«Ընտրական գործընթացները յուրաքանչյուր երկրի համար քննություն են, սակայն Արցախում մինչ այս տեղի ունեցած ընտրությունները ցույց են տվել, որ այստեղ այդ ընտրությունները մշտապես հաջողությամբ են պսակվում: ԼՂՀ-ում ամեն ընտրություններից հետո ժողովրդավարության մակարդակը ընդգծված քայլերով առաջ է գնում և նախադրյալները, որոնք այսօր են ստեղծված, թույլ են տալիս ասել, որ այնտեղ կայանալիք հերթական նախագահական ընտրությունները ևս կընթանան ցանկալի՝ ազատ, արդար և մրցակցային ճանապարհ»,- Panorama.am-ի հարցին, թե Արցախի միջազգային ճանաչման համատեքստում, ինչպե՞ս կգնահատեք ԼՂՀ-ում ընթացող ընտրական գործընթացները, ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը:
Նրա խոսքերով, որքան էլ Ադրբեջանը սպառնալիքներ հնչեցնի, տարբեր ամբիոններից հայտարարի, թե անթույլատրելի է Արցախում ընտրությունների անցկացումը, մեկ է՝ Արցախի համար օրինակելի ընտրությունների անցկացում շատ կարևոր է և՛ երկրի պետականության ամրապնդման, և՛ թե նրա միջազգային ճանաչման տեսանկյունից:
«Ժողովրդավարությունն Արցախում այլընտրանք չունի և այդ երկրի իշխանությունների ընտրությունների բնականոն անցկացման հարցում մեծ կամք ու ջանքեր են գործադրում: Ադրբեջանն ինքը գիտակցում է, որ իր երկրում և Արցախում անցկացվող ընտրություններն իրենց մակարդակով անհամեմատելի են և դա է այն պատճառներից մեկը, որ նրանք այդքան շուտ են հունից դուրս գալիս»,- ասաց Կ. Աճեմյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ շատ կարևոր է նաև այն փաստը, որ Արցախում տեղի ունեցող ընտրություններին նաև միջազգային դիտորդներ են մասնակցում, ովքեր ևս տեսնում ու ֆիքսում այն ամենն ու օրինակելին, ինչը նկատելի է Արցախում:

Карине Ачемян: Демократия в Нагорно-Карабахской Республике не имеет альтернативы
«Избирательные процессы для каждой страны являются экзаменом, однако выборы, прошедшие в НКР до сих пор, показали, что в этой республике они всегда бывают успешными. После каждых выборов в НКР уровень демократии в стране продвигается вперед в ярко выраженной форме, и те предпосылки, которые созданы сегодня, позволяют заявлять, что предстоящие президентские выборы также будут иметь желаемый исход, будут свободными и справедливыми», – об этом, комментируя в беседе с Panorama.am избирательные процессы в НКР в контексте международного признания республики, заявила депутат фракции Республиканской партии Армении Карине Ачемян.
По ее словам, насколько бы Азербайджан ни озвучивал угрозы и с разных трибун, ни заявлял бы о недопустимости проведения выборов в НКР, тем не менее, проведение образцовых выборов очень важно для НКР и в плане укрепления государственности, и в плане международного признания республики.
«Демократия в НКР не имеет альтернативы, и власти страны прилагают значительные усилия для нормального проведения выборов. Азербайджан и сам осознает, что выборы, проходящие у них в стране, и выборы в НКР несравнимы по своему уровню, и именно в этом одна из причин того, что они так быстро выходят из колеи», – отметила Карине Ачемян.
По словам депутата, очень важен тот факт, что в выборах в НКР принимают участие и международные наблюдатели, которые также видят и фиксируют все то образцовое, что есть в республике.