Մ. Հովհաննիսյան. Արցախի վերաբերյալ համացանցում գերազանցում են հայկական ռեսուրսները
«Երբ օտար մարդը լսում է ԼՂ հակամարտության, այս կամ այն միջադեպի մասին, նա փորձում է գտնել այդ խնդրի արմատները և այդ արմատներին ծանոթանալու համար նա փնտրում է այնպիսի ռեսուրս, որտեղ խնդիրը ներկայացված է գիտական կամ գիտահանրամատչելի ձևով»,- այսօր անդրադառնալով համացանցային տիրույթում իրականացվող քարոզչությանը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտական քարտուղար, Վիրտուալ հայագիտության և տեղեկատվության բաժնի վարիչ, պատմ. գիտ. թեկնածու Մհեր Հովհաննիսյանը:
Այնուհետև, անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական համացանցային մրցավազքին բանախոսը նշեց. «Համացանցի փնտրող համակարգերում «Ղարաբաղ» կամ «Ղարաբաղյան հակամարտություն» արտահայտությունները փնտրելով, եթե 4-5 տարի առաջ մենք կտեսնեինք, որ բավականին մեծ թվով ադրբեջանական ռեսուրսներ են ի հայտ գալիս, ապա այսօր վստահորեն պետք է նշել, որ գերազանցում են հայկական ռեսուրսները ոչ միայն հայկական ինտերնետային տիրույթում, այլև առհասարակ համացանցի տարբեր տիրույթներում»:
Մ. Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ վերջին 5 ամիսների ընթացքում կենտրոնը ստեղծել է 8 համացանցային կայքեր, որոնք վերաբերում են Հայոց ցեղասպանության, հայոց սփյուռքի, հայոց պատմության, հայ մշակույթի, հնագիտության, կրոնի, լեզվի խնդիրներին և արցախյան հակամարտությանը:
Նա այսպիսի ռեսուրսների ստեղծման անհրաժեշտությունը բացատրում է նրանով, որ դրանք պետք է դառնան համացանցում ցանկացած կայքի և օգտատերի համար ինֆորմացիոն աղբյուր:
Խոսելով Ադրբեջանի ծավալած հակահայկական քարոզչության մասին` նա նշեց, որ ադրբեջանական` առաջին հայացքից լուրջ թվացող ու լուրջ գրականության ցանկ ունեցող աշխատանքները հիմնվում են ոչ իրական փաստերի վրա: Հեղինակները վերցնում են որևէ աղբյուրից մի հատված, որի միջոցով, այն կտրելով համատեքստից, արտացոլում են այլ պատկեր:

Армянские сайты по Карабаху взяли верх над азербайджанскими в различных доменных зонах Интернета
Ситуация относительно конкуренции армянских и азербайджанских источников о Нагорном Карабахе и карабахском конфликте в глобальной сети Интернет в корне изменилась, по сравнению с тем, что было 4-5 лет назад Об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил ученый секретарь Института арменоведческих исследований Ереванского государственного университета, заведующий отделом виртуального арменоведения и информации, кандидат исторических наук Мгер Ованнисян.
По его словам, в настоящее время при поиске слов «Карабах» или «карабахский конфликт» можно с уверенностью отметить, что армянские ресурсы превалируют над азербайджанскими, причем не только в армянской доменной зоне, но и в других зонах глобальной сети. Этого, подчеркнул специалист, нельзя было сказать несколько лет назад.
Эксперт сообщил, что только за последние 5 месяцев центр создал 8 сайтов о Геноциде армян, об армянской Диаспоре, по истории, культуре, археологии, религии, языке Армении, о карабахском конфликте.
Комментируя антиармянскую пропаганду Азербайджана, М. Ованнисян отметил несерьезность этих материалов с научной точки зрения: труд на первый взгляд с серьезным списком использованной литературы и источников на поверку оказывается сфальсифицированным, поскольку цитаты вырваны из контекста, обрывочно используются для представления совершенно иной картины.