Ա. Հարությունյան. Օղի ներկրողների կյանքը կբարդանա, իսկ արտադրողներինը` կլավանա
Հայաստանի Հանրապետություն օղու ներմուծման նկատմամբ սահմանվել է բարդ ընթացակարգով լիցենզավորման պահանջ, ինչը նշանակում է, որ օղու ներկրմամբ զբաղվող տնտեսվարողների համար այսուհետ լիզենցիայի տրամադրումը նախկին պարզ ընթացակարգից վերածվելու է բարդի:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարությունը հունիսի 28-ի նիստում հաստատեց «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» դասակարգիչի 2208 ծածկագրին դասվող օղու ներմուծման արտոնագրման կարգը, արտոնագիր ստանալու հայտի և արտոնագրի ձևերը:
Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով կառավարության այս որոշմանը, նշեց, որ որոշման ընդունումից հետո իրականում ներկրողների կյանքը կբարդանա, իսկ արտադրողների կյանքը կլավանա: Սա ենթադրում է, որ կավելանան տեղական արտադրության օղու սպառման ծավալները, ինչպես նաև գինը կբարձրանա: Սակայն, ըստ նրա, սա թվացյալ լավ է: «Իմ կարծիքով՝ թեև տեղական արտադրության օղու սպառման ծավալները կավելանան, բայց որակով դրանք կզիջեն: Արտադրողները հիմնական շեշետը կդնեն արտադրության ծավալների ավելացման վրա, բայց ոչ որակի»,- նշեց Ա.Հարությունյանը:
Նա նշեց նաև, որ հայերը կորցրել են իրենց ավանդույթները։ «Հայաստանը կորցրել է իր ավանդույթները: Մենք գինի խմող ազգից վերածվել ենք օղի խմող ազգի»,- ասաց Ա.Հարությունյանը՝ հավելելով, որ վերջին տարիներին հայերը մեկ շնչի հաշվով տարեկան օգտագործում են 15 լիտր օղի, 1,3 լիտր գինի, իսկ ֆրանսիացիները՝ 0,5 լիտր օղի, 48 լիտր գինի:

Решение правительства Армении об усложнении порядка импорта приведет к засилью некачественной водки местного производства
13:40 30/06/2012
Правительство Армении буквально на днях утвердило усложненный порядок предоставления лицензий импортерам алкогольных напитков, в частности, водки. В беседе с корреспондентом Panorama.am новые требования прокомментировал председатель Союза виноделов Армении Аваг Арутюнян.
По его словам, после данного решения жизнь импортеров усложнится, а вот производителей, напротив, улучшится. Эксперт отметил, что новый порядок предполагает увеличение объемов сбыта водки местного производства, при этом вырастут цены. Все это, подчеркнул А. Арутюнян, лишь кажется позитивной переменой.
«По-моему, хотя и объемы сбыта водки местного производства вырастут, однако по качеству она будет все же уступать. Производители основной акцент будут ставить на увеличении объемов производства, а не на качество», – отметил глава Союза виноделов Армении.
Он также выразил обеспокоенность в связи с тем, что «армяне растеряли свои традиции». «Армения растеряла свои традиции. Из нации, пьющей вино, мы превратились в потребителей водки», – сказал А. Арутюнян.
Эксперт также сообщил, что за последние годы в республике следующий ежегодный расчет на душу населения по части потребления алкогольных напитков: водки – по 15 литров на человека, вина – 1,3 литра. Для сравнения, у французов 0,5 литра водки и 48 литров вина.