Մարիամ Գևորգյանի փաստաբանը պատրաստվում է բողոքարկել դատարանի գործողությունները
Սկսեսուրի` Հայկանուշ Միքայելյանի կողմից դաժան ծեծի ու կտտանքների ենթարկված Մարիամ Գևորգյանի փաստաբան Նոնա Գալստյանը դժգոհ է դատարանի գործողություններից: Նա պատրաստվում է մինչև հաջորդ նիստը` հուլիսի 19-ը դատարանի գործողությունները բողոքարկել:
«Մինչ հաջորդ նիստը ես անձամբ` Մարիամից անկախ, պատրաստվում եմ բողոքարկել դատարանի գործողությունները, որովհետև հիմա մեզ մոտ հստակ համոզմունք է ձևավորվել, որ դռնփակ դատական քննություն անցկացնելու մասին որոշումը զուտ նպատակ ուներ ճնշում գործադրելու տուժող կողմի` այս դեպքում մեր վրա: Պատեհ-անպատեհ առիթներով դատարանը մեզ հիշեցնում է, որ մենք բողոքարկել ենք դռնփակ դատական քննություն անցկացնելու դատավորի որոշումը, մեզ ասում է, դա անելու փոխարեն սա անեիք, ինչ եք ուզում և նմանատիպ այլ բաներ»,- Panorama.am-ին ասաց Նոնա Գալստյանը:
Փաստաբանն ընդգծում է, որ բողոքարկել-չբողոքարկելն իրենց իրավունքն է: Դատական նիստերի ընթացքում Ն. Գալստյանը համոզվել է, որ դատարանն ունի կանխակալ կարծիք:
«Իմ կարծիքով, դատարանի բոլոր հայտարարությունները, դիտողությունները մեկ նպատակ ունեն` ճնշման ենթարկել ինձ` որպես Մարիամի ներկայացուցիչ ու տուժողին, որի մեջ մենք միտում ենք արդեն տեսնում` պայմանավորված գործի ելքի հետ»,-ասաց մեր զրուցակիցը:
Ն. Գալստյանը հայտարարեց, որ եթե դատարանը շարունակի նույն գործելակերպը, ապա ինքը կներկայացնի հաջորդ բացարկը, «որովհետև նման պայմաններում խոսել արդար դատաքննության մասին, իմ կարծիքով, արդեն անհնարին է»:
Հարցին, թե ինչը կարող է լինել դատարանի նման գործողությունների պատճառը, փաստաբանը նշեց, թե չի կարող ասել, սակայն շեշտը դնում է ոչ թե պատճառի, այլ հնարավոր հետևանքի վրա:
Նշենք, որ փաստաբանը բողոքարկել է դռնփակ դատաքննություն անցկացնելու որոշումը, Վերաքննիչ դատարանը վարույթ չի ընդունել, հայցն այժմ Վճռաբեկում է, որևէ պատասխան դեռ չեն ստացել: Տուժողի ներկայացուցիչը նաև մեկ անգամ ինքնաբացարկ է հայտնել դատավար Արմեն Բեկթաշյանին: Միջնորդությունը չի ընդունվել:
Հիշեցնենք, որ Մարիամ Գևորգյանի հայցը քննվում է Վայով Ձորի և Արարատի ընդհանուր իրավասության դատարանում: Սկեսրոջ` ամբաստանյալի ու մյուս հարսի` տուժողներից մեկի միջնորդությամբ դատական նիստերն անցկացվում են դռնփակ: Մարիամն ու իր փաստաբանը, ինչպես նաև կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ՀԿ-ները պահանջում են դռնբաց դատավարություն` հիմնավորելով, թե այդ դեպքում գործը հասարակական հնչեղություն կստանա, դատարանն էլ արդար որոշում կկայացնի:
Մարիամի սկեսուրը Հայկանուշ Միքայելյանը հարսին խոշտանգումների է ենթարկել որդու` Դավիթ Զիրոյանի հետ: Գևորգյանը Զիրոյանի հետ ամուսնացել է 2009 թվականի նոյեմբերին, նույն տարվա դեկտեմբերին տեղափոխվել է Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ աղջկան 10 ամսվա ընթացքում պարբերաբար ծեծի և կտտանքների են ենթարկել:
Երևան վերադառնալուց հետո Գևորգյանը դիմել է ոստիկանություն, ամուսնուն մեղադրանք է առաջադրվել «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու» և «Ծեծ» հոդվածներով, որի համաձայն նրան կարող էին դատապարտել մինչև 3 տարվա ազատազրկման: Դատարանի որոշմամբ` Զիրոյանն ազատ է արձակվել Հայաստանի Հանրապետության 20-ամյակի կապակցությամբ ՀՀ նախագահի կողմից հայտարարված համաներմամբ: Հայկանուշ Միքայելյանի դեմ առաջադրվել է մեղադրանք քրեական օրենսգրքի 113 (միջին ծանրության վնասվածնքեր հասցնել) և 119 (խոշտանգում) հոդվածներով:
