Ջիհադական պայքարի նոր դրսևորումներն ընդդեմ սիրիական վարչակարգի
Վերջերս Իրաքի արտգործնախարար Հոշիար Զիբարին Բաղդադում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնեց, որ Ալ-Կաիդայի մեծ թվով մարտիկներ իրաքյան սահմանից անցել են Սիրիա` ահաբեկչական գործողություններ ծրագրելու և իրականացնելու համար: Նա նաև հատնեց, որ միշտ զգուշացրել են սիրիական կողմին արմատականների սիրիական սահմանն անցնելու ակտիվության մասին (http://pik.tv/ru/news/story/42017-v-sirii-deystvuiut-boyci-al-kaidi): Դեռևս ձմռանը Ալ-Կաիդայի առաջնորդ Աիման Ազ-Զաուահիրին հայտնել էր, որ Ալ-Կաիդան աջակցելու և ակտիվորեն մասնակցելու է Սիրիայում հակակառավարական պայքարին` կոչ անելով Սիրիայի ժողովրդին ջիհադի` ընդդեմ Բաշար Ալ-Ասադի վարչակարգի (http://www.youtube.com/watch?v=YpT0Zx4vgyw):
Եվ այսպես. Ալ-Կաիդան Սիրիա ներթափանցելու համար օգտագործում է բոլոր հնարավոր ուղիները: Հաշվի առնելով սիրիական կառավարական ուժերի հետ բախումների, ահաբեկչական գործողությունների և իրավիճակը ապակայունացնող այլ միջոցառումների աշխարհագրական վիճակագրությունը` կարելի է առանձնացնել, որ Ալ-Կաիդան կամ նրան հարող արմատական կառույցները բավական ակտիվ են Սիրիայի սահմանամերձ շրջաններում, որոնք համարվում են ծայրահեղ արմատական խմբավորումների Սիրիա ներթափանցելու շրջաններ: Այս համատեքստում ծայրահեղականները բավական ակտիվ են սիրիա-լիբանանյան սահմանային հատվածում, որտեղ գոյություն ունեն բազմաթիվ ստորգետնյա անցումներ, որոնցով նրանք անարգել ներթափանցում են երկիր:
Չնայած վերջին շրջանում Թուրքիայից արմատականների հնարավոր անցումը կանխելու ուղղությամբ իշխանական ուժերի և Սիրիայի հյուսիսում բնակվող քրդերի միջև որոշակի համագործակցությանը` սիրիա-թուրքական սահմանը նույնպես որոշակիորեն օգտագործվում է արմատականների կողմից երկիր ներխուժելու համար: Սիրիայի կենտրոնական շրջաններում իրավիճակը մնում է ծայրահեղ լարված: Այստեղ գտնվող Հոմսի և Համմայի շրջանները միշտ աչքի են ընկել իրենց իսլամականացման բարձր աստիճանով ու արմատական դիրքորոշմամբ, և հիմա էլ հիմնական ռազմական գործողությունները ծավալվում են հենց այս հատվածներում: Իրաքի հետ սահմանամերձ Դեր-Զորի հատվածը միշտ եղել է Իրաքից դեպի Սիրիա արմատականների ներթափանցման օջախներից մեկը, որտեղից ամեն օր Սիրիա են անցնում հարյուրավոր ջիհադիստներ: Արմատականները Սիրիա ներթափանցելու համար օգտագործում են նաև երկրի հարավային` Հորդանանի հետ սահմանամերձ Դարաայի շրջանը, որը միշտ աչքի է ընկել արմատական տրամադրությունների ակտիվությամբ` մոտ լինելով հատկապես Սաուդյան Արաբիային:
Ինչ վերաբերում է Դամասկոսին և նրա շրջակա տարածքներին, ապա այն եղել է արմատականների ուշադրության կենտրոնում, և վերջին շրջանի ավելացող ահաբեկչական գործողություններն այս հատվածում վկայում են այն մասին, որ ջիհադիստների համար երկրի մայրաքաղաքը կարևոր նշանակություն ունի գործողություններն առավել ազդեցիկ և հնչեղ դարձնելու առումով:
Ծայրահեղականները, բացի արտաքին ռազմական և ֆինանսական աջակցությունից, ստանում են նաև իրենց գաղափարական օժանդակությունը: Այս համատեքստում Սիրիայում արմատական գաղափարական հիմքն ապահովվում է նաև Ալ-Կաիդայի առաջնորդներից` Աբու Մուսաբ Աս-Սուրիի (Մուստաֆա Սեթմարիամ) և մի շարք այլ արմատական գաղափարախոսների կողմից: Աբու Մուսաբ Աս-Սուրին սիրիական իշխանությունների կողմից ազատ արձակվեց 2011 թ-ի դեկտեմբերին, սակայն, հակառակ դրան, վերջինս շարունակում է քննադատել Բաշար Ալ-Ասադի վարչախմբին և ունի մի շարք աշխատություններ, որտեղ սիրիական հեղափոխությանը տալիս է ռազմավարական նշանակություն Ալ-Կաիդայի համար:
Ահաբեկչական գործողությունների նպատակներն ու խնդիրները պարզ են. Սիրիայում ստեղծել ապակայունացնող իրավիճակ, ամեն ինչ անել, որպեսզի երկիրն ընկղմվի քաղաքացիական պատերազմի մեջ, ձախողել միջազգային բոլոր նախաձեռնությունները, այդ թվում` ՄԱԿ-ի և ԱՊԼ-ի հատուկ բանագնաց Քոֆի Անանի առաքելությունը` երկրում իրավիճակը կայունացնելու ուղղությամբ: Այս ամենը մտնում է Ալ-Կաիդայի հեռահար ծրագրերի մեջ, որն այժմ փորձում է 20-րդ դարի վերջի գլոբալ ջիհադի հայեցակարգը նպատակաուղղել առավել լոկալ խնդիրների լուծմանը` այս առումով ակտիվորեն միջամտելով «Արաբական գարնան» հետևանքով արագ փոփոխվող արաբական երկրների ներքաղաքական և տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական գործընթացներին:

