Սյունիքի մարզպետը գումար է առաջարկել Ռաֆայել Քոթանջյանին` «խաղամ այնպիսի դեր, ինչպիսին ես եմ ուզում»
«Հաճախ եմ լինում դրսում, ընկերներ ունեմ, ովքեր ամեն տարի իրենց երեխաներին ուղարկում են Հայաստան: Մի օր հարցրեցի երեխաներից մեկին` կուզես մշտապես բնակվել Հայաստանում, ասաց «noooooooooo»: Այս պատասխանի մեջ իր դերակատարումն ունի նաև մեր հեռուսաընկերություններով ցուցադրվող սերիալները»,- ասուլիսում ասաց ժողովրդական արտիստ Ռաֆայել Քոթանջյանը:
Նրա խոսքով, այսօր արտասահմանյան շատ հեռուսաընկերություններ սերիալների փոխարեն նկարահանում են հետաքրքիր ֆիլմեր, սակայն Հայաստանում այդ գործընթացն ուշանում է:
Ընդհանրապես խոսելով սերիալների մասին, նա ասաց, որ սցենարիստները նույնիսկ իրենք չգիտեն, թե ֆիլմի երրորդ-չորրորդ սերիալներում ինչ է լինելու, բայց նախապես հայտարարում են, որ 100 սերիա է լինելու:
Ռ. Քոթանջյանը նկարահանվել է հայկական միայն մեկ սերիալում` «Վրիժառու»: Դերասանն ասաց, որ չի ցանկանում նկարահանվել սերիալներում, քանի որ այդ դեպքում չի կարողանում ամբողջովին ինքնաարտահայտվել, միաժամանակ նշեց. «Կնկարահանվեմ այնպիսի սերիալներում, եթե սցենարը լինի լուրջ, հետաքրքիր, ոչ կրիմինալ»:
Ռ. Քոթանջյանն ասաց, որ մի երկու տարի առաջ ինքը հանդիպել է Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի հետ, ով իրեն առաջարկել է գումար, որպեսզի «խաղամ այնպիսի բան, ինչպիսին ես եմ ուզում»: «Այդ գումարն ինձ դեռ պետք չի եղել: Բայց ես ունեմ ծրագիր` խաղալ թատրոնի բոլոր մեծ վարպետների երազած դերերը, որոնք նրանք այդպես էլ չհասցրեցին»,- ասաց Ռ. Քոթանջյանը:

Глава Сюникской области Армении Сурен Хачатрян предлагал Рафаэлу Котанджяну деньги…
Возвращению представителей армянской диаспоры на родину на постоянное жительство мешают транслируемые по телеканалам Армении сериалы. Такое мнение сегодня в ходе пресс-конференции выразил известный советский и армянский актер театра и кино, заслуженный артист РА Рафаэл Котанджян.
По его словам, республика не следует примеру многих зарубежных телекомпаний, которые вместо сериалов снимают интересные фильмы. Более того, отметил артист, сценаристы сериалов местного производства сами даже не знают, что у них ожидается в сюжете следующих частей, однако заранее заявляют, что фильм состоит из 100 серий.
Сам Р. Котанджян снялся только в одном армянском сериале – «Мститель» – и намерен повторить этот опыт только в том случае, если сценарий будет «серьезным, интересным, не криминальным».
Артист также рассказал про свою встречу с главой Сюникской области Суреном Хачатряном двухлетней давности.
«Марзпет предложил мне деньги, чтобы я сыграл то, что сам захочу. Эта сумма мне пока не понадобилась. Однако у меня есть план сыграть все те роли, о которых мечтали великие мастера театра, но так и не успели сделать это», – сказал Р. Котанджян.