«Եղնիկներ». Նրանք պահպանում են հայկական սահմանը (ՖՈՏՈՌԵՊՈՐՏԱԺ)
Լեռնային Ղարաբաղի «Եղնիկներ» կոչվող զորամասը, որը գտնվում է Տոնաշեն գյուղական համայնքում և ռազմավարական նշանակության դիրքեր է պահպանում, գտնվում է աշխարհի ծայրին. զորամասի հիմնական ստորաբաժանումները տեղակայված են գյուղից ու իրարից շատ հեռու, իսկ դիրքերը շատ ավելի հեռու են:
Հեքիաթային բնություն ունի Տոնաշենը. փարթամ բուսականություն, հարուստ կենդանական աշխարհ ու լեռնե~ր, լեռնե~ր, լեռնե~ր: Զորամասի, որը պաշտոնապես անվանվում է ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի 10-րդ պաշտպանական շրջան, «Եղնիկներ» անվանումը պատահական չէ. Արցախյան պատերազմի տարիներին տոնաշենցի դպրոցահասակ մատղաշ պատանիները զենքը ձեռքներին պաշտպանել են սահմանը թշնամուց և նաև տարածքում եղնիկների առկայության պատճառով կոչվել …«եղնիկներ»:
Զորամասի հրամանատար Համլետ Սևոյանն ասում է, որ այստեղ զինվորներին արգելված է եղնիկներ սպանել: «Վատ նշան է. եթե մի եղնիկ սպանեն, փորձած ա, զորամասում մի վատ բան պատահում ա: Արգելել եմ, ընենց պետք ա անել, որ եղնիկը զինվորի ձեռքից ջուր խմի», -կենդանուն չսպանելու պատճառն է նշում Սևոյանը:
Զորամասի գումարտակներից մեկի զորանոցն է` մաքուր, հարդարված անկողիններով. Վստահեցրին, որ ամեն օր է այսպես: Նույնիսկ, նեղացան հարցից` ամեն օ՞ր է այսպես մաքուր:
Տիգրան Կարապետյան 19 տարեկան
Դազազյան Ավետիս 19 տարեկան
Սերժանտ Մխիթար Մեհրաբյան ասաց` հրանոթի հրամանատար է
«Եղնիկներ» նոր զորակոչված զինծառայողները` ուսումնական վարժանքի ժամանակ
Լեռների բարձունքում գտնվող գումարտակի փոքրիկ կացարանի մի հատվածը. Պատից կախված է ճաշացուցակը, մի քանի փաստաթղթեր ու դեռևս 90-ականների սկզբից բոլորիս քաջ ծանոթ նավթի լամպը:
Ավետիք Ավետիսյան, 19 տարեկան. Իր և ընկերների պատրաստած խրամատում
Հակոբյան Հրայր, կրտսեր սերժանտ, 19 տարեկան
Արմեն Մաթևոսյան, 18 տարեկան
«Եղնիկներ»-ի գումարտակներից մեկի հրամանատարն է. Արմեն Մարտիրոսյան
Արմեն Սերոբյան, կապիտան, վաշտի հրամանատար: 7 տարի ծառայում է ու պաշտպանում «Եղնիկներ»-ի սահմանային դիրքերը: Զորամասի հրամանատարն ասում է` Արմենը մի քանի ամիս առաջ է նշանադրվել ու անմիջապես եկել է դիրքեր: «Հիմա, եթե իրան արձակուրդ չտանք, կարողա վերջը վատ լինի», -կատակում է հրամանատար Սևոյանը:
22-ամյա կրտսեր սերժանտ Վիգեն Հովսեփյանը զեկուցում է հրամանատարին, որ հրադադարը մինչ այդ պահը չի խախտվել:
Վիգեն Հովսեփյան
19-ամյա Էմին Օսիպյանն է, եֆրեյտոր. Հեռադիտակով հետևում է հակառակորդի անցուդարձին և իր մոտ մատյանում գրանցում տեսածը:
Էմին Օսիպյան
Չափինյան Աշոտ, 19 տարեկան. Դիտակետն է, որտեղ փոքր անցքից նույնպես հետևում է սահմանային անցուդարձին: Ասում է հակառակորդը իրենցից 800 մետր հեռավորության վրա է
Բախշյան Կարո, ավագ ենթասպա 13 տարի է` ծառայում է բանակում: Ծրագրում են Կարոյին գործուղել Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտ` կրթություն ստանալու համար
Հովհաննիսյան Սահակ, գումարտակի խոհարարն է. այս զինծառայողի ձեռքերով պատրաստած թանը մի ուրիշ հաճույք էր
Բարձունքի ներքևում Գյուլիստանն է
«Եղնիկներ»-ի գումարտակներից մեկի զինծառայողները փոքրիկ բանջարանոց ունեն և իրենց ճաշի լոբին, ինչպես ասաց հրամանատարը, ստանում են հենց այստեղից:
«Եղնիկներ»-ի 2-րդ գումարտակի հրամանատարի տեղակալ, մայոր Արկադի Իսրայելյան. Շուտով անցնելու է թոշակի: Նեղսրտում է, երբ զինծառայողներն իրենց պարբերաբար անհավասարակշիռ են պահում, ինչի արդյունքում «սպաները հայտնվում են բանտերում»:
Արամ Գալստյան, 19 տարեկան է, գումարտակի սերժանտ, այս տարի Շուշիի ազատագրման 20-ամյակի կապակցությամբ ԼՂՀ ՊԲ հրամանատարության կողմից պարգևատրվել է
Մարտակերտի 10-րդ դիվիզիայի մոտ արմավենի է աճել
