Ի՞նչ է լինելու այն դատավորների հետ, որոնց պատճառով ՀՀ-ն պարտվել է Եվրադատարանում. Պատասխանում է նախարարը
«Ոչինչ չի լինում կամ ամեն ինչ լինում է»,-այսպես արձագանքեց արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը հարցին, թե ինչ է լինելու այն դատավորների հետ, որոնց կայացրած վճիռները բողոքարկվել են Եվրադատարանում ու օգուտ հայցվորի ու ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության վճիռ է կայացվել:
Նշենք, որ այսօր մինչ կառավարության հերթական նիստի մեկնարկը նախարար Թովմասյանը մասնակցում էր Արդարադատության, ազատության և անվտանգության հարցերով Հայաստան-ԵՄ ենթահանձնաժողովի 3-րդ նիստին:
Նախարարը լրագրողների հնչեցրած հարցի մասին այն կարծիքին է, որ հասարակությունը ցանկանում է մեղավորներ գտնել ու նրանց պատժել: Իսկ այստեղ կարևորն այն է, արդյոք դատավորը թույլ է տվել ակնհայտ ու կոպիտ խախտում, թե՞ ոչ:
«Որոշ դեպքերում, երբ մենք այսօր պարտվում ենք, 2003-2006 թ. գործեր են, որոնք նոր են հասել: Մեծ մասի պատճառը ոչ թե դատավորի սխալն է, այլ մեր օրենսդրությունն է հակասել եվրոպական չափորոշիչներին, իսկ մեր դատավորները մեծապես առաջնորդվել են ներպետական օրենսդրությամբ և դրա հիման վրա են որոշումներ կայացրել: Կան տեղեր էլ, երբ Եվրոպական կոնվենցիայի չափորոշիչներն ու դրանց մեկնաբանություններն են փոխվել այս ժամանակահատվածում, ավելի են խստացվել կամ ընդգրկուն դարձել»,-ասաց նախարարը:
Ոլորտի պատասխանատուն ավելացրեց, որ այժմ ուսումնասիրվում է, թե կոնկրետ դատավորը ինչ պատասխանատվության պետք է ենթարկվի: «Բոլոր այն դեպքերում, երբ պարզ կդառնա, որ դատավորը թույլ է տվել կոպիտ և ակնհայտ խախտում, ապա դա վերջինիս համար կարգապահական պատասխանատվության հիմք է, դրանից հետո մենք կարող ենք խոսել ռեգրեսի մասին, այսինքն պետության կողմից տվյալ անձին ռեգրեսիվ հայտ ներկայացնելու մասին: Քանի դեռ սա չկա, դատավորի անկախության երաշխիքներից մեկն այն է, որ նման դեպքում դատավորը պատասխանատվության չենթարկվի»,-բացատրեց Թովմասյանը, ընդգծելով, որ ճիշտ չէ պատասխանատվության ենթարկել այն դատավորներին, որոնց կայացրած որոշումները բեկանվում են:
«Այդ դեպքում մենք ընդհանրապես դատավոր չենք ունենա, որովհետև դուք Հայաստանում չեք գտնի մի դատավոր, որի ակտը երբևէ չի բեկանվել: Այս առումով հիմքում դրվում է ակնհայտ ու կոպիտ խախտում պարունակելը»,-նշեց նախարարը, ավելացնելով, որ օրենսդրության մեջ պետք է հստակեցվի «ակնհայտ ու կոպիտ խախատում» հասկացությունը:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ` հունիսի 5-ին ՄԻԵԴ կայացրած որոշմամբ, Հայաստանում խախտվել է Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածը և ցմահ դատապարտյալ Արարատ Մուրադխանյանը 2004 թվականից 2007 թվականը անօրինական կերպով է կալանքի տակ պահվել: Ըստ նույն որոշման, որը հրապարակվել է ՄԻԵԴ կայքէջում, Հայաստանի կառավարությունը պարտավորվելու է ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արարատ Մուրադխանյանին որպես փոխհատուցում վճարել 6000 եվրո:
Եվս երկու վճռի մասին հայտնի դարձավ օրերս: Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը Հայաստանի երկու քաղաքացիների գործերով երկու վճիռ է կայացրել, նրանցից մեկը ազատամարտիկ Վարդան Մալխասյանն է: Հիշեցնենք` նա 2006-ի դեկտեմբերին Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի հատկանիշներով, այն է` «Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը բռնությամբ փոփոխելու հրապարակային կոչեր անելու համար» առաջադրված մեղադրանքով ձերբակալվել էր և այնուհետև դատապարտվել 2 տարվա ազատազրկման: Եվրոպական դատարանը գտել է, որ Մալխասյանի պարագայում տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի (Ազատության իրավունք) խախտում և վճռել է որպես Մալխասյանին բարոյական փոխհատուցում Հայաստանի կառավարությունից գանձել 4,5 հազար եվրո:

Министр юстиции РА Грайр Товмасян ответил на вопрос, что «станет с судьями, из-за неверных вердиктов которых Европейский суд по правам человека один за другим выносит решения против Армении». По словам главы ведомства, «ничего не станется или будет все».
