Այսօր համբույրի միջազգային օրն է
Հուլիսի 6-ը Համբույրի միջազգային օրն է: Այն առաջին անգամ Մեծ Բրիտանիայում է անցկացվել: Բրիտանացիները որոշել էին, որ համբույրը մարդկության ձեռքբերումն է, հետևաբար` այն արժանի է, որ ունենա հատուկ տոն: Իսկ 20 տարի առաջ օրը հաստատվել է ՄԱԿ-ի կողմից: Շատ քաղաքներում այս օրը համբույրի տարբեր մրցույթներ են անցկացվում, որոնց մասնակիցները նվերներ շահելու հնարավորություն ունեն:
Աշխարհի ամենահամբույրառատ մարդը ամերիկացի Վոլֆրամն է: Նա 1990 թվականին 8 ժամում 8001 մարդու է համբուրել: Այսպիսով, նա 3,6 վայրկյանը մեկ նոր մարդու է համբուրել: Առաջին համբույրը էկրանին 1896 թվականի մի 30 վայրկյանանոց հոլովակում է եղել: Ամենահամբույրաշատ ֆիլմը 1926 թվականին նկարահանված «Դոն Ժուանն» է` 191 համբույր: Իսկ կինոյի պատմության մեջ ամենաերկար համբույրը տևել է 185 վայրկյան 1940 թվականին նկարահանված «Դու այժմ բանակում ես» ֆիլմում է:
Ինչպես պնդում են գիտնականները` համբույրը ոչ միայն հաճելի է, այլ նաև օգտակար: Իսկական համբույրի դեպքում սիրտը մեկ րոպեի ընթացքում բաբախում է 100-ից ավելի անգամ: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ մարդիկ նախկինում ավելի շատ են համբուրվել, քան այժմ: Մեկ մարդը, միջին վիճակագրական հաշվարկով, տարեկան համբուրվում է 100 հազար անգամ:

Today marks International Kissing Day
July 6th is celebrated as the National Kissing Day in the United Kingdom and approximately two decades ago this holiday has been adopted universally by UN, making 6th of July “The International Kissing Day or World Kissing Day.”
What urges people to kiss? Firstly in many places it is a cultural practice. Virtually in the entire world people during romantic rendezvous feel the unmarked urge to kiss and express their love and feeling towards their respective partner; there is such an emotion that the people of the opposite gender are tuned to kiss and are ready and waiting for the moment. When one understands the pleasure and love attached with a kiss one would yearn for more kisses and derive more satisfaction from them.
The first kiss in a movie was recorded in 1896 - by May Irvin and John S. Reye. It was a 30-second act by Thomas Edison named The Kiss, counting 191 kisses.
A. E. Wolfram an American from Minnesota on September 15, 1990 kissed approximately 8001 people in 8 hours during the kissing festival. It means he managed to kiss a new person every 3.6 seconds.
The longest kiss in movie history is credited to You're in the Army Now (1940); Lead Actors Regis Toomey and Jane Wyman kissed for 185 seconds, which is 4 % of the movie length.