Հուլիսի 13-ին տեղի է ունենալու Թուրքիայի Իգդիր քաղաքի նորակառույց օդանավակայանի բացումը, որի հանդիսավոր միջոցառմանը մասնակցելու է վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Ըստ թուրքական «Իհլաս» (İhlas) լրատվական գործակալության` Հայաստանին, Իրանին ու Նախիջևանին սահմանակցող Իգդիրի օդանավակայանի կառուցման համար թուրքական կառավարությունը ծախսել է 21 մլն լիրա գումար (շուրջ 13 մլն դոլար):
Իգդիրի նահանգապետ Ամիր Չիչեքի տեղեկացմամբ` հիշյալ օդանավակայանը զբաղեցնում է 16 հա հողատարածք, թռիչքուղու երկարությունը կազմում է 3կմ: Առաջին շինարարական աշխատանքները սկսվել էին դեռ 16 տարի առաջ:
Ակնկալվում է, որ Իգդիրի օդանավակայանի գործարկումը լուրջ նպաստ կունենա այդ երկրամասի զարգացման գործում, մասնավորապես զբոսաշրջության և կապիտալ ներդրումների հարցերում:

13 июля состоится торжественная церемония открытия нового аэропорта города Игдир в Турции, в которой примет участие премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
Как сообщает турецкое информагентство «İhlas», на строительство аэропорта в пограничном с Арменией, Ираном и Нахичеваном городе Игдир турецкое правительство потратило 21 млн лир (около 13 млн долларов).
По словам мэра Игдира Амира Чичека, аэропорт занимает площадь 16 га, а длина взлетно-посадочной полосы – 3 км. Первые строительные работы начали еще 16 лет назад.
Ожидается, что эксплуатация аэропорта в городе Игдир будет серьезно стимулировать развитию края, в частности, в вопросах, связанных с туризмом и капитальными вложениями.