По словам министра, для общественности важно найти и наказать виновных, между тем, куда важнее вопрос, допустили ли эти судьи явные и грубые нарушения или же нет. «В ряде случаев, когда мы сегодня проигрываем, это дела 2003-2006гг., очередь которых настала только сейчас. Причиной многих из них является не ошибка судьи, а противоречие действующего на тот момент законодательства республики европейским стандартам. Есть также моменты изменения норм самой Европейской конвенции и их толкования, они стали строже или более обширными», – пояснил представителям СМИ Г. Товмасян.
Он отметил, что в настоящее время изучается вопрос ответственности каждого из судей, и, если будет выявлено явное и грубое нарушение в действиях кого бы то ни было из них, это станет основанием для привлечения к дисциплинарной ответственности.
Г. Товмасян еще раз подчеркнул, что нельзя наказывать судей только за то, что их решения оспариваются. «В таком случае у нас не останется ни одного судьи, ведь практически все вердикты обжалуются. В этом плане в основу кладется допущение явного и грубого нарушения, определение которого в законодательстве должно быть уточнено», – заявил министр юстиции РА.
Напомним, что Европейский суд по правам человека, как ранее сообщал сайт Panorama.am, 5 июня с.г. принял решение против Армении. Согласно вынесенному ЕСПЧ вердикту, в Армении была нарушена ст. 5 Конвенции о защите прав человека и основных свобод и осужденный на пожизненное лишение свободы Арарат Мурадханян с 2004 по 2007гг. содержался в заключении незаконно. Решение было опубликовано на сайте ЕСПЧ, здесь также отмечалось, что правительство РА обязано выплатить А. Мурадханяну компенсацию в размере 6000 евро. Отметим, что А. Мурадханян осужден на пожизненный срок по обвинению в убийстве двух и более лиц.
На вопросы, почему правительство Армении проиграло данное дело, удовлетворяет ли сумма компенсации все требования истца, ранее ответил агентству «ФактИнфо» («Пастинфо») источник, стоящий близко к данному процессу. По словам собеседника агентства, истец вначале требовал от правительства Армении 100 000 евро в качестве возмещения материального ущерба и 250 000 за нанесенный моральный вред. В общей сложности, по данному делу от правительства Армении требовали 350 тысяч евро.
Однако Евросуд на основании доводов ответчика удовлетворил требования истца лишь в размере 6000 евро. Правительство РА проиграло дело только по части нарушения требований ст. 5 Европейской Конвенции о защите прав человека и основных свобод, поскольку в 2004г. законодательство по уголовному судопроизводству не давало четкого определения в суде сроков предварительного заключения на стадии предварительного расследования и предварительного следствия.
Иначе говоря, в основе решения ЕСПЧ лежат не действия государственных органов, а исключительно несовершенство законодательства и его несоответствие требованиям Европейской Конвенции о защите прав человека и основных свобод.
Еще два вердикта против Армении ЕСПЧ вынес буквально на днях. Одно из рассмотренных Евросудом дел касалось иска ветерана карабахской войны Вардана Малхасяна, который в декабре 2006г. был арестован, а затем осужден на 2 года по обвинению в совершении преступления, предусмотренного ст.301 УК РА («Публичные призывы к насильственному захвату государственной власти, насильственному изменению конституционного строя Республики Армения»). ЕСПЧ в случае с В. Малхасяном также постановил нарушение в Армении ст. 5 Конвенции о защите прав человека и основных свобод и решил взыскать с правительства РА в пользу осужденного 4500 евро.