Է. Հովհաննիսյան. Արևմուտքը ռազմական լուծում չի հանդուրժի
«Արևմուտքը բավականին ակտիվացրել է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված իր ջանքերը: Եթե նախորդ տարիներին առավել ակտիվ էր ռուսական կողմը, ապա այժմ նկատելի է Արևմուտքի ակտիվությունը»,- Panorama.am-ի հարցին, ինչո՞վ է պայմանավորված համանախագահների և այլ շահագրգիռ կառույցների հաճախակիացած այցերը տարածաշրջան, ասաց Ազգային Արխիվի փոխտնօրեն Էդգար Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ այս ակտիվությունը որոշակի առումով պայմանավորված է և՛ գլոբալ տարածաշրջանային զարգացումներով, և Արևմուտքի՝ տարածաշրջանի նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմամբ:
«Արևմուտքին ձեռնտու չէ, որ տարածաշրջանում անկայուն իրավիճակ լինի, դրանից բխող բոլոր հետևանքներով, սակայն Ադրբեջանն այդ ֆոնին փորձում է որոշակի իմիտացիոն իրավիճակ ստեղծել՝ պարբերաբար խախտելով հրադադարի ռեժիմը»,- ասաց Է. Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերով, միջազգային հանրությունն իր շահագրգռվածությամբ նաև ցույց է տալիս, որ ոչ մի դեպքում խնդրի ռազմական լուծում չի հանդուրժի:

«Запад довольно активизировал свои усилия, направленные на урегулирование карабахского конфликта. Если в прошлом наиболее активной была российская сторона, то сейчас заметна активность Запада», – отвечая на вопрос Panorama.am о том, чем обусловлены участившиеся визиты сопредседателей и других заинтересованных структур в регион, заявил заместитель директора Национального архива Армении Эдгар Ованнисян.
По его словам, эта активность в некоторой степени обусловлена и региональными развитиями событиями в глобальном плане, и увеличением интереса Запада к региону.
«Западу не выгодно, чтобы в регионе была нестабильная ситуация со всеми вытекающими последствиями, однако Азербайджан на этом фоне пытается создать определенную имитационную ситуацию, периодически нарушая режим прекращения огня», – подчеркнул он.
Международное сообщество, по словам Э.Ованнисяна, своей заинтересованностью показывает и то, что ни в коем случае не допустит силового решения конфликта.