Հայտարարություն. Հայրենադարձության ինքնաբուխ առաջին փորձերից պարզ դարձավ` ՀՀ կառավարությունը հայրենադարձության ծրագիր չունի
12:50 18/07/2012
«ՀԱՅԱԶՆ» միությունը վաղը նախաձեռնել է երթ և նամակների հանձնում ՀՀ կառավարությանը՝ սիրիահայերի հայրենադարձությունը պատշաճ կատարելու պահանջով: Ըստ միության կողմից տարածած հայտարարությանը, երթը կսկսվի առավոտյան 10.30-ին Կառավարության շենքի մոտից.
«Սիրիայում տեղի ունեցող բախումները օրակարգային են դարձրել տեղի բազմահազարանոց հայ համայնքի անվտանգության հարցը: Միաժամանակ նոր նշանակություն է ձեռք բերել համայն հայ ժողովրդի հայրենահավաքության և մասնավորապես արտերկրի տարբեր գաղթօջախներից հայրենադարձության խնդիրը:
Անկախության վերանվաճումից հետո սպասելի էր, որ հայրենի կառավարությունը տարբեր երկրներում հանգրվանած մեր հայրենակիցներին պետք է գրկաբաց հրավիրեր մասնակցելու ազգային պետության շինարարությանը, բարգավաճմանը և պաշտպանությանը: Սակայն հայրենադարձության ինքնաբուխ առաջին փորձերից հետո պարզ դարձավ, որ Հայաստանի կառավարությունը հայրենադարձության ծրագիր չունի, դրանում շահագրգռված չէ և արտերկիրը դիտարկում է միայն որպես նյութական օժանդակության աղբյուր: Այսօր էլ մեր պաշտոնատարների համար հայրենադարձությունը կոնկրետ սփյուռքահայերի անձնական գործն է, որի հնարավորությունները, փաստորեն, ոչինչով առավել չեն որևէ օտարազգիի Հայաստան ներգաղթելու պայմաններից:
Բնական է, որ քաղաքական և պատերամական անկայություն ապրող երկրներում հակամարտության մեջ չներգրավված բնակչությունը ձգտում է հեռանալ վտանգավոր շրջաններից: Այդպիսի երկրների աշխարհագրությունը, որտեղ առկա է մեծաթիվ հայ բնակչություն շարունակում է ընդարձակվել: Երեկ Իրաքից, այսօր Սիրիայից, վաղը, հնարավոր է, մեկ այլ երկրից հեռանալու որոշում կայացրած բազմաթիվ հայ ընտանիքեր միշտ չէ, որ ընտրում են հայրենիքը` նախապատվությունը տալով այլ երկրներում փախստականի ավելի արտոնյալ կարգավիճակ ստանալուն: Դրա գլխավոր պատճառը հայրենկիցներին ընդունելու Հայաստանի կառավարության անպատրաստությունն է և չկամությունը:
Այսօր Սիրիայից ժամանող մեր հայրենակիցները արդեն բախվում են այդ անպատրաստությանը և չկամությանը:
ՀՀ կառավարությունից պահանջում ենք.
1. Մշակել բոլոր երկրներից հայրենադարձության ընդհանուր և ընդարձակ ծրագիր:
2. Վտանգավոր շրջաններից հայրենադարձությունը կազմակերպել արագացված ձևով, չսպասելով ճգնաժամի խորացմանը, ինչը կարող է զոհերի և անհաղթահարելի խոչընդոտների պատճառ դառնալ:
3. Անհապաղ մատչելի պայմաներ ստեղծել Սիրիայից և այլ երկրներից բոլոր ներգաղթել ցանկացողների համար, այդ թվում մեկ ուղղությամբ մեկանգամյա անվճար ուղևորափոխադրում և նվազագույն քանակի անձնական բեռների փոխադրում: Թույլ չտալ մասնավոր փոխադրողների կողմից իրավիճակի շահագործում:
4. Սահմանել հայրենադարձվածի կարգավիճակ, որը կենթադրի շատ ավելի արտոնյալ պայմաններ, քան որևէ երկիր կարող է տրամադրել փախստականներին, ինչպես նաև Հայաստանի քաղաքացիության արագացված ձեռք բերում:
5. Բոլոր հայրենադարձներին տրամադրել ժամանակավոր կացարաններ և մշտական բնակարաններ ձեռք բերելու արտոնյալ պայմաններ, հատկապես Արցախի ազատագրված տարածքներում:
6. Կրթական հաստատություններում ստեղծել հատուկ պայմաններ սփյուռքահայերի երեխաների կրթությունը արդյունավետ շարունակելու համար, սահմանել մասնագիտական և բարձրագույն կրթություն ստանալու չափաբաժիններ:
7. Տրամադրել վարկ ստանալու արտոնյալ պայմաններ, ինչպես նաև օժանդակել աշխաատանք գտնելուն, այդ նպատակով վերապատրաստվելուն»,- մասնավորապես ասված է հայտարարության մեջ:

От правительства Армении требуют организовать возвращение армян Сирии на родину, не дожидаясь усугубления кризиса
15:38 18/07/2012
Союз «Айазн» завтра проведет шествие, участники которого передадут правительству Армении письма с требованием достойной организации возвращения сирийских армян на родину. Согласно распространенному Союзом релизу, шествие начнется в 10:30 по ереванскому времени прямо напротив здания правительства РА.
В заявлении подчеркивается, что противостояние в Сирии стало насущной проблемой проживающей там многотысячной армянской общины, кроме того, возвращение армян на родину в целом обрело важное значение после провозглашения Арменией независимости.
«Однако после первых самопроизвольных попыток возвращения соотечественников стало ясно, что у правительства РА нет программы возвращения соотечественников на родину», – говорится в заявлении. Отмечается также: подобная неподготовленность ведет к тому, что встретившие проблемы в разных странах армяне, например в Ираке, Сирии, предпочитают становиться беженцами в других государствах, но не возвращаться на историческую родину.
В связи с этим Союз «Айазн» требует от правительства Армении:
1. разработать комплексную программу возвращения соотечественников на родину;
2. организовать возвращение армян из опасных зон в ускоренном порядке, не ожидая усугубления кризиса, способного привести к жертвам и непреодолимым препятствиям;
3. срочно создать доступные условия для всех желающих вернуться армян из Сирии и других стран, в том числе бесплатный билет в один конец и бесплатную транспортировку минимального багажа; не допустить того, чтобы частные перевозчики воспользовались создавшейся ситуацией;
4. установить статус возвратившегося на родину, предполагающий льготы и условия, лучше чем статус беженца в других странах, а также ускоренное предоставление гражданства РА;
5. предоставление всем вернувшимся на родину бесплатных временных жилищ и льготные условия по приобретению собственных квартир, особенно на территории Нагорно-Карабахской Республики.
6. создать специальные условия в учебных заведениях для детей представителей армянской диаспоры, установить стандарты для получения ими специального и высшего образования;
7. предоставить льготные условия для получения кредита, а также оказать поддержку в вопросе трудоустройства и переквалификации.