ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը Ադրբեջանին հանել է այն երկրների ցուցակից, որոնց առաջիկայում պետք է ամերիկյան ռազմական տեխնիկա վաճառվի: Այս մասին տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայկական Համագումարի պաշտոնական կայքը:
«Ի պատասխան Կոնգրեսի մտահոգություններին, որն առաջին անգամ բարձրացվեց Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Հովարդ Բերմանի կողմից, ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հանել է Ադրբեջանին այն երկրների ցուցակից, որոնց առաջիկայում պետք է ամերիկյան ռազմական տեխնիկա վաճառվի, քանի որ ըստ Բերմանի, Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի վարչակազմը այն կարող է օգտագործել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ շարունակվող հարձակումների նպատակով»:
«Պետքարտուղար Քլինթոնի այս որոշումը հայ ժողովրդի և տարածաշրջանային խաղաղության շահերից է բխում»,- պետքարտուղարությունից պաշտոնական ծանուցում ստանալուց հետո նշել է կոնգրեսական Բերմանը:
«Մենք ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել Բերմանին սպառազինությունների վաճառքի նախագիծն արգելափակելու ուղղությամբ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկելու համար: Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկայի վաճառքը միայն կարող էր նրա կառավարությանն ավելի ռազմատենչ դարձնել, որոնց ագրեսիվ գործողությունները կարող էին վնասել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին, ինչպես նաև ամբողջ տարածաշրջանում կայունություն հաստատելու գործընթացին»,- նշել է ԱՀՀ-ի կառավարական հարցերով տնօրեն Քեյթ Նահապետյանը:
Նշենք, որ Բերմանը Պետքարտուղարությանը նամակ էր հղել մայիսի 29-ին՝ խորին մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկա վաճառելու մտադրության առիթով:

США отказались от продажи военной техники Азербайджану. Заявление Армянской ассамблеи Америки
Госдепартамент США снял Азербайджан из списка стран, которым в ближайшем будущем будет продана американская военная техника. Об этом сообщает официальный сайт Армянской ассамблеи Америки (ААА).
«В ответ на беспокойства Конгресса, которые впервые озвучил член комитета по внешним связям Палаты представителей Конгресса США, демократ Говард Берман, госдепартамент США снял Азербайджан из списка стран, которым в ближайшем будущем будет продана американская военная техника, так как, по словам Бермана, режим президента Алиева может использовать ее в целях продолжающихся нападений на Армении и Нагорного Карабаха».
«Это решение госсекретаря Клинтон исходит из мирных интересов армянского народа и региона», – об этом отметил Говард Берман после того, как получил официальное уведомление из госдепартамента.
«Мы хотим выразить благодарность Берману за незамедлительные меры, направленные на запрет проекта продажи вооружения. Продажа вооружения Азербайджану лишь могло сделать правительство этой страны еще более милитаристским, а агрессивные действия азербайджанской стороны могли бы нанести ущерб процессу мирного урегулирования карабахского конфликта, а также установления мира в регионе», – подчеркнула директор отдела по правительственным вопросам Армянского национального комитета Америки Кейт Нагапетян.
Добавим, что Говард Берман направил в Госдепартамент 29 мая, выразив обеспокоенность по поводу намерения о продаже военной техники Азербайджану.