Որտե՞ղ է Վանո Սիրադեղյանի քրեական գործը. Պատասխանում է գլխավոր դատախազությունը
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ գրող Սերգեյ Գալոյանը հայտարարել էր, թե Հայաստանի նախկին ՆԳ նախարար Վանո Սիրադեղյանի քրեական գործը կորել է: Panorama.am-ը փորձեց Գլխավոր դատախազությունից պարզել` արդյոք Սիրադեղյանի քրեական գործը գտնվում է դատախազությունում:
Գլխավոր դատախազի մամլո խոսնակ Սոնա Տռուզյանը պատասխանեց հետևյալը. «Գլխավոր դատախազությունից որևէ գործ չի կորել: Ինչ վերաբերում է Վանո Սիրադեղյանի վերաբերյալ քրեական գործին, ապա այն տարիներ առաջ ուղարկվել է դատարան: Վանո Սիրադեղյանը դիմել էր փախուստի, և դատարանը Սիրադեղյանի վերաբեյալ մասը անջատել էր մյուսների գործից: Սիրադեղյանի գործի քննությունը կասեցվել էր դատարանի վարույթում: Գործի շարժի վերաբերյալ հարցադրումներով դիմել Դատական դեպարտամենտ»: Դատական դեպարտամենտից խոստացել են ավելի ուշ պատասխանել մեր հարցմանը:
Հիշեցնենք` Սերգեյ Գալոյանն ասել էր. «Քրեական գործ կար Արմեն Տեր-Սահակյանի նկատմամբ: Քրեական գործը ընդամենը վեց ամիս առաջ մեկ դատարանից մյուս դատարան փոխադրվելու ժամանակ կորել է: Այսինքն` Վարդուշը կամ Մերուժը դրել են թևի տակ գործը, էս դատարանից տարել են էն դատարան, ճանապարհին կորել ա, չկա, գոյություն չունի էդ գործը»:

Генпрокуратура Армении не теряла уголовного дела против эск-главы МВД Вано Сирадегяна
Сегодня писатель, криминолог Сергей Галоян заявил СМИ, что возбужденное против экс-министра внутренних дел Армении Вано Сирадегяна уголовное дело пропало. В связи с этим корреспондент Panorama.am попытался уточнить в Генеральной прокуратуре РА точность подобной информации.
Пресс-секретарь генпрокурора РА Сона Трузян в ответ заявила: «В Генеральной прокуратуре Армении никакие дела не терялись. Что касается дела, связанного с В. Сирадегяном, то оно несколько лет назад было направлено в суд. Сам Вано Сирадегян находится в бегах, и суд отделил касающуюся его часть от остального дела. Рассмотрение дела Сирадегяна было приостановлено в ходе судебного производства. С вопросами относительного продвижек по данному делу обращаться в Судебный департамент».
В Судебном департаменте Армении обещали позднее ответить на запрос Panorama.am.
Напомним, экс-министр внутренних дел Армении Вано Сирадегян находится в международном розыске с 2000 года. Он обвиняется в организации убийств ряда политических деятелей.