Հ. Գ. Լրագրողների այցելությունը սահմանային դիրքեր կազմակերպել էր «Հետաքննող լրագրողներ» հասարակական կազմակերպությունը ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության հետ ձեռք բերած պայմանավորվածության համաձայն:

В воинской части «Ехникнер» командир и солдаты верят в одну дурную примету…
В находящейся на территории Нагорно-Карабахской Республики воинской части «Ехникнер», официально именуемой 10-м оборонительным округом Армии обороны НКР, командир и солдаты верят в одну примету.
В этой воинской части, находящейся в сельской общине Тонашен и имеющей стратегически важную позицию, подразделения расположены далеко друг от друга и от деревни, на лоне прекрасной природы с богатой флорой и фауной. Название «Ехникнер», что в переводе с армянского означает «лани», не случайно и ассоциируется не только с юными защитниками (школьниками) данных территорий и границы во время карабахской войны: эти животные здесь действительно водятся.
Однако командир части Гамлет Севоян заявил, что военнослужащим здесь запрещено убивать лань.
«Дурная примета: если убьют лань, проверено, в воинской части случается что-нибудь плохое. Я запретил. Нужно делать так, чтобы лань пила воду из рук солдата», – пояснил командир.
Казармы здесь опрятные, постели тщательно заправлены. Заверили, что оно всегда так, и даже обиделись на вопрос, всегда ли тут так чисто.
На стенде в одном углу полкового помещения висит меню, несколько документов, а рядом столь запомнившаяся всем с 90-х годов керосиновая лампа.
Командир роты, капитан Армен Серобян служит здесь уже 7 лет. Командир воинской части говорит, что он получил назначение несколько месяцев назад и сразу вступил на посты. «Теперь, если не отправим его в отпуск, дело может плохо закончиться», – пошутил Г. Севоян.
Отметим, что посещение боевых постов организовала общественная организация «Расследующие журналисты» на основе достигнутой с министерством обороны НКР договоренности. Именно по этому случаю и подготовлен специальный фоторепортаж.
На снимках запечатлены:
Тигран Карапетян (19 лет); Аветис Дазазян (19 лет ), сержант Мхитар Мехрабян; Аветик Аветисян (19 лет); младший сержант Грайр Акопян (19 лет); Армен Матевосян (18 лет); командир одной из рот Армен Мартиросян.
Новобранцы воинской части во время учебной тренировки.
Младший Сержант Виген Овсепян докладывает командиру, что режим прекращения огня до сей поры не нарушался.
19-летний ефрейтор Эммин Осипян в бинокль наблюдает за передвижениями противника и делает записи касательно увиденного.
19-летний Чапинян Ашот на посту, также следит за противником, который, по его словам, находится всего в 800 метрах.
Старший прапорщик Бахшян Камо служит в армии уже 13 лет. Планируется направить его в военный институт имени В. Саргсяна для получения соответствующего образования.
Повар Саак Ованнисян, который славится умением готовить замечательный тан (кисло-молочный напиток. – Примеч. ред.).
Один из военнослужащих завел небольшой огород, и, по словам командира, иногда в солдатский обед попадает фасоль, выращенная их же руками.
Замкомандира 2-го полка, майор Аркадий Исраелян, который вскоре отправится на пенсию. Переживает, что «солдаты время от времени ведут себя неуравновешенно, в результате чего офицеры оказываются в тюрьмах».
Сержант Арам Галстян, 19 лет, в этом году по случаю 20-летия освобождения Шуши был награжден командованием АО НКР.