Խորհրդարանական ընտրություններից հետո հայաստանյան քաղաքական ուժերի վարքը դեռ մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում հատկապես այն իմաստով, որ հենց այդ շրջանում է ձևավորվում նախագահական ընտրություններին մասնակցելու ձևաչափը: Քաղաքական վարքն առավել հասկանալի և կանխատեսելի է դառնում «նպատակ-ռեսուրսներ» բանաձևով վերլուծելու միջոցով, ելնելով այն կանխադրույթից, որ հայաստանյան քաղաքական հիմնական ակտորները գործունեության մոտիվացիայի տեսակետից բաժանվում են երկու մասի` նրանք, որոնց վարքի դրդապատճառները զուտ քաղաքական են, և մնացածը, ովքեր հիմքում ունեն տնտեսական մոտիվներ:
Այդպես, խորհրդարանական ընտրություններում զուտ քաղաքական նախագծերով հանդես եկավ հիմնականում ՀՀԿ-ն, մասամբ նաև` «Ժառանգություն» կուսակցությունը և ՀԱԿ-ը: Այս ուժերի նախագծերի ռեալիստական կամ ուտոպիական լինելը հասկանալու համար բավական է վերլուծել, թե որքանո՞վ են նրանց ռեսուրսները համապատասխանում դրված նպատակներին:
Օրինակ, հետընտրական շրջանում համակարգային փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին հայտարարություններով հանդես եկած քաղաքական ուժերը բառ անգամ չասացին նման ծրագիր իրականացնելու համար անհրաժեշտ նյութական, ինտելեկտուալ և այլ ռեսուրսների առկայության մասին: Այս պարագայում նմանատիպ բոլոր կոչերը մնում են զուտ հայտարարության մակարդակում: Այսպիսի վարքագիծ ունեցող քաղաքական ակտորներն, ըստ էության, ասում են այն ամենն, ինչ իրենց պատկերացմամբ կարող է ազդել իշխանության վարկանիշի անկման վրա:
Քաղաքական երկրորդ տիպի ուժի, որի վարքի հիմքում տնտեսական մոտիվացիան է, վառ օրինակ է ԲՀԿ-ն: Դրա մասին տարիներ շարունակ վկայում էր այն հանգամանքը, որ կուսակցության ներկայացուցիչներն ասում են այն և միայն այն, ինչը չէր վնասում կառույցի ղեկավարության տնտեսական շահերին: Նախագահական ընտրություններին ընդառաջ ԲՀԿ-ն որդեգրել է նոր վարքագիծ, որը սակայն չի համապատասխանում կուսակցության ներկայիս ղեկավարի գործունեության մոտիվացիային, որն, ինչպես հայտնի է, ի սկզբանե եղել է շեշտված տնտեսական: Ակնհայտ է, որ քաղաքական այս ուժը, որը նաև զգալի նյութական ռեսուրսներ ունի, օգտագործվում է ոչ այն նպատակների համար, որոնց համար ստեղծվել է: Այս պարագայում չի բացառվում կուսակցության վարքագծի փոփոխությանը համապատասխան նաև կառույցի ղեկավարության փոփոխություն:
Որքան էլ զարմանալի թվա, բայց փաստն այն է, որ Հայաստանի քաղաքական համակարգի հետագա զարգացման համար քաղաքական ուժերի մեջ առանցքային դերն այսօր հենց ԲՀԿ-ինն է: Այն, որ խորհրդարանում մեծությամբ երկրորդ խմբակցություն ունեցող կուսակցությունն իրեն այլընտրանքային է հռչակում, ավելի շուտ ոչ թե որոշակիացնում է այդ կառույցի դերը երկրի քաղաքական կյանքում, այլ ընդհակառակը: Մյուս կողմից, խոչընդոտ լինելը պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ վարքի նման կտրուկ փոփոխությունը անկանխատեսելի է դարձնում կուսակցության հետագա վարքագիծը, ինչը Հայաստանի քաղաքական համակարգի խիստ անձնավորված լինելու պայմաններում նոր վերադասավորումների հնարավորություն է ստեղծում: Եվ դեռ փաստ չէ, որ վերջիններս նպաստելու են Հայաստանի քաղաքական համակարգի զարգացմանը:

Руководство партии «Процветающая Армения» может измениться. Анализирует поствыборную ситуацию М. Демирчян
Поведение политических сил Армении после парламентских выборов все еще продолжает оставаться в центре внимания общественности, поскольку именно на данном этапе формируются форматы участия в президентских выборах. По поведению основные политические акторы делятся на две группы: те, чье поведение определяется политикой, и те, которые имеют экономические интересы.
Так, в процессе парламентских выборов с чисто политическими проектами выступила, в основном, Республиканская партия Армении (РПА), частично – партия «Наследие» и Армянский национальный конгресс (АНК). Чтобы проанализировать реалистичность или утопичность выдвигаемых программ, достаточно лишь понять, насколько их ресурсы соответствуют поставленным целям.
К примеру, заявившие о необходимости осуществления в поствыборный период системных изменений силы и словом не обмолвились о необходимых материальных, интеллектуальных и других ресурсах. В данном случае все подобные призывы остаются лишь на уровне заявлений. Политические акторы с таким поведением, по сути, говорят обо всем, что, по их мнению, может повлиять на снижение рейтинга властей.
Ярким примером второго типа политической силы, в основе поведения которой экономическая мотивация, – партия «Процветающая Армения» (ППА). Об этом на протяжении лет свидетельствовало то, что представители партии говорили исключительно то, что не может повлиять на экономические интересы руководства структуры. В преддверии президентских выборов ППА изменила поведение, что, однако, не соответствует мотивации деятельности нынешнего лидера партии. Очевидно, что данная политическая сила, которая также владеет существенными материальными ресурсами, используется не для тех целей, для которых создавалась. Не исключено, что в соответствии с поведением партии может измениться также руководство.
Факт, что именно этой партии принадлежит ключевая роль среди политических сил для дальнейшего развития политической системы Армении. Подобное резкое изменение делает дальнейшее поведение партии непрогнозируемым, что создает возможности новых перестановок. И еще не факт, что последние будут содействовать развитию политической системы Армении.