Իսրայելցի զբոսաշրջիկներն ուղևորվում են Արցախ. Panorama.am-ի բացառիկ տեսանյութը
Այսօր Panorama.am-ի տեսախցիկը ֆիքսել է, թե ինչպես մի քանի տասնյակ իսրայելցի զբոսաշրջիկներ մոտ 10 ջիպերով ուղևորվում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն: Զբոսաշրջիկների շրագայությունը կազմակերպել և իրականացնում է Magma-Travel in the World LTD ընկերությունը: Կին զբոսաշրջիկները բավականին ուրախ են:
Հիշեցնենք, որ երեկ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտարարեցին, որ նույն այս ընկերության գլխավոր տնօրեն Մենահեմ Աբադի «մեղքով» ու իսրայելցի զբոսաշրջիկների այցը Լեռնային ղարաբաղ կազմակերպելու պատճառով պաշտոնական Բաքուն հետ է կանչել Իսրայելում իր դեսպանին:
Ընկերության տնօրենն էլ հայտարարել է, որ իրեն ոչ ոք, այդ թվում Ադրբեջանում Իսրայելի դեսպանը որևէ անգամ չի առաջարկել հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղ իրականացվող այցելություններից:
«Նա միայն մեզ հարցրեց, թե ինչու ենք գնում»,- IzRus-ին ասել է ընկերության ղեկավարն ու հայտարարել, որ որևէ գրություն այնտեղ գնալն արգելելու մասին չկա:
Magma - Travel in the World LTD-ն աշխարհահռչակ տուրիստական ընկերություն է, որ այցելություններ է կազմակերպում ողջ աշխարհով մեկ: Magma Challenge նախագիծն իրենից ներկայացնում է էստրեմալ տուրիզմ միայն կանանց համար, ներառում է ջիպերով էքսկուրսիա արաբական երկրներում, Աֆրիկայում, Բալկաններում և այլուր:

Израильские туристы направляются в НКР. Эксклюзивный видеоматериал Panorama.am
Сегодня журналист Panorama.am зафиксировал на видеокамеру то, как несколько десятков израильских туристов на 10 автомобилях направляются в Нагорно-Карабахскую Республику. Путешествие организовала туристическая компания Travel in the World LTD.
Вчера азербайджанские СМИ заявили, что по вине генерального директора этой компании Менахема Абади из-за организации визита израильских туристов в Нагорный Карабах официальный Баку отозвал своего посла в Израиле.
Директор компании заявил, что никто, в том числе и посол Израиля в Азербайджане никогда не предлагал отказаться визитов в НКР.
Менахем Абади сообщил порталу IzRus, что посол Михаэль Лотем не обращался к нему с просьбой отказаться от поездки в Нагорный Карабах. "Он лишь хотел знать, зачем мы туда едем, и я сказал, что речь идет о туризме, - пояснил он. - Мы проверили, можно ли ехать в Карабах, с этим не было никаких проблем. Мы всегда проверяем заранее. Нет никаких предписаний туда не ездить".
Отметим, что Magma - Travel in the World LTD – частная коммерческая структура, зарегистрированная в населенном пункте Нир-Цви. Она занимается реализацией туристических проектов по всему миру. Проект Magma Challenge – экстремальный туризм исключительно для женщин, включает в себя экскурсии на джипах по экзотическим местностям в арабских странах, в Африке, на Балканах и в других регионах мира.