ՀՀ նախագահ. Մեր Սահմանադրության կարևոր առաքելությունը հասարակական համերաշխության ապահովումն է
Հուլիսի 5-ը մեր նոր պետականության կարևորագույն տոներից է, որով մենք մեր նվիրվածությունն ենք արտահայտում Հայաստանի Հանրապետության Հիմնական օրենքի մեջ ամրագրված արժեքներին ու իդեալներին:
Մեր Սահմանադրության կարևոր առաքելությունը հասարակական համերաշխության ապահովումն է, որին չենք կարող հասնել առանց օրենքի գերակայության և սահմանադրական իրավունքների անվերապահ հարգման: Այստեղ պետք է խոստովանենք, որ ունենք խնդիրներ: Ակնհայտ է, որ Սահմանադրությամբ հռչակված ժողովրդավարական արժեքները, այդ թվում՝ անկախ որևէ հատկանիշից օրենքի առջև բոլորի հավասարության սկզբունքը, առօրյա կյանքում պետք է անվերապահորեն դրվեն մեր հասարակության և պետության մեջ առկա հակասությունների լուծման հիմքում:
Միայն քաղաքացիական հասարակության հետ արդյունավետ կապի մեջ պետությունը կարող է դառնալ իրապես ժողովրդավարական և կառուցել քաղաքակիրթ հասարակարգ, որում ազատությունը և հասարակական կարգը լիովին հավասարակշռված են: Հասարակական համերաշխության համար պատասխանատու ենք բոլորս, հասարակության բոլոր շերտերը, և բոլորիս պարտքն է համատեղ ջանքերով օր առաջ վերացնել հռչակված արժեքների և իրականության մեջ առկա խզումը: Այս ճանապարհին մեր ամենահուսալի հենարանը դարձյալ Սահմանադրությունն է՝ նրա տառն ու ոգին:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս՝ այն հաստատ համոզմունքով, որ մեր Սահմանադրությունը դեռ ծառայելու է Հայաստանի քաղաքացիների բազում սերունդների՝ շարունակելով լինել մեր պետական, հասարակական, քաղաքական ու սոցիալական կյանքը կարգավորող ամենահեղինակավոր փաստաթուղթը»:

Президент Серж Саргсян поздравил граждан с Днем принятия Конституции Республики Армения
Президент Серж Саргсян поздравил граждан с 17-летием со Дня принятия Конституции Республики Армения. Напомним, Конституция РА была принята 5 июля 1995г. и изменена в ходе референдума 27 ноября 2005г.
В поздравительном послании главы государства отмечается, что это один из важнейших дней новой государственности, когда подтверждается верность базовым ценностям и идеалам, прописанным в Основном законе республики. Важной миссией Конституции, согласно посланию президента, является обеспечение общественного согласия, которое невозможно достичь без беспрекословного уважения приоритета закона и конституционных прав.
«Здесь следует признаться, что у нас есть проблемы. Очевидно, что провозглашенные Конституцией демократические ценности, в том числе принцип равенства всех вне зависимости от каких бы то ни было характеристик перед законом, на сегодня должны беспрекословно ставиться нами в повседневной жизни в основу решения существующих в нашем обществе и государстве противоречий», – говорится в послании президента РА и подчеркивается, что только путем активных связей с гражданским обществом государство может стать действительно демократическим и формировать цивильные общественные порядки, где свобода и порядок всецело уравновешены.
«За общественную солидарность ответственны все, все слои общества, и долг каждого из нас – совместными усилиями устранить существующий разлад между провозглашенными ценностями и реальностью. На этом пути нашей самой надежной опорой опять же служит Конституция, ее буква и дух», – сказано в послании С. Саргсяна, который в завершение выражает уверенность, что Основной закон будет служить не одному поколению граждан РА, продолжая оставаться «самым авторитетным документом, регулирующим государственную, общественную, политическую и социальную жизнь».