Կ. Քոչարյան. ԲՀԿ-ի բիզնես հատվածը Օսկանյանին հաղթահարելու խնդիր ունի
ԼՂՀ-ում հուլիսի 19-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների և Հայաստանում ընթացող ներքաղաքական գործընթացների մասին Panorama.am-ը զրուցեց քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանի հետ:
- Ինչպե՞ս կբնութագրեք ԼՂ-ում ընթացող նախընտրական գործընթացը:
- Եթե խոսենք ԼՂՀ-ում կայանալիք ընտրությունների մասին և համեմատենք վերջին 20 տարիներին տեղի ունեցած ընտրությունները, կարող ենք ասել, որ այնտեղ թե´ քաղաքական դաշտի, թե´ հասարակության որակը մի փոքր այլ է: ԼՂ-ում ընտրությունները շատ ցիվիլ են անցնում: Ես չեմ պատկերացնում, որ Հայաստանում ընդդիմության թեկնածուն հանդիպեր ոստիկանների կամ արտակարգ իրավիճակների նախարարության կամ պետական այլ կառույցների ներկայացուցիչների հետ:
- Կխնդրեի մի քանի զուգահեռներ անցկացնել Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող նախընտրական գործընթացների միջև:
- Այնտեղ միանշանակ և փառք աստծո, չի մտել ընտրակաշառքը: Դա արդեն շատ մեծ տարբերություն է և մեծ առաջընթաց է: Ի պատիվ Ղարաբաղի քաղաքական գործիչների և բնակիչների, ԼՂ դաշտը հաճելիորեն տարբերվում է հայաստանյան դաշտից: Որպես առաջընթաց կարող եմ նաև ընդգծել, որ այնտեղ ինտերնետը դարձել է արդեն ֆակտոր: «Facebook»-ում Վիտալի Բալասանյանն ու նրա կողմնակիցները բավականին ակտիվ են:
- Իսկ նոր տեխնոլոգիաներ կիրառվո՞ւմ են Արցախում:
- Այո, կիրառվում են, բայց ավելի շատ սպիտակի մեջ, քան սևի: Ընդ որում` բոլոր կողմերից` թե´ գործող նախագահի, թե´ ընդդիմության:
- Ի՞նչ եք կարծում, սև տեխնոլոգիաների անհրաժեշտություն չկա՞:
- Գիտեք, գոնե այսօր դրա անհրաժեշտությունը չի երևում: Եթե ընդդիմության ներկայացուցիչները կարող են հանգիստ հանդիպել ուժային կառույցների ներկայացուցիչների հետ, պաշտոնյաները հանգիստ կարող են զբոսնել… Հասկանում եք, երկիրը փոքր է, մարդիկ ճանաչում են իրար: Կարծում եմ, այնուամենայնիվ, առաջին հերթին այն կապված է ստատուսի հետ: Սև տեխնոլոգիաների կիրառումը կարող է հանգեցնել իմիջի խնդրի, որը Ղարաբաղին ամենաքիչն է պետք: Իշխանության կամ ընդդիմության նկատմամբ սևը կարող է հետո արտացոլվել ընդհանուր պետության վրա: Ի պատիվ բոլոր կողմերի, կարող եմ ասել, որ բավականին ցիվիլ, այս տարածաշրջանի մյուս բոլոր պետություններից ավելի բարձր ընտրարշավ է անցկացվում Արցախում:
- Եթե անդրադառնանք Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին և քաղաքական ուժերի կողմից կիրառվող տեխնոլոգիաների կրած փոփոխություններին… ինչպե՞ս կգնահատեք ՀԱԿ-ի վարքագիծը
- Ես չեմ հավատում, որ ունենալով ԱԺ-ի ամբիոնը, նրանք հանրահավաքներ չեն անելու: Թեև Լևոն Տեր-Պետրոսյանը չգնաց պառլամենտ, բայց այնուամենայնիվ, ՀԱԿ-ից ԱԺ անցած յոթ հոգին միշտ էլ հանրահավաքներին ակտիվ են եղել: Բայց իհարկե նրանք չեն էլ թաքցնում, ասում են, որ գնում են ԱԺ-ի ամբիոնն օգտագործելու համար: Այսինքն հանրահավաքները նրա համար են, որ միայն Լևոն-Տեր Պետրոսյա՞նն ունենա ամբիոն… Բայց ժամանակը ցույց կտա` նա ուզո՞ւմ է առաջադրել իր թեկնածությունը, թե ոչ: Կարծում եմ չի ուզում:
- Ի՞նչ եք կարծում, տեխնոլոգիական առումով ՀԱԿ-ի մարտավարության կրած փոփոխությունները դրականորե՞ն կանդրադառնան նրա իմիջի վրա:
- Գիտեք, ՀԱԿ-ն այս վերջին շրջանում շատ տրանսֆորմացվեց: Եթե սկզբից այն բավականին ռադիկալ էր, ապա 2011-ից սկսած սկսեց իշխանությունների հետ երկխոսությունը, հետո դադարեց այն, հետո սկսեց համագործակցություն այն ժամանակ իշխանական ԲՀԿ-ի հետ և այլն: Կարծում եմ, այս գործոնները և զարգացումներ շատ ազդեցին թե´ էլեկտորալ առումով, թե´ հենց իր ներսում: Թեև իրենք ասում են` ՀԱԿ-ը զտվում է, բայց, փաստորեն, զտվելով թուլանում էլ է:
- Իսկ ԲՀԿ-ի՞ պահվածքն ինչպես կմեկնաբանեք:
- Ես այն մի ձևով կարող եմ մեկնաբանել: Կարծում եմ, թե´ ԲՀԿ-ի, թե´ ՀԱԿ-ի պահվածքը մեր հասարակության հետ կապված խնդիրներում ավելի շատ կախված է արտաքին ազդակներից, քան ներքին: Խնդիրը մեր տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական զարգացումներն են: Պարզապես պետք է այդ զարգացումներից փորձել մաքսիմալ օգուտ քաղել:
- Իսկ ընդդիմադիր ուժերի համախմբում ակնկալո՞ւմ եք:
- Ես համամիտ եմ Ալեքսանդր Արզումանյանի հետ, որ այսօր ընդդիմության` ընտրություններին ընդառաջ միասնական թեկնածուով հանդես գալու միտում չի երևում: 2007 թվականին, երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտ ներկայացրեց, ընդդիմադիր գործիչների միավորման այդ միտումը նկատվեց: Ու եթե այն ժամանակ կենտրոնաձիգ միտում էր, ապա հիմա` կենտրոնախույս միտում է:
- Դուք դա կապո՞ւմ եք խորհրդարանական ընտրությունների, մասնավորապես բոլոր ազդեցիկ ուժերի` ԱԺ անցնելու հետ:
- Ոչ այնքան խորհրդարանական ընտրությունների, որքան ՀԱԿ-ի իմիջի ընկնելու հետ: Տեսե´ք, 1996 թվականին էլ մոտավորաես նույն բանը տեղի ունեցավ` բոլոր ընդդիմադիր ուժերը համախմբվեցին Վազգեն Մանուկյանի շուրջ: Հետո` 1998 թվականին, երբ Կարեն Դեմիրճյանը թեկնածություն առաջադրեց և Վազգեն Մանուկյանը չսատարեց Դեմիրճյանին, Մանուկյանին սատարող ուժերը սկսեցին հեռանալ նրանից և ԱԺՄ-ն էլ սկսեց Կոնգրեսի նման քանդվել: Դա սինուսոիդալ բնույթ է կրում: Սակայն դա նորմալ գործընթաց է: Այսօր ասել, որ ինչի՞ է այդպես… այդպես է, որովհետև այդպես բնական է:
- Իսկ հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ մինչև ընտրություններ այդ ցիկլը ավարտվի և նորից կենտրոնաձիգ գործընթացներ սկսվեն:
- Մինչև ընտրություններ ժամանակ չկա, չեն հասցնի: Բայց ընտրություններից հետո, երբ կփոշիանա ինչ-որ բան, կսկսի ձևավորվել նոր դաշտ: Տեսեք, այսօր ԲՀԿ-ն եթե իրոք լինի ընդդիմություն, այն կարող էր բյուրեղացնել և իր շուրջ համախմբել ընդդիմադիր դաշտը, բայց ԲՀԿ-ն անգամ չի հայտարարում, որ ինքն ընդդիմություն է:
- ԲՀԿ-ի ֆենոմենը ինչո՞վ եք բացատրում:
- Միայն փողով և Գագիկ Ծառուկյանի ճիշտ պահվածքով, այդտեղ այլ ֆենոմեն չկա: Բայց հիմա, եթե այս իրավիճակը երկար տևի, դա կբերի պրոբլեմի և ԲՀԿ-ն էլ կփոշիանա: Չես կարող լինել «կիսատ վիճակում», կամ սա ես, կամ սա: Նույնը ՀԱԿ-ինն էր, երբ նա մտավ «կիսատ վիճակների մեջ», նրա ռեյտինգը սկսեց փոշիանալ:
- Ի՞նչ եք կարծում ԲՀԿ-ի համար ավելի հեռանկարային ո՞ր ուղին է` իշխանակա՞ն թե՞ ընդդիմադիր:
- Երկուսն էլ` և նա, և նա, բայց ոչ երրորդ վիճակը: Կարծում եմ, ԲՀԿ-ն իր ռեսուրսներով իշխանական է, նա երբեք չի եղել ընդդիմություն: Խնդիրը նրանում է` ինչքան կդիմանան մնացածները` մնացած ամբողջ կուսակցությունը` բացառությամբ մեկ-երկու քաղաքական դեմքերի: Քաղաքական կոմպոնենտը, որը հինգ տարի գոյություն չուներ, հիմա արդեն ավելացել է: Այդ 10 հոգին, ովքեր քաղաքական են, կդիմանան թե´ որպես իշխանություն, թե´ որպես ընդդիմություն, բայց բիզնես դասը ներկայացնող մասի դիմանալու հետ կապված շատ մեծ խնդիր կա: Կարծում եմ` Գագիկ Ծառուկյանը հենց դրա համար էլ չի հայտարարում, որ իրենք ընդդիմություն են:
- Իսկ Վարդան Օսկանյանի ընդդիմադիր կեցվածքը կարելի՞ է բացատրել որպես ԲՀԿ-ի իրական տրամադրվածություն:
- Ես կարծում եմ, որ այդտեղ մի քիչ այլ խաղ է գնում, որից փորձում է օգտվել ԲՀԿ-ն: Ես չեմ հավատում, որ դա «Բարգավաճ Հայաստանի» խաղն է:

К.Кочарян: У бизнес-части партии «Процветающая Армения» есть проблема преодоления фактора В.Осканяна
Корреспондент Panorama.am провел беседу с политтехнологом Кареном Кочаряном о предстоящих 19 июля президентских выборах в Нагорно-Карабахской Республике и внутриполитических процессах в Армении.
- Как Вы охарактеризуете проходящие в НКР предвыборные процессы?
- Если говорить о предстоящих в НКР выборах и сравнить состоявшиеся в течение последних 20 лет выборы, можно сказать, что здесь как качество политического поля, так и общества несколько иное. В НКР выборы проходят очень цивильно. Я не представляю, чтобы в Армении кандидат от оппозиции встречался бы с представителями полиции или МЧС, или других государственных структур.
- Прошу провести несколько параллелей между предвыборными процессами в Армении и НКР?
- В НКР однозначно нет такого явления как избирательный подкуп. Это уже большая разница и большой прогресс. К чести политических деятелей и жителей Карабаха, поле НКР приятно отличается от поля Армении. В качестве прогресса могу также подчеркнуть, что интернет уже стал там фактором. Виталий Баласанян и его сторонники довольно активны в социальной сети «Facebook».
- А новые технологии применяются в НКР?
- Да, применяются, но больше «белые», чем «черные». При этом, эти технологии используются как действующим президентом, так и оппозицией.
- На Ваш взгляд, есть ли необходимость в «черных» технологиях?
- Знаете, по крайней мере, сегодня, такой необходимости нет. Если оппозиция может свободно встречаться с представителями силовых структур, должностные лица могут свободно гулять… Понимаете, страна маленькая, люди знают друг друга. Думаю, тем не менее, в первую очередь это связано со статусом. Применение «черных» технологий может привести к проблеме с имиджем, что меньше всего нужно Карабаху. «Черный» PR в отношении власти или оппозиции может потом отразиться в целом на государстве.
