Զինծառայողը մեղադրվում է սիմուլյացիայի համար. Իսկ մայրը հացադուլով փորձում է հասնել արդարության
Զինված ուժերի զինծառայող Ռուբեն Միքայելյանի մայրը, որ երեկ կառավարության շենքի մոտ հացադուլ էր հայտարարել, այսօր այնտեղ չի գնացել: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Շամիրամ Միքայելյանն ասաց, որ տղան «ինսուլտով պառկած է հոսպիտալում» և ինքը ստիպված էր որդու հարցերով զբաղվել ու այդ պատճառով էլ չի այցելել կառավարության անդամներին»: Նա ասաց, որ վաղն անպայման հացադուլը կշարունակի կառավարության շենքի առաջ: «Տղուս առողջությունն է ինձ անհանգստացնում, էսօր այդ հարցերով եմ զբաղված, բայց վաղն անպայման գնալու եմ կառավարության շենքի մոտ», -փոխանցեց կինը:
Երեկ տիկին Միքայելյանը հետևյալ պահանջն էր ներկայացրել պաշտպանության նախարարության պաշտոնյաներին` «Հացադուլ ընդդեմ անարդարության, սպայի կողմից միտումնավոր շարքային զինվորին ստորացնելու և ինքնասպանության դրդելու համար: Եթե որևիցե մեկը խանգարի իմ հացադուլը, ինքնահրկիզման կդիմեմ: Իմ պահանջն է` զինվորին տալ իրեն հասանելիք արձակուրդը բուժման համար»:
Մայրն ասում է, որ Սիսիանի զորամասում ծառայող իր տղան երեք հիվանդություն ունի` սրտի բնածին արատ, երիկամների հիվանդություն և ոտքի խնձորակն է կոտրված: Տղայի վիճակը վատացել է նախորդ տարվա հոկտեմբերին, երբ նույն զորամասում զինվորները ծեծել են մի տղայի ու իր որդուն հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ներգրավել որպես վկա:
Վերջինն էլ, մոր խոսքով, պատմել է այն ամենն, ինչ տեսել է:
«Դրա համար իմ տղային ծեծել են, վիրավորել են ամենավերջին ստոր ձևով` իմ տղային ասելով` եթե դու մեր աածով չանես, մենք ենք քեզ սպանելու», -պատմում է մայրը և ասում, որ այդ ամենին չդիմանալով այս տարի մարտ ամսին որդին` Ռուբեն Միքայելյանը, ինքնասպանության փորձ է անում` թևի երակները կտրելով: Նրան, սակայն, հաջողվում է փրկել:
Դրանից հետո նրա նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվում Քրեական օրենսգրքի 363 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` «Իրեն որևէ վնասվածք պատճառելու (անդամախեղելու), հիվանդության սիմուլյացիայի, կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու կամ խաբեության այլ միջոցով կամ ապօրինի այլ եղանակով զինծառայողի կողմից զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելուց ժամանակավորապես խուսափելը»:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ՊՆ քննչական ծառայության լրատվական բաժնի սպա Մերի Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ ՊՆ 8-րդ կայազորային քննչական ծառայությունում հարուցված նույն քրեական գործն ուղարկվել է Եղեգնաձորի զինվորական դատախազություն մեղադրանքը հաստատելու և Սյունիքի մարզի դատարան ուղարկելու համար:
Ռուբեն Միքայելյանի մայրը կտրականապես դեմ է առաջադրված մեղադրանքին և պնդում է, որ որդուն դրդել են այդ քայլին: «Իմ տղեն երբեք չի խուսափել բանակում ծառայելուց, ես ըտենց տղա չեմ դաստիարակել: Մինչև օրս էլ առողջական խնդիրներ ունենալով հանդերձ ծառայել է», -ասաց մայրը:
Նշենք, որ Քրեական օրենսգքրի այս հոդվածով կատարված հանցանքի համար որպես պատիժ սահմանված է կալանք` առավելագույնը երեք ամիս ժամկետով, կամ կարգապահական գումարտակում պահելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:

Мать военнослужащего ВС Армении, обвиняемого в симуляции, пытается путем голодовки добиться справедливости
Мать военнослужащего ВС Рубена Микаеляна, которая вчера объявила голодовку у здания правительства, сегодня не пошла туда. В беседе с Panorama.am Шамирам Микаелян сказала, что ее сын находится в госпитале в результате перенесенного инсульта и она вынуждена была заниматься вопросами сына, поэтому и не пошла в правительство. Завтра она обязательно продолжит голодовку у здания правительства. «Меня беспокоит здоровье моего сына. Сегодня я занята этими вопросами, но завтра обязательно пойду к зданию правительства», – отметила Ш.Микаелян.
Вчера Шамирам Микаелян предъявила представителям Минобороны Армении следующее требование: «Голодовка против несправедливости, оскорбления офицером рядового солдата и доведения до попытки совершить самоубийство. Если кто-то помешает мне продолжить голодовку, я совершу акт самосожжения. Я требую дать солдату полагающийся отпуск для лечения».
По словам Микаелян, сын, проходящий службу в военной части города Сисиан, страдает тремя болезнями – врожденный порок сердца, болезнь почек и травма ноги.
Состояние здоровья солдата ухудшилось в октябре прошлого года, когда военнослужащие той же части избили парня и вовлекли его в качестве свидетеля в рамках уголовного дела. По словам матери, он рассказал все то, что видел.
«Именно поэтому моего сына избили, оскорбили самым унизительным образом, пригрозив убить, если он не сделает так, как они хотят», – рассказывает Ш.Микаелян, добавив, что, не вынеся все это, ее сын, Рубен Микаелян, предпринял попытку самоубийства, вскрыв себе вены, однако его, к счастью, удалось спасти.
После этого в отношении военнослужащего было предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.363 УК Армении (временное уклонение военнослужащего от исполнения обязанностей военной службы путем причинения себе какого-либо повреждения (членовредительства), симуляции болезни, использования подложных документов или иного обмана либо иным незаконным способом).
В беседе с Panorama.am старший офицер отдела по связям с общественностью следственного управления МО РА Мери Саркисян сообщила, что уголовное дело, которое было возбуждено в 8-ом гарнизонном следственной службы, было направлено в военную прокуратуру города Ехегнадзор для подтверждения обвинения и направления дела в суд Сюникской области.
Мать военнослужащего категорически против предъявленных обвинений и утверждает, что ее сына заставили пойти на такой шаг. «Мой сын никогда не уклонялся от службы в армии. Я воспитала не такого сына. До сих пор, несмотря на проблемы со здоровьем, он продолжал служить», - заявила Ш.Микаелян.
Отметим, что за данное преступление УК Армении предусматривает в качестве наказания лишение свободы как минимум на три месяца, либо содержание в дисциплинарном батальоне на срок не свыше трех лет, либо лишение свободы на срок до трех лет.