Այսօր համբույրի միջազգային օրն է
Հուլիսի 6-ը Համբույրի միջազգային օրն է: Այն առաջին անգամ Մեծ Բրիտանիայում է անցկացվել: Բրիտանացիները որոշել էին, որ համբույրը մարդկության ձեռքբերումն է, հետևաբար` այն արժանի է, որ ունենա հատուկ տոն: Իսկ 20 տարի առաջ օրը հաստատվել է ՄԱԿ-ի կողմից: Շատ քաղաքներում այս օրը համբույրի տարբեր մրցույթներ են անցկացվում, որոնց մասնակիցները նվերներ շահելու հնարավորություն ունեն:
Աշխարհի ամենահամբույրառատ մարդը ամերիկացի Վոլֆրամն է: Նա 1990 թվականին 8 ժամում 8001 մարդու է համբուրել: Այսպիսով, նա 3,6 վայրկյանը մեկ նոր մարդու է համբուրել: Առաջին համբույրը էկրանին 1896 թվականի մի 30 վայրկյանանոց հոլովակում է եղել: Ամենահամբույրաշատ ֆիլմը 1926 թվականին նկարահանված «Դոն Ժուանն» է` 191 համբույր: Իսկ կինոյի պատմության մեջ ամենաերկար համբույրը տևել է 185 վայրկյան 1940 թվականին նկարահանված «Դու այժմ բանակում ես» ֆիլմում է:
Ինչպես պնդում են գիտնականները` համբույրը ոչ միայն հաճելի է, այլ նաև օգտակար: Իսկական համբույրի դեպքում սիրտը մեկ րոպեի ընթացքում բաբախում է 100-ից ավելի անգամ: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ մարդիկ նախկինում ավելի շատ են համբուրվել, քան այժմ: Մեկ մարդը, միջին վիճակագրական հաշվարկով, տարեկան համբուրվում է 100 հազար անգամ:

Сегодня Всемирный день поцелуев
Всемирный день поцелуев, придуманный в Англии в конце 19 века, 20 лет назад был официально утвержден ООН.
Известно, что житель Миннесоты (США) А. Е. Вольфрам во время фестиваля, который проходил 15 сентября 1990 года в его штате, за 8 часов умудрился поцеловать 8 001 человека. А это один поцелуй за 3,6 секунды. Самый долгий поцелуй длился 17 дней 10 часов 30 минут и был занесен в Книгу рекордов Гиннеса.
Первый поцелуй на киноэкране был зафиксирован в 1896 году, когда Мэй Ирвин и Джон С. Райе поцеловались в 30-секундном ролике Томаса Эдисона «Поцелуй». Самым богатым на поцелуи считается фильм «Дон Жуан», вышедший на экраны в 1926 году. В нем зрители насчитали аж 191 поцелуй. Самый долгий поцелуй в кино принадлежит Джейн Ваймен и Реджису Туми, которые целовались целых 185 секунд в кинокартине «Ты сейчас в армии».
Самыми романтичными поцелуями считаются поцелуи главных героев фильмов «Человек-паук», «Титаник» и «Сумерки».
В мировой науке создана новая дисциплина с официальным названием филематология, которая будет изучать фундаментальные физиологические, психологические и иные особенности человеческого поцелуя.
Ученые уже неоднократно проводили исследования в рамках филематологии. В частности, было установлено, что романтический поцелуй двух влюбленных не только создает эмоциональный всплеск, но и вызывает активизацию деятельности целого ряда гормонов.
Так, например, было доказано, что в крови целующегося сокращается уровень кортизола, который вызывает у человека стрессовые состояния, и увеличивается концентрация окситоцина - "гормона доверия", или "гормона любви".