Ս.Սարգսյան. Ուժի կիրառման սպառնալիքները և սադրանքները անհարիր են 21-րդ դարի Եվրոպայի համար
«Եվս մեկ անգամ վերահաստատեցինք, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկիի եզրափակիչ սկզբունքների հիման վրա: Ուժի կիրառման սպառնալիքները և սադրանքները նույնչափ անհարիր են 21-րդ դարի Եվրոպայի համար, որքան ազգատյաց հայտարարությունները, անհանդուրժողականությունը, պատմության վերախմբագրման փորձերը»,- այս մասին նախագահական նստավայրում հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նշենք, որ քիչ առաջ ավարտվեց ՀՀ նախագահի և ԵԽ նախագահ Հերման Վան Ռոմպոյի հանդիպումը, որին հաջորդեց նրանց համատեղ մամլո ասուլիսը:
Հայաստանի ղեկավարը ընդգծեց, որ հանդիպմանը քննարկվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ վերջին զարգացումները: Ըստ այդմ, նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընդգծեց, որ ողջունում է ԵՄ պատրաստակամությունը վստահության ամրապնդման միջոցառումներ իրականացնելու և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու հարցում:
Անդրադառնալով հանդիպման մյուս մանրամասներին, ՀՀ նախագահը տեղեկացրեց, որ հանդիպմանը քննարկվել է նաև մայիսյան խորհրդարանական ընտրություններին վերաբերող հարցը, որոնց արդյունքների վերաբերյալ գնահատականը, ընդգծեց նա, համընկնում է ԵՄ գործընկերների գնահատականի հետ. «Լավագույն ընտրություններն էին նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ, բայց դեռևս շատ անելիքներ կան ընտրական գործընթացի հետագա բարելավման ուղղությամբ: Ես վերահաստատեցի մեր պատրաստակամությունը նոր առաջընթաց գրանցելու 2013թ. նախագահական ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման հարցում»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:

Урегулирование карабахского конфликта должно быть исключительно в рамках МГ ОБСЕ
Вновь было подтверждено, что урегулирование карабахского конфликта должно быть исключительно в рамках Минской группы ОБСЕ, на основании Устава ООН и Хельсинкского Заключительного акта. Итоги встречи с президентом Европейского совета Херманом ван Ромпеем на совместной пресс-конференции представил сегодня президент Армении Серж Саргсян.
«Угрозы применения силы и провокации точно так же невозможны для Европы в 21 веке, как и ксенофобские заявления, нетерпимость и попытки редактирования истории», – отметил глава армянского государства.
С. Саргсян также сказал, что на встрече обсуждались последние развития вокруг карабахской проблемы. Он подчеркнул, что приветствует готовность ЕС к реализации мероприятий по укреплению атмосферы доверия и достижению долгосрочного мира в регионе.
Обратившись к другим подробностям встречи в президентской резиденции, С. Саргсян заявил, что предметом обсуждения стал также вопрос состоявшихся 6 мая в республике парламентских выборов, оценка которых, по его словам, совпадает с оценкой коллег из ЕС.
«Это были наилучшие выборы в истории независимой Армении, однако еще многое предстоит сделать для дальнейшего улучшения избирательного процесса. Я подтвердил нашу готовность зафиксировать новый прогресс в вопросе организации и проведения президентских выборов 2013г.», – подчеркнул С. Саргсян.