Ըստ գործի նյութերի, Մարիամ Գևորգյանը սկեսուրը` Հայկանուշ Միքայելյանը, առանձին դաժանությամբ, սիստեմատիկաբար դիտավորությամբ հարվածներ է հասցրել, պատճառել ուժեղ ցավ, մարմնական և հոգեկան տառապանքներ: Քաշել է մազերը, պատառաքաղով և եղունգներով ծակծկել է նրա մարմնի տարբեր մասերը, ձեռքերով, ոտքերով, փայտյա գրտնակով, հարվածներ է հասցրել նրա մարմնի տարբեր մասերին, կրակայրիչով, հարթուկով վառել մարմնի տարբեր մասերը, բռնի ուժով բացել է բերանը, աղ լցրել, պատճառելով առողջությանը միջին ծանրության վնասի հատկանիշներ պարունակող` ձախ ծղիկոսկրի ստորին երրորդականի փակ կոտրվածքի, աջ ձեռքի 5-րդ մատի հիմային ֆալանգի փակ կոտրվածքի, գլխի ճակատային շրջանի և ձախ ականջախեցու սալջարդ վերքերի, ցայլքի և ձախ աճուկային շրջանի արյունազեղման, ձախ բազկի և ձախ կրծքագեղձի կտրած վերքերի, աջ ձեռնաթաթի կտրած ծակած վերքի, ձախ նախաբազկի ծակած վերքերի, կրծքագեղձերի, ձախ նախաբազկի, իրանի գոտկային և որովայնի շրջանի այրվածքների ձևով մարմնական վնասվածքներ»:

Адвокат подвергнувшейся жестоким побоям и пыткам со стороны свекрови Мариам Геворкян – Нона Галстян – недовольна действиями суда. Она собирается до следующего заседания, которое состоится 19 июля, обжаловать действия суда.
«До следующего заседания я лично, вне зависимости от воли Мариам, собираюсь обжаловать действия суда, так как сейчас мы убеждены в том, что решение о проведении закрытого судебного разбирательства имело целью оказать давление на пострадавшую сторону, в данном случае, на нас. Суд неоднократно напоминает нам о том, что мы обжаловали решение судьи о проведении закрытого судебного разбирательства, отмечая, что вместо одного нужно было делать другое, и т.д.».
По убеждению адвоката, суд в ходе заседаний выражает предвзятое мнение. «Все заявления и замечания суда имеют целью оказать давление на меня, как на представителя Мариам, и на пострадавшую», – отметила она.
Нона Галстян добавила, что если суд продолжит проявлять такое отношение, она объявит следующий отвод, так как в таких условиях невозможно говорить о справедливом судебном разбирательстве.
Что касается причин таких действий суда, то адвокат отметила, что не может их назвать, однако акцент делает не на причинах, а на возможных последствиях.
Отметим, что на проходящем за закрытыми дверями предыдущем заседании, 14 июня, Нона Галстян объявила отвод прокурору А. Арсеняну. Как отметила юрист в интервью Panorama.am, мотивацией отвода является «не обоснованное и необъективное отношение к подсудимой – Айкануш Микаелян». Однако судья суда общей юрисдикции Арарата и Вайоц Дзора Армен Бекташян, которому истец ранее также заявлял отвод, отклонил ходатайство о самоотводе прокурора.
Напомним, дело самой оскандалившейся в глазах общественности Армении свекрови Айкануш Микаелян, которая подвергала пыткам и избивала своих невесток (первую и вторую жену своего сына Давида Зирояна), уже на протяжении довольно длительного времени находится в центре внимания СМИ. Саму А. Микаелян за жестокое обращение с невестками в социальных сетях и прессе прозвали «свекровью-садистской».
Вторая сноха – Мариам Геворкян – вышла замуж за Д. Зирояна в ноябре 2009г., в декабре того же года переехала в Санкт-Петербург, где на протяжении 10 месяцев периодически подвергалась побоям и пыткам со стороны свекрови и мужа. По возвращении в Ереван М. Геворкян обратилась к правоохранительным органам. Ее супругу было предъявлено обвинение по признакам статей 113 (« Умышленное причинение вреда средней тяжести здоровью») и 118 («Побои») УК РА, по которым он мог быть осужден на 3 года лишения свободы, однако был амнистирован в связи с 20-летием Республики Армения.
Самой Айкануш Микаелян обвинение было предъявлено по ст. 113 (« Умышленное причинение вреда средней тяжести здоровью») и 119 («Пытка») УК РА. В качестве меры пресечения в ее отношении был избран арест, тогда же женщина была объявлена в розыск. 12 декабря 2011г. она была выслана в Армению из Санкт-Петербурга.