Ն.Զոհրաբյան. Խավիարային դիվանագիտություն` ադրբեջանցիները «բլոկներով» գնում են եվրոպացի պատգամավորներին
Եվրոպական հեղինակավոր հասարակական մի կազմակերպություն «Խավիարային դիվանագիտություն» վերտառությամբ մի վերլուծություն է կատարել և ուղարկել այն ԵԽԽՎ, որում փաստերով ու անվանական նշված են ԵԽԽՎ ավելի քան 20 պատգամավորներ, որոնք կաշառված են Ադրբեջանի կողմից: Այս մասին Panorama.am-ին Ստրասբուրգից հայտնեց հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը` տեղեկացնելով վեհաժողովի ամառային նստաշրջանի առաջին օրվա կարևոր իրադարձություններից մեկի մասին:
Իրապես լուրջ վերլուծություն որակելով` Նաիրա Զոհրաբյանը մանրամասնեց.
«Այդ պատգամավորների թվում են մեզ քաջ հայտնի, հակահայ Մարկ Խենկոկը և այլոք: Վերլուծությունում նշված է, որ յուրաքանչյուր նստաշրջանի ժամանակ այս պատգամավորները Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից մոտ 600 գրամանոց տուփերով սև խավիար ու դրամական խրախուսանքներ են ստանում»,- նշեց նա:
« Ադրբեջանի կողմից փաթեթներով եվրոպացի պատգամավորներ գնելը` տարբեր միջազգային կառույցներում լրջագույն փաստի առաջ կարող է կանգնացնել այդ երկրները. այդ պատգամավորները ` լինի ԵԽԽՎ-ն թե այլ կառույց, սկսում են ուղղակիորեն զբաղվել Ադրբեջանի բացահայտ ու չքողարկված լոբբինգով»:
«Մեր տեղեկություններով, ադրբեջանական պատվիրակությունն այս պահին բոլոր ջանքերը գործադրում է, օգտագործելով նաև իրենց իսկ կողմից խավիարով կաշառված եվրոպացիներին, որպեսզի որևէ քաղաքական քննարկման առարկա այդ հկ-ի կողմից ներկայացված վերլուծությունը չդառնա: Բայց ես չեմ բացառում, որ այս նստաշրջանի ժամանակ, տարբեր ֆորմատներում տեղի ունեցող քննարկումներում անդրադարձ կատարվի այդ վերլուծությանը, որովհետև իսկապես արդեն Ադրբեջանի կողմից միջազգային կառույցներում աշխատող եվրոպացիներին կաշառելը լրջագույն մարտահրավեր ու խնդիր է այս կառույցների իրական արժեհամակարգի համար»,- ընդգծեց ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամը:
Ն.Զոհրաբյանը հավելեց նաև, որ տեղեկություններ կան, որը վեհաժողովի քարտուղարությունը շտապել է հերքել, որ անգամ ԵԽԽՎ քարտուղարության ներկայացուցիչներ ևս կաշառված են ադրբեջանական «խավիարային մոդելով»:
Մեր հարցադրմանն ի պատասխան, թե արդյո՞ք հավանական է համարում, որ վերլուծությունը համարժեք արձագանքի արժանանա միջազգային այս կառույցում, Նաիրա Զոհրաբյանը նշեց, որ անձնապես հույս չունի, բայց այն, որ անվանական նշվում են պատգամավորներ, որոնք կաշառված են Ադրբեջանի կողմից, սա իրապես ինչ-որ տեղաշարժ է.խնդիրը հրապարակայնացվում է:
«Անշուշտ այն, որ խնդիրը արդեն իսկ բարձրաձայնվում է ու բարձրաձայնվում է ոչ թե հայկական պատվիրակության, այլ հենց եվրոպացիների կողմից շատ եմ կարևորում, քանի որ մեր պատվիրակությունը վերջին երկու տարիներին այս մասին շատ է խոսել ու ահազանգել, իսկ հիմա մենք աշխատում ենք չեզոքություն պահպանել ու այլևս չխոսել այդ վերլուծության մասին: Թող Եվրոպան տեսնի, որ այս խնդիրը իսկապես դառնում է լրջագույն մարտահրավեր, քանի որ Ադրբեջանը բլոկներով գնում է եվրոպացի պատգամավորների»:

Баку пытается пресечь обсуждение в ПАСЕ исследования «Икорная дипломатия: Как Азербайджан добился молчания Совета Европы»
Постоянный член армянской делегации в ПАСЕ, секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» (ППА) Наира Зограбян из Страсбурга представила в интервью Panorama.am важнейшие события первого дня летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы, которая проходит 25-29 июня.
Армянский парламентарий сообщила, что недавно авторитетная организация «Европейская инициатива стабильности» подготовила и опубликовала исследование под названием «Икорная дипломатия: Как Азербайджан добился молчания Совета Европы», в котором подробно изложены хронология и механизмы подкупа свыше 20 депутатов ПАСЕ правящим режимом Азербайджана.
Н. Зограбан назвала данное исследование серьезной аналитикой и уточнила, что в нем упоминаются «прекрасно известный своими антиармянскими высказываниями М. Хэнкок и другие».
«В исследовании отмечается, что во время каждой сессии эти парламентарии получают от властей Азербайджана 600-граммовые банки с черной икрой и денежные поощрения. Подкуп Азербайджаном целыми пачками европейских депутатов в разных международных структурах может поставить эти страны перед серьезным фактом: эти парламентарии начинают напрямую заниматься откровенным, неприкрытым лоббированием Азербайджана будь то ПАСЕ или иная структура», – отметила член делегации Армении.
Н. Зограбян сказала, что, согласно имеющимся сведениям, азербайджанская делегация на данный момент прилагает все усилия, в том числе используя подкупленных депутатов, чтобы данное исследование не стало предметом политического обсуждения.
«Однако я не исключаю, что во время этой сессии в ходе обсуждений в различных форматах обратятся к этому анализу, поскольку подкуп европейских сотрудников международных структур действительно уже стал серьезнейшим вызовом и проблемой для системы ценностей этих самых структур», – подчеркнула Н. Зограбян.
По ее словам, есть даже сведения, что секретариат ПАСЕ поспешил опровергнуть информацию, согласно которой среди представителей секретариата также есть подкупленные по «азербайджанской икорной модели».
На вопрос корреспондента Panorama.am, считает ли Н. Зограбян вероятной соответствующую реакцию на данное исследование в данной или иных международных структурах, она ответила, что особой надежды не питает, однако «то, что подкупленные Азербайджаном парламентарии называются поименно, – это действительно прогресс: проблема становится публичной».
«Безусловно, очень важен уже тот факт, что проблема озвучивается и озвучивается не армянской делегацией, а самими европейцами, поскольку наша делегация за последние два года об этом говорила не единожды, теперь же мы стараемся соблюдать нейтралитет и более не говорить об этом исследовании. Пусть Европа поймет, что эта проблема действительно становится серьезнейшим вызовом, поскольку Азербайджан блоками подкупает европейских парламентариев», – резюмировала Н. Зограбян.