- Если обратимся к внутриполитическим развитиям в Армении и изменению технологий, применяемых политическими силами, как Вы оцените поведение «Армянского национального конгресса»?
-Я не верю, что, имея парламентскую трибуну, они не будут проводить митинги. Хотя Левон Тер-Петросян и не пошел в парламент, тем не менее, все семь человек, представленные в парламенте от АНК, всегда были активны на митингах. Они даже не скрывают и заявляют, что идут в парламент, чтобы использовать его трибуну. То есть митинги лишь для того, чтобы Левон Тер-Петросян имел трибуну? Время покажет, хочет он выдвинуть свою кандидатуру или нет. Думаю, что не хочет.
- Как Вы считаете, в технологическом плане изменения в тактике АНК позитивно отразятся на его имидже?
- Знаете, АНК в последнее время существенно трансформировался. Если вначале он был довольно радикальным, то с 2011 года начал диалог с властями, затем прекратил, потом развернул сотрудничество с властной тогда еще партией «Процветающая Армения» и т.д. На мой взгляд, эти факторы и развития очень повлияли на АНК как в электоральном плане, так и изнутри. Хотя они и говорят, что АНК очищается, однако фактически, очищаясь, Конгресс слабеет.
- А как Вы прокомментируете поведение «Процветающей Армении»?
- Я могу прокомментировать его только следующим образом: как поведение АНК, так и поведение «Процветающей Армении» по вопросам, касающимся общества, больше зависит от внешних сигналов, чем от внутренних. Вопрос в геополитических развитиях в нашем регионе. Просто нужно попытаться извлечь из этих развитий максимальную пользу.
- А ожидаете ли объединения оппозиционных сил?
- Я согласен с Александром Арзуманяном, что сегодня в преддверии президентских выборов среди оппозиционных сил нет тенденции выступать с единым кандидатом. В 2007 году, когда Левон Тер-Петросян представил заявку, была заметна тенденция объединения оппозиционных деятелей. И если тогда эта тенденция была центростремительной, то сейчас она – центробежная.
- Вы связываете это с тем, что все влиятельные партии прошли в парламент?
- Не столько с этим, сколько с падением имиджа АНК. В 1996 году произошло приблизительно то же самое, все оппозиционные силы объединились вокруг Вазгена Манукяна. Затем в 1988 году, когда Карен Демирчян выдвинул свою кандидатуру и Вазген Саркисян не поддержал его, все поддерживающие Манукяна силы начали уходить от него и ОНС начал разрушаться как Конгресс. Это имеет синусоидальный характер. Однако это нормальный процесс.
- А есть вероятность, что до выборов этот цикл завершится и снова начнутся центростремительные процессы?
- До выборов времени нет. Но после выборов начнет формироваться новое поле. Если бы партия «Процветающая Армения» в действительности была оппозицией она могла бы кристаллизовать и собрать вокруг себя оппозиционное поле, однако эта партия даже не заявляет о том, что она – оппозиция.
- Чем Вы объясняете феномен партии «Процветающая Армения»?
- Только деньгами и правильным поведением Гагика Царукяна, здесь другого феномена нет. Однако сейчас, если эта ситуация затянется надолго, это создаст проблемы и силы партии «Процветающая Армения» распылятся. Нельзя быть в «половинчатом состоянии», ты или одно, или другое. То же самое касается АНК, когда он находился в «половинчатом состоянии», его рейтинг начал падать.
- На Ваш взгляд, какой путь более перспективен для «Процветающей Армении» – властный или оппозиционный?
- Оба пути, и первый, и второй, но не третье состояние. Думаю, партия «Процветающая Армения» по своим ресурсам – властная, она никогда не была оппозицией. Вопрос в том, как долго выдержат остальные члены партии, за исключением одного-двух политических лиц. Те 10 человек, которые являются политическими фигурами, выдержат и в качестве оппозиции, и в качестве власти, однако у бизнес-класса есть большие проблемы. На мой взгляд, Гагик Царукян именно поэтому и не объявляет, что они являются оппозицией.
- А оппозиционное поведение Вардана Осканяна можно объяснить в качестве реального настроя партии «Процветающая Армения»?
- Я считаю, что здесь идет несколько другая игра, из которой партия «Процветающая Армения» пытается извлечь пользу. Я не думаю, что это игра самой «Процветающей Армении».