ԱՄՆ և ՀՀ կառավարությունները մեկնարկում են հակակոռուպցիոն իրազեկման ծրագիր
«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում այսօր ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Ա. Հեֆերնը և ՀՀ փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը պաշտոնապես նշանավորել են հակակոռուպցիոն իրազեկման համատեղ ծրագրի մեկնարկը:
Ամերիկյան դեսպանատան մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, 77.000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ այս ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության Միջազգային անվտանգության ու միջուկային նյութերի չտարածման հարցերով գրասենյակի կողմից և իրականացվում է 2008թ. ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսի կողմից ստորագրված Միջուկային և ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգ փոխադրումների դեմ պայքարում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության համատեղ գործողությունների ծրագրի շրջանակում:
Ծրագրի նպատակն է մեծացնել Հայաստան մուտք գործող և Հայաստանից մեկնող ՀՀ և օտարերկրյա քաղաքացիների իրազեկվածությունը հակակոռուպցիոն հարցերի շուրջ` նրանց համար պարզաբանելով սահմանային անցակետերում և մաքսակետերում կիրառվող ընթացակարգերը: Այս նպատակով պատրաստվել են թերթոններ, պաստառներ, սոցիալական գովազդ հեռուստատեսությամբ և ռադիոյով եթեր հեռարձակելու համար, իսկ տպագիր նյութերը թարգմանվել են անգլերեն ու ռուսերեն:
Նյութերում ներկայացված է թարմ տեղեկատվություն Հայաստանի սահմանը հատող և մաքսակետերով անցնող քաղաքացիների իրավունքների վերաբերյալ, ինչպես նաև կան զգուշացումներ կաշառքի անօրինականության մասին` քաղաքացիների կամ պետական պաշտոնյաների կողմից: Նյութերում նաև զետեղված եմ թեժ գծի հեռախոսահամարներ, որոնք քաղաքացիները կարող են օգտագործել Հայաստանի սահմանը հատելիս կամ մաքսակետերով անցնելիս ունեցած խնդիրների մասին հաղորդելու համար:
Հակակոռուպցիոն նյութերը բաժանվելու ու տեղակայվելու են Հայաստանի բոլոր սահմանային անցակետերում, այդ թվում «Զվարթնոց» և «Շիրակ» միջազգային օդանավակայաններում, Բագրատաշեն, Գոգավան, Բավրա, Մեղրի սահմանային անցակետերում և այդ նույն վայրերի մաքսակետերում, ինչպես նաև Այրում երկաթուղային կայարանի մաքսակետում:

The $77,000 project, funded by the U.S. Department of State's Bureau of International Security and Nonproliferation, falls within the framework of the "Joint Action Plan Between the Government of the United States of America and the Government of the Republic of Armenia on Combating Smuggling of Nuclear and Radioactive Materials" that Foreign Minister Edward Nalbandian and Secretary of State Condoleezza Rice signed in 2008.
The project is designed to raise the anti-corruption awareness of Armenian and foreign citizens entering or exiting Armenia by explaining the procedures to be followed at border check points and customs houses. For this purpose, booklets, informational signs and posters, and public service announcements on television and radio were produced, with written materials being translated into English and Russian. The materials include up-to-date information on the rights of citizens accessing Armenia's borders and Customs points, as well as warnings against the unlawfulness of bribes by citizens and state officials. The materials contain a list of telephone hotlines that citizens can call to report problems encountered while accessing Armenia's borders or Customs houses.
The anti-corruption materials will be distributed and erected at all of Armenia's border crossing points, including Zvartnots and Shirak International Airports, the ports of entry in Bagratashen, Gogavan, Bavra, and Meghri, and the Customs houses in these locations, as well as the Customs house located at the rail port of Ayrum, press service of U.S. Embassy in Yerevan reported.