«Ընտրական գործընթացները յուրաքանչյուր երկրի համար քննություն են, սակայն Արցախում մինչ այս տեղի ունեցած ընտրությունները ցույց են տվել, որ այստեղ այդ ընտրությունները մշտապես հաջողությամբ են պսակվում: ԼՂՀ-ում ամեն ընտրություններից հետո ժողովրդավարության մակարդակը ընդգծված քայլերով առաջ է գնում և նախադրյալները, որոնք այսօր են ստեղծված, թույլ են տալիս ասել, որ այնտեղ կայանալիք հերթական նախագահական ընտրությունները ևս կընթանան ցանկալի՝ ազատ, արդար և մրցակցային ճանապարհ»,- Panorama.am-ի հարցին, թե Արցախի միջազգային ճանաչման համատեքստում, ինչպե՞ս կգնահատեք ԼՂՀ-ում ընթացող ընտրական գործընթացները, ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը:
Նրա խոսքերով, որքան էլ Ադրբեջանը սպառնալիքներ հնչեցնի, տարբեր ամբիոններից հայտարարի, թե անթույլատրելի է Արցախում ընտրությունների անցկացումը, մեկ է՝ Արցախի համար օրինակելի ընտրությունների անցկացում շատ կարևոր է և՛ երկրի պետականության ամրապնդման, և՛ թե նրա միջազգային ճանաչման տեսանկյունից:
«Ժողովրդավարությունն Արցախում այլընտրանք չունի և այդ երկրի իշխանությունների ընտրությունների բնականոն անցկացման հարցում մեծ կամք ու ջանքեր են գործադրում: Ադրբեջանն ինքը գիտակցում է, որ իր երկրում և Արցախում անցկացվող ընտրություններն իրենց մակարդակով անհամեմատելի են և դա է այն պատճառներից մեկը, որ նրանք այդքան շուտ են հունից դուրս գալիս»,- ասաց Կ. Աճեմյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ շատ կարևոր է նաև այն փաստը, որ Արցախում տեղի ունեցող ընտրություններին նաև միջազգային դիտորդներ են մասնակցում, ովքեր ևս տեսնում ու ֆիքսում այն ամենն ու օրինակելին, ինչը նկատելի է Արցախում:

“Election process is a test for every country. However, elections held in NKR so far showed that they are always successful in that country. With democracy further advancing in NKR after every election, there are preconditions today that allow us to declare that the forthcoming presidential elections will also produce desirable results, and will be free and fair,” member of RPA parliamentary faction Karine Achemyan told Panorama.am, commenting on the election process in NKR in the context of the international recognition of the republic.
According to the parliamentarian, despite Azerbaijan’s statements on impermissibility of holding elections in NKR, nevertheless, holding of exemplary elections is very important for NKR in respect of both strengthening of statehood and international recognition of the republic.
“There is no alternative to democracy in NKR, with authorities making considerable efforts to hold normal elections. Azerbaijan realizes that elections in Azerbaijan and NKR cannot be compared, therefore it boils over so quickly,” Achemyan said.
The important thing is that international observers monitor elections in NKR, fixing everything which is exemplary in the republic, she concluded.