Է. Հովհաննիսյան. Արևմուտքը ռազմական լուծում չի հանդուրժի
«Արևմուտքը բավականին ակտիվացրել է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված իր ջանքերը: Եթե նախորդ տարիներին առավել ակտիվ էր ռուսական կողմը, ապա այժմ նկատելի է Արևմուտքի ակտիվությունը»,- Panorama.am-ի հարցին, ինչո՞վ է պայմանավորված համանախագահների և այլ շահագրգիռ կառույցների հաճախակիացած այցերը տարածաշրջան, ասաց Ազգային Արխիվի փոխտնօրեն Էդգար Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ այս ակտիվությունը որոշակի առումով պայմանավորված է և՛ գլոբալ տարածաշրջանային զարգացումներով, և Արևմուտքի՝ տարածաշրջանի նկատմամբ հետաքրքրության մեծացմամբ:
«Արևմուտքին ձեռնտու չէ, որ տարածաշրջանում անկայուն իրավիճակ լինի, դրանից բխող բոլոր հետևանքներով, սակայն Ադրբեջանն այդ ֆոնին փորձում է որոշակի իմիտացիոն իրավիճակ ստեղծել՝ պարբերաբար խախտելով հրադադարի ռեժիմը»,- ասաց Է. Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերով, միջազգային հանրությունն իր շահագրգռվածությամբ նաև ցույց է տալիս, որ ոչ մի դեպքում խնդրի ռազմական լուծում չի հանդուրժի:

“The West has intensified its efforts towards Karabakh settlement. The Russian side formerly was more active, while we see the West becoming more active now,” deputy chairman of Armenian National Archive Edgar Hovhannisyan told Panorama.am, when asked why the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group as well as delegations representing other international organizations and missions frequently visit the region.
According to him, regional processes having global importance as well as increasing interest in the region to some extent make the West more active in Karabakh settlement.
“Regional instability and all its consequences would not be good for the West, but Azerbaijan tries to create a fake situation against this background with periodic ceasefire violations,” Hovhannisyan said.
Also, the international community shows that it will never tolerate a military settlement, the expert stressed.