Ավագյանը Մամեդովի հայտարարությունը ցինիզմի դրսևորում է համարում
«Նման հայտարարությունն ուղղակի ցինիզմի դրսևորում եմ համարում: Ինչպես կարող են ադրբեջանցի պաշտոնյաները հանդես հալ որպես խաղաղության և կայանության ջատագովներ այն դեպքում, երբ նրանք ամեն ինչ անում են տարածաշրջանում անկայություն ու լարվածություն մտցնելու համար»,- Panorama.am-ի հարցին, թե՝ ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի ղեկավարի այն հայտարարությունը, թե՝ «Ադրբեջանը մշտապես հանդես է եկել տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության օգտին», ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Կարեն Ավագյանը:
Նրա խոսքերով, տպավորություն կա, որ ադրբեջանցի պաշտոնյան այդ հարցին ուղղակի հումորով է մոտեցել, քանի որ Ադրբեջանը ոչինչ չի անում տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման ու ամրապնդման առումով, ավելին, իր պաշտոնական քաղաքականությամբ անընդհատ պատերազմ ու անհանդուրժողականություն է քարոզում:
«Ի հեճուկս ադրբեջանական կողմի, հայկական կողմերը ոչ միայն մշտապես հանդես են գալիս տարածաշրջանային խաղաղության օգտին, այլ իրենց քայլերով նպաստում դրա հաստատմանը»,- հավելեց նա:

“This statement sounds cynical. How can Azeri officials be advocates of peace and stability while they do everything possible to destabilize and aggravate the situation in the region?” MP, head of the Armenian delegation to NATO PA Karen Avagyan told Panorama.am, commenting on a statement by Novruz Mammadov, head of the Azerbaijani Presidential Administration’s Foreign Policy Department that “Azerbaijan has always stood for peace and stability in the region.”
According to Avagyan, there is an impression that Mammadov approached the issue with humor, because Azerbaijan does nothing towards maintaining and strengthening peace in the region. More, it carries out propaganda of war and intolerance.
“The Armenian side, unlike Azerbaijan, not only always speaks for regional peace, but also takes steps towards its establishment,” the MP concluded.