ էին անում 2011 թվականի մայիսի 26-ին Դովիլում արված համատեղ հայտարարությամբ: Այդուհանդերձ, արդեն իսկ ձեռք բերված առաջընթացը պետք է ազդակ հաղորդի համապարփակ խաղաղության ապահովմանը տանող շրջանակային համաձայնությունների աշխատանքներն ավարտելուն:
Մենք հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներին կոչ ենք անում կատարել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման Հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցումն «արագացնելու» պարտավորությունը, որն ամրագրված է 2012 թվականի հունվարի 23-ին Սոչիում իրենց արված հայտարարության մեջ: Ի հաստատումն իրենց քաղաքական կամքի նրանք պետք է բանակցություններում ձեռնպահ մնան մաքսիմալիստական դիրքորոշումներից, հավատարիմ մնան կրակը դադարեցնելու մասին 1994 թվականի համաձայնագրին և խուսափեն լարվածությունը շիկացնող թշնամական հռետորաբանությունից: Առաջնորդներին կոչ ենք անում ղեկավարվել Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի սկզբունքներով, մասնավորապես ուժի և դրա սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքներով, և կարգավորման տարրերով, որոնք սահմանվել են մեր երկրների համատեղ հայտարարություններում` 2009 թվականին Աքվիլայում և 2010 թվականին Մուսկոկայում:
Ռազմական ուժի կիրառությունը չի բերելու հակամարտության լուծմանը, այլ միայն երկարացնելու է այն տառապանքն ու թշվառությունը, որին երկար ժամանակ ենթարկվում են տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդները: Միայն բանակցությունների միջոցով խաղաղ կարգավորումը թույլ կտա ելք գտնել ստեղված իրադրությունից և ապահովել տարածաշրջանի անվտանգ ապագան ու բարգավաճումը:
Մեր երկրները շարունակում են կողմերի հետ սերտ աշխատանքը: Մենք կոչ ենք անում նրանց ողջ ծավալով օգտագործել Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկած միջնորդական աջակցությունը: Սակայն վերջին հաշվով խաղաղության ճակատագիրը կախված է ոչ թե միակողմանի առավելությունների հասնելու ճանապարհն ընտրելուց, այլ հակամարտության կողմերի` փոխըմբռնման հիման վրա համաձայնության գալու պատրաստակամությունից, նաև` այն օգուտների ընդհանուր գիտակցումից, որոնք խաղաղությունը կբերի ժողովուրդներին ու նրանց սերունդներին»:

Лидеры стран-сопредседателей МГ ОБСЕ приняли совместное заявление по карабахскому конфликту
Президент Соединенных Штатов Америки Барак Обама, президент Российской Федерации Владимир Путин и Президент Французской Республики Франсуа Олланд на саммите «Группы двадцати» в Лос-Кабосе приняли совместное заявление по карабахскому конфликту, в котором говорится:
«Мы, президенты стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ - Российской Федерации, Соединенных Штатов Америки и Франции - едины в своей твердой приверженности мирному разрешению карабахского конфликта. Сторонам конфликта не следует далее откладывать принятие важных решений, необходимых для достижения долгосрочного и мирного урегулирования. Мы сожалеем, что президенты Армении и Азербайджана не предприняли решительных шагов, к которым наши страны призывали их в совместном заявлении, сделанном 26 мая 2011 г. в Довиле. Тем не менее, уже достигнутый прогресс должен придать импульс завершению работы над рамочной договоренностью, ведущей к обеспечению всеобъемлющего мира.
Мы призываем лидеров Армении и Азербайджана выполнить обязательство «ускорить» согласование Основных принципов урегулирования карабахского конфликта, содержащееся в их заявлении, сделанном 23 января 2012 г. в Сочи. В подтверждение своей политической воли им следует воздерживаться от максималистских позиций на переговорах, соблюдать соглашение о прекращении огня 1994 г. и избегать нагнетающей напряженность враждебной риторики. Мы призываем лидеров руководствоваться принципами Хельсинкского заключительного акта, в частности принципами неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности, равноправия и права народов на самоопределение, и элементами урегулирования, определенными в заявлениях наших стран, сделанных в Аквиле в 2009 г. и в Мускоке в 2010 г.
Использование военной силы не приведет к разрешению конфликта, а только продлит страдания и беды, которым на протяжении длительного времени подвергаются народы, проживающие в этом регионе. Только мирное урегулирование путем переговоров позволит найти выход из сложившегося положения и обеспечить безопасное будущее и процветание региона.
Наши страны продолжат тесную работу со сторонами. Мы призываем их в полной мере использовать посредническое содействие, предлагаемое сопредседателями Минской группы. Однако в конечном итоге судьба мира будет зависеть от готовности участников конфликта прийти к соглашению на основе взаимопонимания, а не на пути достижения односторонних преимуществ, и от общего осознания блага, которое мир принесет их народам и будущим поколениям».