«Շնորհակալություն թանգարանին». Ֆիշերը Մատենադարանում էր
Ավստրիայի նախագահ Հայնց Ֆիշերի, տիկնոջ՝ Մարգիթ Ֆիշերի ու պատվիրակության հետ Հայաստան ժամանած մյուս հյուրերի այսօրվա հաջորդ կանգառը Մատենադարանն էր:
Հիշեցնենք, որ մինչ այս պահը պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Ֆիշերը շրջել է Երևանի Կենտրոնում, հանդիպել նախագահ Սերժ Սարգսյանին, այցելել Ծիծեռնակաբերդ: Վաղը կլինի Էջմիածնում, որտեղ նախատեսված է Կաթողիկոսի հետ հանդիպում, ապա կմեկնի Հայաստանի գեղատեսիլ վայրերից Գառնի և Գեղարդ:
Մատենադարանում էլ ավստրիացի բարձրաստիճան հյուրին ուղեկցել է արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Հայկական ձեռագրերը մշակութային արժեք են ողջ աշխարհի համար: Շնորհակալություն թանգարանին, որտեղ պահվում է 2 հազար տարվա պատմություն»,-ներկայացված ցուցանմուշներին գրառումների մատյանում նշեց Հայնց Ֆիշերը:
Ամենավաղ շրջանից թվագրվող ու մինչև մեր օրերը ներկայացնող ձեռագրերին ու մշակութային արժեքներին հյուրերը ծանոթանում էին բավականին հիացած ու զարմացած, միմյանց խորհուրդ տալով դիտել այս կամ այն ցուցանմուշը, որոնք ներկայացնում են տարբեր ոլորտներ` բժշկություն, մանրանկարչություն, պատմագրություն…
Մշակութային արժեքները ավստրիացիներին ներկայացնող գիտաշխատողից առաջին տիկինն աընդհատ հարցեր էր տալիս որդան կարմիրի մասին: Սակայն ժամանակի սղության պատճառով չեն հասցրել նախագահի տիկնոջը ներկայացնել դրա մասին պատմող, դրանից պատրաստված ցուցանմուշներ:
Վերջում նվերների փոխանակում էր: Մատենադարնում, օրինակ, Մարգիթ Ֆիշերին նվիրեցին ձեռքի քսուքներ, թեյեր, որոնք պատրաստված են միջնադարյան բաղադրատոմսերով:

Супруге президента Австрии в Армении сделали уникальный подарок
Находящийся с официальным двухдневным визитом в Армении президент Австрии Хайнц Фишер с супругой Маргит Фишер и другими членами делегации посетил сегодня Институт древних рукописей Матенадаран в Ереване.
Отметим, что в рамках визита уже состоялась встреча президента Австрии с президентом РА Сержем Саргсянам, он побывал также в центре Еревана и посетил мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г. «Цицернакаберд».
В Матенадаране президента и высокопоставленных австрийских гостей сопровождал министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян. В выставочном зале Института древних рукописей гостям были представлены армянские рукописи и культурные ценности самого раннего периода.
«Армянские рукописи являются культурной ценностью для всего мира. Спасибо музею, где хранятся ценности, имеющие 2000-летнюю историю», – написал президент Австрии Хайнц Фишер в журнале для записей.
Между тем, супругу президента Австрии особенно заинтересовал армянский «вордан кармир», пурпурная краска, которая добывается из араратского червеца или кошенили (Porphyrophora hamelii).
В завершение состоялся обмен подарками. Президент Австрии получил в дар альбом армянских миниатюр на немецком языке, а его супруга Марг Фишер – приготовленные по средневековому рецепту кремы для рук и чаи.