«Արմավիա»-ն Կաթողիկոսի խնդրանքով վերականգնում է Հալեպ-Երևան չվերթը
Հուլիսի 2-ից ազգային փոխադրող «Արմավիա» ավիաընկերությունը վերականգնում է Հալեպ-Երևան չվերթը, որը դադարեցվել էր այս տարվա մարտի 25-ից: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց ավիաընկերության լրատվական ծառայության ղեկավար Նանա Ավետիսովան:
Նա ասաց, որ չվերթի իրականացումը դադարեցվել էր` հաշվի առնելով Սիրիայում ստեղծված իրավիճակը և դրանից բխող վտանգավոր հետևանքները: «Այժմ հաշվի առնելով չվերթի նկատմամբ մեծ պահանջարկը և նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի խնդրանքը, մենք վերականգնում ենք Հալեպ-Երևան չվերթը», -փոխանցեց Ավետիսովան:
Հալեպ-Երևան չվերթը առայժմ կիրականացվի շաբաթական մեկ անգամ: Սակայն, մամուլի պատասխանատուի խոսքով, եթե անհրաժեշտություն զգացվի, ընթացքում չվերթները կհաճախակիանան:
Նշենք, որ Սիրիայում այժմ անկայուն իրավիճակ է և արդեն մեկ տարի է, ինչ չեն դադարում հակակառավարական բողոքները, որոնք վերածվել են զինված ընդհարման: Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադը օրերս հայտարարել էր, որ Սիրիան գտնվում է պատերազմի մեջ: Սիրայում, ինչպես հայտնի է, հայերը շատ են` 60 հազար հայ է ապրում, որից 45 հազարը՝ Հալեպում:
Օրերս Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն էր ֆեյսբուքյան իր էջում գրել, որ «պաշտոնական Երևանը անհապաղ պետք է քայլեր ձեռնարկի` նախ, Անվտանգության խորհրդի նիստ պետք է հրավիրի և կողմնորոշվի, թե զարգացումների ինչ սցենարներ կարող են լինել և դրանցից յուրաքանչյուրի դեպքում ինչ աջակցություն կարելի է տրամադրել Սիրիայի հայ համայնքին:
Երկրորդ, առանց որևէ հրապարակայնության՝ նախագահի կողմից լիազորված անձ պետք է մեկնի Հալեպ, համախմբի այնտեղ գործող հայկական կուսակցությունների, կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին, կրոնական հարանվանությունների առաջնորդներին, լսի նրանց, որի արդյունքում համատեղ ծրագիր պետք է մշակվի ոչ ցանկալի զարգացումների դեպքում համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու և համայնքի վնասները նվազագույնի հասցնելու համար: Հայաստանի պետությունն իրավունք չունի հապաղել»:

По просьбе Католикоса Всех Армян компания «Армавиа» восстанавливает рейс Алеппо-Ереван
Со 2 июля национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» –восстанавливает рейс Алеппо-Ереван, который был приостановлен с 25 марта текущего года. Об этом в беседе с Panorama.am сообщила пресс-секретарь авиакомпании «Армавиа» Нана Аветисова.
По ее словам, рейс был приостановлен в связи с ситуацией в Сирии и исходящих от нее опасных последствий. «Сейчас, учитывая большой спрос на выполнение рейса и просьбу Католикоса Всех Армян, мы решили восстановить рейс Алеппо-Ереван», – отметила пресс-секретарь.
Рейсы будут осуществляться раз в неделю, однако, как отметила Нана Аветисова, в случае необходимости они могут участиться.
Отметим, что в Сирии царит нестабильная ситуация и уже год, как не прекращаются антиправительственные протесты, перешедшие в вооруженную борьбу. На днях президент страны Башар Асад заявил, что страна находится в состоянии войны. Как известно, в Сирии проживает 60 тысяч армян, что составляет менее 0,5% от общей численности населения страны. Из них 45 тысяч проживают в Алеппо.
Напомним, на днях экс-глава МИД Армении, депутат фракции «Процветающая Армения» Вардан Осканян на своей странице в Facebook коснулся заявления президента Сирии о том, что страна находится в состоянии войны, указав на действия Армении, как страны, имеющей армянскую общину в Сирии.
«На мой взгляд, необходимо хотя и с опозданием, но исправить эту ошибку, так как ситуация изо дня в день ухудшается, а судьба общины неизвестна. Официальный Ереван должен немедленно предпринять меры: нужно созвать заседание Совета национальной безопасности, решить, какие сценарии развития событий могут быть и какую поддержку армянской общине можно будет оказать в таком случае, отправить уполномоченного представителя в Алеппо с целью сплотить лидеров действующих в городе армянских организаций, партий, выслушать их, а также разработать программу соответствующих мер в случае нежелательных развитий событий. Армения не имеет право медлить», - говорится в заявлении Осканяна.