Ավագյանը Մամեդովի հայտարարությունը ցինիզմի դրսևորում է համարում
«Նման հայտարարությունն ուղղակի ցինիզմի դրսևորում եմ համարում: Ինչպես կարող են ադրբեջանցի պաշտոնյաները հանդես հալ որպես խաղաղության և կայանության ջատագովներ այն դեպքում, երբ նրանք ամեն ինչ անում են տարածաշրջանում անկայություն ու լարվածություն մտցնելու համար»,- Panorama.am-ի հարցին, թե՝ ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի ղեկավարի այն հայտարարությունը, թե՝ «Ադրբեջանը մշտապես հանդես է եկել տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության օգտին», ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Կարեն Ավագյանը:
Նրա խոսքերով, տպավորություն կա, որ ադրբեջանցի պաշտոնյան այդ հարցին ուղղակի հումորով է մոտեցել, քանի որ Ադրբեջանը ոչինչ չի անում տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման ու ամրապնդման առումով, ավելին, իր պաշտոնական քաղաքականությամբ անընդհատ պատերազմ ու անհանդուրժողականություն է քարոզում:
«Ի հեճուկս ադրբեջանական կողմի, հայկական կողմերը ոչ միայն մշտապես հանդես են գալիս տարածաշրջանային խաղաղության օգտին, այլ իրենց քայլերով նպաստում դրա հաստատմանը»,- հավելեց նա:

Карен Авагян: Азербайджан ничего не делает для сохранения и укрепления мира в регионе
«Такие заявления являются проявлением цинизма. Как могут азербайджанские официальные лица выступать как апологеты мира и стабильности в том случае, когда они делают все для того, чтобы привести к дестабилизации и напряженности в регионе», – комментируя в беседе с Panorama.am заявление заведующего отделом внешних связей аппарата президента Азербайджана Новруза Мамедова о том, что «Азербайджан всегда выступал за мир и стабильность в регионе», заявил депутат Национального Собрания Армении, руководитель армянской делегации в ПА НАТО Карен Авагян.
По его словам, складывается впечатление, что Н.Мамедов с юмором подошел к этому вопросу, так как Азербайджан ничего не делает для сохранения и укрепления мира в регионе, более того, своей официальной политикой постоянно ведет пропаганду войны и интолерантности.
«Назло азербайджанской стороне, армянская сторона не только постоянно выступает в пользу мира в регионе, но и своими действиями способствует его установлению», – добавил депутат.