Նախօրեին Թուրքիայում ոչ պաշտոնապես հիշատակվել է Սվազի (Սեբաստիա) կոտորածի օրը: 1993թ. հուլիսի 2-ին 16-րդ դարի ալևի բանաստեղծ Պիր Սուլթան Աբդալին նվիրված միջոցառման ժամանակ Սվազի «Մադըմաք» հյուրանոցում հրկիզվեցին 33 մտավորական (նկարիչներ, գրողներ և երաժիշտներ) և հյուրանոցի 2 աշխատակից: Սպանդի հեղինակները իսլամի սունիի արմատականներն էին:
Ըստ պաշտոնական վարկածի` հյուրանոցի հրկիզման նպատակը հայտնի գրող Ազիզ Նեսինին սպանելն էր, քանի որ նա իսլամը վիրավորող ստեղագործություններից թարգմանություններ էր արել: Բայց նրան հաջողվել է փրկվել:
Սվազի կոտորածը դատապարտող բողոքի ցույցին մասնակցել է ավելի քան 40.000 մարդ, հիմնականում ալևիներ և քրդեր: Ցուցարարները պահանջել են արդար դատավարություն` վանկարկելով «Թուրքիան աշխարհիկ է, աշխարհիկ էլ կմնա», «Մադըմաքը պետք է թանգարան դառնա», «Ոչ շարիաթ, ոչ հեղափոխություն» լոզունգները:

Накануне в Турции неофициально отмечался памяти жертв день кровавых событий в Свазе (Себастия). 2 июля 1993 года во время мероприятия, посвященного алевитскому поэту Пир Султану Абдалу, в одном из отелей провинции Сваз были заживо сожжены 33 представителя интеллигенции (художники, писатели и музыканты) и двое сотрудников гостиницы. Инициаторами преступления стали суннитские радикалы-исламисты.
Согласно официальной гипотезе, их целью было убийство известного писателя Азиза Несина за переводы произведений, оскорбляющих ислам. Однако писателю удалось спастись.
В акции протеста, осуждающей кровавые события в Свазе, приняли участие свыше 40.000 человек, в основном алевиты и курды. Демонстранты, скандируя лозунги «Турция – светское государство и останется таким», «Мадымак должен стать музеем», «Ни шариат, ни революция», требовали справедливого суда.