Մեծամասնական ընտրակարգով պայքարը ոչ թե թեկնածուի, այլ պետության դեմ է. ես դեռ որոշում չունեմ
ՀՀԿ-ական Ռուբեն Հայրապետյանի պատգամավորական մանդատը վայր դնելուց հետո թիվ 1 ընտրատարածքում նշանակվելու են նոր ընտրություններ, քանի որ Հայրապետյանը մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավոր է: Մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրություններում Ռ.Հայրապետյանը հաղթել էր «Ժառանգության» ներկայացուցիչ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանին, այդ իսկ պատճառով Ռ.Հայրապետյանի մտադրությունը լսելուն պես /դրան հաջորդեց հայտարարությունը/ Ս.Սաֆարյանից հետաքրքրվեցինք՝թե արդյոք նա կմասնակցի հիշյալ ընտրատարածքում արտահերթ այս ընտրություններին՝ Ազգային Ժողովում հայտնվելու ակնկալիքով:
-Պարոն Սաֆարյան, ինչպիսի՞ն կլինի Ձեր որոշումը այս ամենից հետո, հնարավո՞ր է, որ նորից պայքարեք մանդատի համար:
-Այս պահին ես դեռևս չունեմ այդ հարցի պատասխանը… առանց այդ էլ նախորդ ընտրություններին մասնակցելու համար ես բավականին երկար ժամանակ քննարկել եմ բոլոր հարցերը ու մասնակցությանս վերաբերյալ արագ չէի կայացրել առաջադրվելու որոշումս: Իհարկե ես չափազանց ուրախ եմ, որ շուրջ տասը հազար քաղաքացի իր ձայնը այդ ընտրություններում ինձ էր տվել: Բայց գիտակցել եմ, որ մեծամասնական ընտրակարգով պայքարը ոչ թե թեկնածուի, այլ պետության դեմ է և այս իմաստով իմ մրցակիցը իրականում եղել է ոչ թե Ռուբեն Հայրապետյանը, այլ պետությունն իր կառույցներով: Հետևաբար, երկրորդ անգամ պետության դեմ կռիվ տալու համար հարցը պետք է քննարկվի… առաջին հերթին իմ հարազատների, նաև կուսակցության հետ քննարկելու խնդիր կա: Այս պահին ես չեմ կարող ոչ ասել այո, ոչ էլ ասել ոչ:
-Բայց Ձեզ համար սպասելի էր, որ ի վերջո Ռուբեն Հայրապետյանը վայր կդնի մանդատը:
-Ճիշտն ասած մի երկու օր առաջ որոշ ուղերձներ, որ լսում էի հասարակական շրջանակներից «Հարսնաքարի» գործով արդեն իսկ տեսանելի էին դարձնում որոշակի բաներ: Ռուբեն Հայրապետյանի մանդատից զրկելու ուղերձը որոշակի ժամանակ է առկա էր, բայց, բնականաբար, իրավիճակը առավել սրվեց Վահե Ավետյանի մահից հետո: Այլ ուղերձներ ևս ուշագրավ էին, մասնավորապես Հայաստանից հեռանալու մասին և այլն, բայց տեսանելի էր, որ բոլոր ուղերձները ուղղակիորեն կապվում էին պատգամավորությունից հրաժարվելու հետ: Հասարակական ճնշումը բավականին կարևոր դեր խաղաց:
-Պարոն Սաֆարյան, իսկ կարող եք մոտավոր ասել, թե դեպքերի նման զարգացումը ե՞րբ կուսակցությունում առաջ կքաշի հարցը քննարկելու և որոշում կայացնելու խնդիրը:
-Դե, բնականաբար, կքննարկվի, բայց կրկնում եմ՝ որոշում կայացնողը ես եմ և ոչ կուսակցությունը և որևէ մեկը չի կարող իմ փոխարեն որոշում կայացնել…
-Իսկ Դուք զգո՞ւմ եք, որ Ձեր պակասը զգացվում է այս խորհրդարանում:
-Միայն այն փաստը, որ ես առաջադրված էի երկու ընտրակարգով էլ խոսում է այն մասին, որ ես երբեք չեմ կարող ասել, թե չէի ուզում լինել խորհրդարանում: Իսկ թե ինչ կորոշեմ…. Ազատված տեղը, որի համար ես մրցակցում էի և որի համար պայքարում ես երկրորդն էի թեկնածուներից ևս չի կարող ինձ գայթակղել որոշում կայացնելու առումով: Երբ Ռուբեն Հայրապետյանի մանդատից հրաժարվելու ընթացակարգը անցնի, այդ ժամանակ ես որոշմանս մասին կհայտարարեմ:
Հիշեցնեմ, որ ԱԺ նախագահը պատգամավորի մտադրության մասին ընթերցում է նիստում և եթե 15 օրվա ընթացքում որոշումը չի փոխվում, ապա ԱԺ նախագահը հրաժարականը համարում է ընդունված:
-ԱԺ-ն արձակուրդում է, նշանակում է պետք է սպասենք աշնանային նստաշրջանի մեկնարկի՞ն ու ըստ այդմ ընթացակարգի կյանքի կոչմանը:

С.Сафарян пока не принял решения и напоминает: До осени Рубен Айрапетян продолжает оставаться депутатом
После того как член Республиканской партии Армении Рубен Айрапетян отказался от депутатского мандата, в избирательном округе №1 будут назначены новые выборы, поскольку Р.Айрапетян был избран в парламент по мажоритарной избирательной системе. На выборах 6 мая Рубен Айрапетян одержал победу над представителем партии «Наследие», бывшим депутатом Степаном Сафаряном. Именно поэтому после поступления информации о решении Р.Айрапетяна отказаться от мандата корреспондент Panorama.am попыталась утонить у Степана Сафаряна, будет ли он участвовать во внеочередных выборах в избирательном округе №1.
-Господин Сафарян, какое решение Вы примете после всего, что произошло? Может быть, снова вступите в борьбу за депутатский мандат?
-Сейчас у меня нет ответа на этот вопрос… И без того, для участия в предыдущих выборах я и довольно долго обсуждал все вопросы, и решение о выдвижении принималось не быстро. Конечно, я очень рад, что около десяти тысяч граждан отдали мне свои голоса на этих выборах. Однако осознавал, что борьба по мажоритарной избирательной системе – не против кандидата, а против государства, и в данном смысле моим соперником в действительности был не Рубен Айрапетян, а государство со своими структурами. Следовательно, чтобы во второй раз вступить в борьбу с государством, вопрос должен быть обсужден… в первую очередь с моими близкими, а также с партией. В данный момент я не могу сказать ни да, ни нет.
-Вы ожидали, что Рубен Айрапетян, в конце концов, откажется от депутатского мандата?
-Честно говоря, еще около двух дней назад некоторые высказывания общественных кругов, озвучиваемые в связи с делом в ресторанном комплексе «Арснакар», проливали свет на определенные вещи. Месседж о лишении Рубена Айрапетяна депутатского мандата актуален уже некоторое время, однако ситуация, естественно, больше обострилась после смерти Ваге Аветяна. Примечательны также другие послания, в частности об отъезде из Армении и т.д., но было видно, что все месседжи напрямую связывались со сложением депутатского мандата. Общественное давление сыграло довольно важную роль.
-Господин Сафрастян, а можете приблизительно сказать, когда в партии при таком развитии событий выдвинется вопрос обсуждения и принятия решения?
-Да, естественно, будет обсужден, но повторяю, что решение принимаю я, а не партия, и никто не может принять решение вместо меня…
-А Вы чувствуете, что в парламенте 5-го созыва есть необходимость Вашего присутствия?
-Только тот факт, что я баллотировался по двум избирательным системам, уже говорит о том, что я никогда не могу сказать, что не хотел быть в парламенте. А что я решу… Освободившееся место, за которое я боролся и в борьбе за которое я был вторым из кандидатов, также не может соблазнить меня в плане принятия решения. Когда состоится процедура отказа Рубена Айрапетяна от депутатского мандата, я объявлю о своем решении.
Напомню, что спикер парламента представляет решение депутата на заседании и если в течение 15 дней решение не меняется, то председатель Национального Собрания считает отказ принятым.