«Գայան, հլը իջի բուֆետ, կմեռնես… տենց բան կյանքումդ տեսած չես լինի` սաղ մինիստրները մի սեղանին նստած հաց են ուտում… Իջի, ախչի, բան չի մնա ուտես»,- խորհրդարանի միջանցքում` աշխատասենյակներից մեկի դռնից գլուխը ներս մտցրած ինչ-որ կին գործընկերուհուն այսպես էր հրահրում իջնել ԱԺ ճաշարան ու ականատեսը լինել հիրավի պատմական այդ իրադարձությանը:
Եվ իսկապես` նման տեսարան ԱԺ ճաշարանում վաղուց չէր եղել, քանի որ նախարարները, եթե գալիս են խորհրդարան, ապա կոնկրետ ինչ-որ հարցի քննարկման շրջանակում և կամ ԱԺ-Կառավարություն ավանդական հարցուպատասխանի ժամանակ. թե մեկի, թե առավել ևս երկրորդի դեպքում նրանք ժամանակ (հասկանալ նաև ցանկություն) չեն ունենում համտեսել ճաշարանային ուտեստները:
Իսկ այսօր, երբ կառավարությունը ողջ կազմով առավոտյան ժամը 10-ից խորհրդարանում թերևս պարապ նստած էր, քանի որ այդ ժամից սկսած մինչ այս պահը միայն վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն է իշխում ամբիոնում (կառավարության հնգամյա գործունեության ծրագիրը ներկայացնելուց հետո նրան բառիս բուն իմաստով հարցախեղդ էին անում ընդդիմության ու այլընտրանք հանդիսացող ԲՀԿ անդամները), նախարարներին այլ բան չէր մնում, քան օգտվել ԱԺ ճաշարանից… կամ էլ սոված մնալ:
Եվ այսպես` այսօր ԱԺ բուֆետում անշլագ էր: Գրեթե բոլոր խմբակցություններն ամբողջական կազմով պարբերաբար մտնում ու դուրս էին գալիս բուֆետ` փորձում ազատ սեղան գտնել, հնարավորինս նստել ոչ «ոտի տակ», քանի որ, ինչպես նկատեցինք ԲՀԿ-ական պատգամավորները` Վարդան Օսկանյանը, Գուրգեն Արսենյանը, ինչպես նաև ՀԱԿ-ական Նիկոլ Փաշինյանը ու էլի ընդդիմադիր պատգամավորներ հաց ուտելուն զուգահեռ քննարկում էին, թե ինչ են ասելու վարչապետին ընդմիջումից հետո շարունակվելիք նիստում ու հատկապես` ինչ պատասխան են նրանից ակնկալում:
Ի դեպ նշենք, որ երբ նորընտիր ԱԺ պատգամավորները առաջին օրը ներկայացան ԱԺ և դեռևս աշխատասենյակները նրանց բաշխված չէին, հենց ճաշարանը դարձավ այն վայրը, որտեղ հստակ երևաց, թե քանի թևի է բաժանված մասնավորապես «Բարգավաճ Հայաստանը»:
Այդպես, Վարդան Օսկանյանն ու Գուրգեն Արսենյանը թե այդ օրը, թե նաև այսօր անբաժան էին իրարից ու քիթ-քթի տված ճաշարանի սեղանի շուրջ անդադար ինչ-որ բաներ քննարկում, իսկ երիտասարդ թևն էլ `Վահան Բաբայանը, Վահե Էնֆիաջյանը մի քանի սեղան այն կողմ էին միասին:
Անշուշտ այսօրվա ամենահետաքրքիր ու զարմանալի իրադարձությունը նախարարների ներկայությունն էր բուֆետում` միանգամից տասներկու նախարար նստել էր մի սեղանի շուրջ: Եվ միայն ԲՀԿ….ներողություն` անկուսակցական Սպորտի և երիտասարդության նորանշանակ նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանն էր, որ այդ սեղանից հեռու էր, ԲՀԿ-ական ընկերների շրջապատում:
Նախարարներն այնպիսի ներկայություն էին ապահովել, որից հետո բուֆետի ողջ ճաշացանկը դատարկվեց ու շատերը, նույնիսկ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանին ուղեկցող որոշ պատգամավորներ, որոնք բավականին ուշ իջան ճաշարան, այդ ճաշացանկից ընտրելու իրավունքից ուղղակի զրկվեցին ու ստիպված եղան բավարարվել նրանով, ինչ մնացել էր: Իսկ ավելի կոնկրետ` գրեթե ոչինչ էլ չէր մնացել: Որոշ ժամանակ անց էլ ուղղակի խուճապ սկսվեց բուֆետի դատարկ «դախլաների» դիմաց հերթի կանգնած կիսասոված պատգամավորների մոտ և «ի՞նչ ուտել» հարցը միանգամից հետ մղեց բոլոր այլ հարցերը: Խուճապը կանխելու նպատակով խոհանոցից խոստացան փլավ շուտ սարքել-բերել, սակայն այդ շուտը ոնց էլ լիներ մի ժամ կտևեր և որոշ օրենսդիրներ որոշում կայացրեցին ճաշարան վերադառնալ իրենց փլավի ետևից հաջորդ ընդմիջմանը ` «Մեկ ա էսօր ստեղ ենք» սկզբունքով:
Բացի ճաշացանկից դատարկվել էր նաև սեղանի պարագաների համար հատկացված տարածքը ու լրագրողները պատգամավորների հետ միասին ստիպված էին երկար սպասել, մինչ այս պարագայում ամենաերջանիկներին գոնե պատառաքաղ կտրամադրվի. ոմանք նույնիսկ, ժամանակ սղության պատճառով, այդքան համբերություն չունեցան ու ստիպված էին պիցցան համտեսել գդալով:
Ազգային Ժողովի ճաշարանը միշտ եղել է այն վայրը, որը թե պատգամավորները, թե լրագրողները համարել են դեպքերի, մարդկանց ու իրադարձությունների էպիկենտրոն. այստեղ պետք չէ ընդդիմություն կամ իշխանություն խաղալ ու անգամ, եթե հինգ րոպե առաջ նիստերի դահլիճում իրար հետ թեժ բանավեճ էր` բուֆետում արդեն ընկերովի հաց են կիսում: Այստեղ կարելի է տեսնել, թե որ պատգամավորն է գծուծ ու «գրեչկայով» փլավ պատվիրելուց հետո անգամ 20 դրամանոց մանրին է սպասում ու վերցնում, կամ էլ տեսնել, թե ինչպես է Սամվել Ալեքսանյանը (լֆիկ Սամոն), ով հազվադեպ է իջնում ճաշարան 10-20 հազարանոցներ շռայլում մեկ գավաթ սուրճ ըմպելու դիմաց… մի խոսքով` բուֆետը Ազգային Ժողովի թերևս ամենակարևոր վայրն է ու իրադարձությունների էպիկենտրոնը:

В буфете Национального Собрания Армении сегодня был настоящий аншлаг… Отчего могла возникнуть паника?
16:20 20/06/2012
В буфете Национального Собрания Армении сегодня был настоящий аншлаг. «Гаяне, срочно спускайся в буфет. Ты в жизни такого не видела. Все министры сидят за одним столом», – так одна из сотрудниц аппарата парламента призвала свою коллегу не пропустить этого поистине исторического события. Здесь следует внести лишь одну правку: за данным столом не было министра спорта и по делам молодежи Грачья Ростомяна, который предпочел общество своих бывших однопартийцев.
Действительно, такой картины в буфете НС РА давно не было. Министры сюда редко заглядывают, они приходят на традиционные парламентские вопросы-ответы и чаще всего здесь не задерживаются.
Сегодня же весь состав кабмина с 10 утра собрался здесь, причем пребывал в вынужденном «безделье»: на трибуне НС единолично царствовал премьер-министр РА Тигран Саркисян, который представлял парламентариям программу правительства на 5 лет и отвечал на шквал вопросов депутатов-оппозиционеров. Министрам поэтому не оставалось ничего иного, как пользоваться услугами буфета или же голодать.
Более того, периодически буфет посещали представители всех парламентских фракций. Параллельно с питанием депутаты, особенно от оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) и «альтернативной» партии «Процветающая Армения» (ППА), вели бурные обсуждения на счет того, как они еще возразят премьеру после перерыва, какие вопросы зададут.
Буфет выявил еще одну примечательную особенность – течения внутри самой ППА. Так, экс-глава МИД РА Вардан Осканян секретничал, как и в день первой сессии парламента 5-го созыва, с Гургеном Арсеняном, а вот молодежное крыло ППА – Ваге Энфиаджян и Ваан Бабаян – собрались в отдельности, за несколько столиков от них.
Словом, активность в буфете была такой, что меню вскоре было практически опустошено и опоздавшим членам фракции Республиканской партии Армении (РПА) и ее руководителю – Галусту Саакяну – пришлось довольствоваться тем, что осталось. А поскольку почти ничего не осталось, то вскоре у «витрины» буфета образовалась очередь из голодных парламентариев. Чтобы пресечь панику, из кухни обещали наскоро состряпать плов. Но поскольку это «скоро» все же заняло бы некоторое время, то законодатели решили вернуться в буфет на следующий перерыв, по принципу: «Все равно мы сегодня здесь надолго».
Однако беды на этом не закончились: не хватило и столовой посуды. Некоторым, самым нетерпеливым, пришлось даже поедать пиццу с помощью ложки, ибо вилки были в большом дефиците и нужно было дождаться своей очереди на них.
Вывод напрашивается один: буфет – эпицентр событий в НС. И не только потому, что здесь можно увидеть дружно обедающих противников, которые минуту назад казались в зале заседаний непримиримыми. Но и потому, что журналисты могут наблюдать за такими бытовыми деталями, как например, чаевые, которые оставляются. Так, один депутат, заказав гречневую кашу, аккуратно забирает сдачу в виде 20 драмов мелочи, а другой, например, Самвел Алексанян (Лфик Само) за чашку кофе расплачивается 10-20-титысячной купюрой…
В тот же день новый министр спорта и по вопросам молодежи Грачья Ростомян распространил заявление, в котором отмечалось, что «спорт не имеет никакой связи с политикой» и посему он «временно прекращает свое членство в партии „Процветающая Армения”». «Это назначение связано сугубо со спортивной сферой и не имеет никакой связи с партией. С другой стороны хотелось бы подчеркнуть, что в любой момент, когда лидер ППА Гагик Царукян или президент Армении будут недовольны моей работой, я сразу же подам заявление об отставке и, вернувшись в ряды партии, продолжу свою партийную деятельность».