Для проникновения на территорию Сирии «Аль-Каида» использует все возможные пути и призывает к джихаду
На днях министр иностранных дел Ирака Хошиар Зибари на пресс-конференции в Багдаде заявил, что большое число боевиков «Аль-Каиды» перешли с границы Ирака в Сирию для планирования и осуществления террористических действий. Он также заявил, что они всегда предупреждали сирийскую сторону об активном пересечении сирийской границы радикалами (http://pik.tv/ru/news/story/42017-v-sirii-deystvuiut-boyci-al-kaidi). Еще зимой лидер «Аль-Каиды» Аиман Аз-Зауахири заявил, что организация будет содействовать и активно примет участие в антиправительственной борьбе в Сирии, призвав сирийский народ к джихаду против режима Башара Аль-Ассада (http://www.youtube.com/watch?v=YpT0Zx4vgyw).
Итак, для проникновения на территорию Сирии «Аль-Каида» использует все возможные пути. Учитывая географическую статистику столкновений с правительственными силами, террористических акций и других дестабилизирующих ситуацию действий, можно констатировать, что «Аль-Каида» или же содействующие ей другие радикальные организации довольно активны в приграничных районах Сирии, которые считаются районами проникновения радикальных организаций в Сирию. Радикалы достаточно активны на границе Сирии и Ливии, где существует множество подземных коммуникаций.
Несмотря на сотрудничество правительственных сил и проживающих на севере Сирии курдов в деле пресечения проникновения на территорию Сирии радикалов из Турции, тем не менее, сирийско-турецкая граница также используется для этих целей. В центральных районах Сирии ситуация продолжает оставаться крайне напряженной. Находящиеся здесь районы Хомс и Хама всегда отличались высоким уровнем исламизации и радикальными настроениями, и сейчас основные боевые действия разворачиваются именно здесь. Приграничная с Ираком территория Дер-Зора всегда являлась очагом проникновения радикалов из Ирака в Сирию, отсюда ежедневно в Сирию проникают сотни джихадистов. Радикалы для проникновения на территорию Сирии используют также приграничный с Иорданией южный район Дараа, который также отличался активностью радикальных настроений, находясь близко, в частности, к Саудовской Аравии.
Что касается Дамаска и прилегающих районов, то они всегда находились в центре внимания радикалов, и участившиеся в последнее время здесь теракты свидетельствуют о том, что для джихадистов столица страны имеет важное значение, чтобы придать большее влияние своим действиям.
Радикалы, кроме внешней военной и финансовой помощи, получают также идеологическое содействие. Подобную основу в Сирии обеспечивают один из лидеров «Аль-Каиды» Абу Мусаб Ас-Сури (Мустафа Сетмариам) и ряд других идеологов. Ас-Сури был освобождено сирийскими властями в декабре 2011 года, однако, несмотря на это, продолжает критиковать режим Башара Аль-Ассада и имеет ряд трудов, в которых придает сирийской революции стратегическое значение для «Аль-Каиды».
Цели террористических действий ясны: дестабилизировать ситуацию в Сирии, вовлечь в гражданскую войну, провалить все международные инициативы, в том числе, миссию спецпосланника ООН и ЛАГ Кофи Аннана. Все это входит в планы «Аль-Каиды», который теперь пытается направить концепцию глобального джихада конца 20 века на решение более локальных вопросов, активно вмешиваясь во внутриполитические и региональные геополитические процессы арабских стран, быстро меняющихся вследствие «арабской весны».