Ս.Սարգսյան. Ուժի կիրառման սպառնալիքները և սադրանքները անհարիր են 21-րդ դարի Եվրոպայի համար
«Եվս մեկ անգամ վերահաստատեցինք, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկիի եզրափակիչ սկզբունքների հիման վրա: Ուժի կիրառման սպառնալիքները և սադրանքները նույնչափ անհարիր են 21-րդ դարի Եվրոպայի համար, որքան ազգատյաց հայտարարությունները, անհանդուրժողականությունը, պատմության վերախմբագրման փորձերը»,- այս մասին նախագահական նստավայրում հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նշենք, որ քիչ առաջ ավարտվեց ՀՀ նախագահի և ԵԽ նախագահ Հերման Վան Ռոմպոյի հանդիպումը, որին հաջորդեց նրանց համատեղ մամլո ասուլիսը:
Հայաստանի ղեկավարը ընդգծեց, որ հանդիպմանը քննարկվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ վերջին զարգացումները: Ըստ այդմ, նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընդգծեց, որ ողջունում է ԵՄ պատրաստակամությունը վստահության ամրապնդման միջոցառումներ իրականացնելու և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու հարցում:
Անդրադառնալով հանդիպման մյուս մանրամասներին, ՀՀ նախագահը տեղեկացրեց, որ հանդիպմանը քննարկվել է նաև մայիսյան խորհրդարանական ընտրություններին վերաբերող հարցը, որոնց արդյունքների վերաբերյալ գնահատականը, ընդգծեց նա, համընկնում է ԵՄ գործընկերների գնահատականի հետ. «Լավագույն ընտրություններն էին նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ, բայց դեռևս շատ անելիքներ կան ընտրական գործընթացի հետագա բարելավման ուղղությամբ: Ես վերահաստատեցի մեր պատրաստակամությունը նոր առաջընթաց գրանցելու 2013թ. նախագահական ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման հարցում»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:

Serzh Sargsyan: Threats to use force and armed provocations unbecoming to Europe of 21st century
“Once again, we reiterated that the conflict must be solved in the framework of the OSCE Minsk Group on the principles of the UN Charter and Helsinki Final Act. Threats to use force and armed provocations are unbecoming to the Europe of the 21st century just as xenophobic statements, intolerance, and attempts to revise history,” President Serzh Sargsyan told reporters at the Presidential Palace following his meeting with European Council President Herman Van Rompuy.
Serzh Sargsyan stressed that they also discussed the recent developments around Nagorno- Karabakh. He declared that he welcomes the readiness of the European Union to implement confidence building measures and establish durable peace in the region.
President Sargsyan reported that at the meeting with the European Council President they also spoke about the parliamentary elections in Armenia. Assessment of our EU partners and our own assessment on this issue concur, he noted.
“These have been the best elections in the history of the newly independent Armenia, however there is still much to be done for the further improvement of the electoral process. I have reiterated our commitment to register new progress in the organization and conduct of the presidential elections of 2013,” said the President.