Բարձրագույն ուսումնական հասատատություններ ընդունվող ուսանողների թիվը 2012 թվականին կազմել է 18000, որոնցից 5400-ը դիմել են Երևանի պետական համալսարան: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ նրանցից 381-ն ընդունվել են անվճար, իսկ 3126-ը` վճարովի համակարգ:
«Ընդհանուր ընդունվողների վերջնական թիվը կենթարկվի փոփոխության, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ ուսանողների մի մասը միաժամանակ դիմել են և պետական, և մասնավոր բուհեր, բացի այդ՝ եղել են դիմոդներ, ովքեր նախընտրել են ոչ թե երկրրոդ կամ երրորդ հայտով նշած բուհը, այլ՝ առաջին հայտով նշածը»,- ասաց նա:
Ընդհանուր առմամբ, ԵՊՀ ռեկտորը, գոհ է այս տարվա ընդունելության քննություններից, քանի որ 2010 թ-ի համեմատ ավելացել է և դիմորդների թիվը, և ընդունելության մրցակցային ցուցանիշը: Նա նշեց, որ պետք է հաշվի առնել նաև այն, որ 12-ամյա կրթությամբ դպրոցների աշակերտները զորակոչվելու են հայոց բանակ, իսկ բանակից վերադարձողները կկարողանան շարունակել իրենց ուսուցումը կամ ընդունվել իրենց ԲՈՒՀ: Նա նշեց, որ ԵՊՀ ընդունվածներից 238 ուսանող կզորակոչվի բանակ:
Ա.Սիմոնյանը նշեց, որ Հանրապետական ընդունող հանձնաժողովն արդեն որոշել է ուսանողներին առաջարկել ուսման վարձավճարի մուծման երկու տարբերակ` մինչև զորակոչվելը վճարել 2012-2013 թթ. ընթացիկ տարվա համար արդեն սահմանված վարձավճարը, ինչը հնարավորություն կտա նրանց ծառայությունն ավարտելուց հետո սովորել տվյալ վարձավճարով, կամ բանակից զորացրվելուց հետո սովորել 2014-2015 թթ. ուսումնական տարվա համար սահմանված վարձավճարով:
Նա նշեց, որ ԵՊՀ-ում վարձերի բարձրացում վաղուց չի կատարվել, այլ իրականացվել են որոշակի շտկումներ:
Անդրադառնալով թափուր տեղերին, Ա.Սիմոնյանը ասաց, որ ԵՊՀ-ում թափուր տեղերը 81-ն են: «Ի զարմանս ինձ, բնագիտական թևը հաջողությամբ լրացել է այս տարի, նույնը չի կարելի ասել քիմիա և կենսաբանություն մասնագիտությունների մասին: Մասնավորապես, քիմիայի և կենսաբանության ֆակուլտետներում կան 27 թափուր տեղեր: Թափուր տեղեր կան կենսաֆիզիկա, կենսաինֆորմատիկա մասնագիտություններով»,- նշեց Սիմոնյանը:
Նա նաև նկատեց, որ դպրոցներում թուլացել է ֆիզիկա առարկայի ուսուցանումը, դիմորդները ֆիզիկա լավ չգիտեն, ինչը պետք է անհանգստացնի ավագ դպրոցի ուսուցիչներին և ղեկավարներին:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ երկրաբանությունը, ջրօդերևութաբանությունը, եկեղեցաբանությունը, աշխարհագրությունը, ռուսաց լեզու և գրականությունը ևս այն մասնագիտությունների թվում են, որտեղ թափուր տեղեր նույնպես մնացել են:
Ռեկտորը կարևորեց նոր՝ Կովկասագիտության ֆակուլտետի ստեղծումը: Ըստ նրա՝ շուրջ 50 ուսանող այս տարի ընդունվել է Կովկասագիտության ֆակուլտետ: «Սա համարում եմ մեծ հաջողություն: Համաձայն այս մասնագիտության ուսումնական պլանի` ուսանողները կարող են տիրապետել մի քանի լեզուների` ադրբեջաներենի, վրացերենի, հին վրացերենի, գրաբարի, ինչպես նաև կուսումնասիրեն կովկասի ժողովուրդների մշակույթն ու պատմությունը»,- ասաց ռեկտորը:
Ա.Սիմոնյանի խոսքերով՝ «մոդայիկ»` Միջազգային հարաբերություններ, Քաղաքագիտության, Իրավագիտության, Հանրային կառավարում, Ռոմանոգերմաներեն, Արևելագիտության, Լրագրություն համարվող ֆակուլտետներում բավականին բարձր է եղել ուսանողների դիմելիությունը և մրցակցային ցուցանիշը:

Ректор альма-матер Армении А. Симонян проанализировал итоги вступительных экзаменов 2012г.
На прошлой неделе, 14 июля, под председательством министра образования и науки РА Армена Ашотяна состоялось заседание Республиканской приемной комиссии, на котором были подведены итоги вступительных экзаменов 2012г. на очное обучение в государственные и коммерческие вузы Армении. Уже в этот день высшие учебные заведения начали публиковать списки поступивших, а 15 июля они были обнародованы полностью.
Итак, как заявил сегодня журналистам ректор Ереванского государственного университета Арам Симонян, в 2012 году в высшие учебные заведения Армении поступили 18 000 человек, из них 5400 – в ЕГУ. По его словам, из 5400 студентов в рамках госзаказа будут учиться 381 человек.
«Окончательная цифра изменится, поскольку часть студентов одновременно сдали документы и в государственные, и в частные вузы, кроме того, были абитуриенты, которые предпочли указанный по первой заявке вуз», – сказал он, анализируя данные показатели.
В общем ректор ЕГУ доволен вступительными экзаменами этого года, поскольку по сравнению с 2010 годом увеличилось число студентов и конкурентный показатель поступления. Он также отметил: необходимо учесть и то, что ученики школ с 12-летним образованием должны быть призваны в армию, а возвратившиеся из армии смогут продолжить учебу и поступить в альма-матер. А. Симонян уточнил, что 238 из поступивших будут призваны в армию.
Кроме того, по словам А. Симоняна, Республиканская приемная комиссия приняла решение предложить студентам два вида оплаты – до призыва в армию оплатить уже установленный счет за 2012-2013 учебный год, что даст возможность по возвращении продолжить учебу по той же цене, либо по демобилизации продолжить учебу по установленному для 2014-2015 гг. тарифу. При этом он сказал, что повышения платы за обучение в главном вузе республики давно не производилось, а были произведены некоторые уточнения.
Говоря о вакантных местах, А. Симонян отметил, что их в ЕГУ 81. «Что касается специальность в сфере естествознания, то в этом году они полностью осуществили набор, чего нельзя сказать о специальностях “химия” и “биология”. На этих факультетах 27 свободных мест. Свободные места есть по специальностям биофизика, биоинформатика», – отметил А. Симонян.
Он также добавил, что в школах Армении ослаб уровень преподавания физики, абитуриенты плохо знают этот предмет. Недобор существует и по специальностям геология, география, русский язык и литература.
При этом ректор указал на важность создания нового факультета «Кавказоведение», куда в этом году поступили около 50 студентов. Здесь студенты могут научиться нескольким языкам, в том числе, азербайджанскому, грузинскому, старогрузинскому.
Наиболее высокие показатели были зарегистрированы по специальностям международные отношения, политология, правоведение, общественное управление, романо-германский факультет, журналистика.