Գ. Մելիքյան. Ալիևն այդ հաշվարկներն արել է՝ ելնելով ճագարների զարգացման տրամաբանությունից
«Ալիևը պետք է հասկանա, որ ինքը ոչ թե ճագարաբուծական ֆերմայի վարիչ է, այլ երկրի նախագահ: Կարծում եմ, որ Ալիևն այդ հաշվարկներն արել է՝ ելնելով ճագարների զարգացման տրամաբանությունից»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանեք Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությունը, որ Ադրբեջանի բնակչությունը 9.3 միլիոն է, իսկ մի քանի տարուց 15-20 միլիոնի կհասնի, ասաց ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գագիկ Մելիքյանը:
Հարցին, թե Ադրբեջանի նախագահը նաև համեմատականներ է տարել Հայաստանի և Ադրբեջանի տնտեսությունների զարգացման մասին՝ ընդգծելով, որ իր երկրի տնտեսությունն առավել արագ է զարգանում, ՀՀԿ-ական գործիչը նշեց. «Ի տարբերություն Ադրբեջանի, ով նստած է նավթա-գազային ասեղի վրա, Հայաստանի տնտեսությունը, միգուցե դանդաղ, սակայն կայուն զարգացում է ապահովում: Ի տարբերություն Ադրբեջանի տնտեսության, ում հումքային պաշարներն արդեն անկումային փուլում են, իսկ մնացած ոլորտները բոլորովին անտեսված, Հայաստանը դիվերսիֆիկացված տնտեսություն է կառուցում, որի հիմքում տարբեր ոլորտների համաչափ զարգացման սկզբունք է դրվում»:
Նրա խոսքերով, զուտ համեմատականության տեսանկյունից, սխալ է համեմատել Հայաստանի և Ադրբեջանի տնտեսությունները, քանի որ Հայաստանի տնտեսությունը երկկողմանի շրջափակման պարագայում զարգացում է ապահովում, իսկ Ադրբեջանը նավթային ռեսուրսներ ու դրա տրամաբանության վրա հիմնված պետություն է և ավելի լավ կանի իր տնտեսության զարգացումը նայի այլ նավթա-գազային պետությունների զարգացման համատեքստում:

Гагик Меликян: В отличие от Азербайджана, Армения строит диверсифицированную экономику
«Алиев должен понять, что он является не управляющим кролиководческой фермы, а президентом страны. Думаю, он сделал эти подсчеты по логике размножения кроликов», – об этом, комментируя в беседе с Panorama.am заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что население страны составляет 9,3 млн, а через несколько лет будет 15 млн., 20 млн. человек, заявил член Совета Республиканской партии Армении Гагик Меликян.
Касаясь того, что президент Азербайджана также провел параллели между развитием экономики Армении, подчеркнув, что экономика их страны развивается более быстрыми темпами, депутат отметил: «В отличие от Азербайджана, который находится в зависимости от нефтегазовых ресурсов, экономика Армении развивается хотя и медленно, но стабильно. В отличие от экономики Азербайджана, сырьевые ресурсы которого уже находятся на стадии исчерпания, а остальным отраслям не уделяется внимания, Армения строит диверсифицированную экономику, в основе которой лежит принцип сбалансированного развития различных сфер».
По словам Гагика Меликяна, ошибочно сравнивать экономику Армении и Азербайджана, так как в условиях двусторонней блокады экономика Армении переживает развитие, и было бы лучше, чтобы Азербайджан – страна, экономика которой основана на логике использования нефтяных ресурсов– видел бы развитие своей экономики в контексте развития других нефтегазовых государств.