Թուրքիայում տպագրված ՍԾՏՀ գրքույկում Արարատը ներկայացված է որպես Հայաստանի խորհրդանիշ
Սույն թվականի հունիսի 26-ին Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում տեղի էր ունեցել Սևծովյան տնտեսական համագործակցության (ՍԾՏՀ) հիմնադրման 20 ամյակին նվիրված հոբելյանական գագաթաժողովը, որին մասնակցել էին 12 անդամ երկրների (Ադրբեջան, Ալբանիա, Բուլղարիա, Հայաստան, Ռուսաստան, Ռումինիա, Մոլդովա, Սերբիա, Ուկրաինա, Թուրքիա, Հունաստան և Վրաստան) ներկայացուցիչներ: Հայկական պատվիրակությունը մասնակցում էր ՀՀ փոխարտոգործնախարար Աշոտ Հովակիմյանի գլխավորությամբ:
Հոբելյանական այդ գագաթաժողովի առթիվ Թուրքիայում հրատարակվել է «ՍԾՏՀ»-ի անցած ուղու մասին պատմող գրքույկ` հետևյալ վերտառությամբ «Սևծովյան տարածաշրջանում համագործակցության երկու տասնամյակները. հաջողությունները, քաղած դասերը և հեռանկարները ապագայի համար ՍԾՏՀ գործընթացում»:
Հիշյալ գրքույկը ներառում է Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլի և արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի ճառերը «ՍԾՏՀ»-ի անցած ճանապարհի, ձախողած ու հաջողած քայլերի մասին: Գրքույկում տեղ է գտել նաև «ՍԾՏՀ» անդամ պետությունների մասին տեղեկատվական հատված, որտեղ ներկայացված են տարածքը, բնակչությունը, համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ), ինչպես նաև տվյալ երկիրը խորհրդանշող նկար: Ուշագրավ է, որ Հայաստանին նվիրված տեղեկատվական էջում պատկերված է Մասիս և Սիս սարերի լուսանկարը: Սա կարող է նշանակել, որ Թուրքիան անուղղակիորեն ընդունում է Արարատի` Հայաստանին ու հայ ազգին պատկանելը:

В опубликованной в Турции книге об ОЧЭС гора Арарат представлена как символ Армении
26 июня текущего года в Стамбуле состоялся юбилейный саммит Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС), посвященный 20-летию создания организации, в котором приняли участие представители 12 стран – Армении, Азербайджана, Албании, Украины, Болгарии, России, Сербии, Турции, Греции и Грузии, Молдавии, Румынии. Армянскую делегацию на саммите возглавлял заместитель министра иностранных дел Ашот Овакимян.
В связи с юбилейным саммитом в Турции была опубликована книга о пройденном ОЧЭС пути под названием «Два десятилетия сотрудничества в черноморском регионе: успехи, извлеченные уроки и перспективы на будущее в процессе ОЧЭС».
В книгу помещена и речь президента Турции Абдуллы Гюля и главы МИД Ахмета Давудоглу о пройденном организацией пути, успехах и неудачах. Кроме того в книге содержится повествовательный отрывок о странах-членах ОЧЭС, в котором представлены территория, население, валовый внутренний продукт, а также рисунок, символизирующий страну. Примечательно, что в странице, посвященной Армении, изображены вершины Масис и Сис. Это может означать, что Турция косвенно признает принадлежность горы Арарат Армении и армянской нации.
Напомним, что в 1921 году по Карсскому и Московскому договорам, армянская библейская гора Арарат перешла к Турции.