Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` հուլիսի 11-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Ասկերանի ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկման խմբի մեջ են մտնելու ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնականներ Անթալ Հերդիչը /Հունգարիա/ և Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն անց են կացնելու ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/ և ՈՒիլյամ Պրայորը /Մեծ Բրիտանիա/:
Պլանավորվում է, որ դիտարկման ընթացքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, որոնք հերթական այցով կժամանեն տարածաշրջան, հատելու են շփման գիծը ականազերծված հատվածով:
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցելու են ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության եւ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

On July 11, in accordance with the agreement with the authorities of the Nagorno-Karabakh Republic, the OSCE Mission will hold scheduled monitoring of the Nagorno-Karabakh and Azerbaijani armed forces' contact-line in the Askeran direction.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring group will comprise Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Antal Herdic (Hungary) and Irjie Aberle (Czech Republic).
On the opposite side, the monitoring is to be led by Field Assistants of the OSCE Chairman-in-Office Personal Representative Hristo Hristov (Bulgary) and William Prior (Great Britain).
It is planned that during the monitoring the OSCE MG co-chairmen, who are going to pay a working visit to the region, will cross the contact-line in the section, which had been previously cleared of mines.
From the Karabakh party, the monitoring mission will be accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense, NKR MFA press service reported.