Համանախագահները ընդունում են ԼՂ իշխանությունների՝ բնակչության հասարակական կյանքը կազմակերպելու անհրաժեշտությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) և Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) համատեղ հայտարարություն են տարածել: Այս մասին տեղեկանում ենք ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքէջից:
Հաղորդագրության համաձայն, համանախագահները տեղեկացված են 2012 թ-ի հուլիսի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղում անցկացված ընտրություններից:
«Համանախագահները ընդունում են Լեռնային Ղարաբաղի դե ֆակտո իշխանությունների կողմից ԼՂ բնակչության հասարակական կյանքը ժողովրդավարական կերպով կազմակերպելու անհրաժեշտությունը այդ գործընթացի միջոցով: Այնուհանդերձ, համանախագաները փաստում են, որ համանախագահող երեք երկրներն, ինչպես և որևէ երկիր, չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն»,-ասված է հայտարարությունում:
Նշվում է նաև, թե «ԼՂ-ում հուլիսի 19-ին անցկացված գործընթացը ոչ մի կերպ չպետք է կանխորոշի Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակն ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարակայուն և խաղաղ կարգավորմանը միտված ներկայիս բանակցությունների ելքը»:

OSCE MG Co-Chairs acknowledge need for authorities in NK to try to organize public life of their population
According to the OSCE official website, the OSCE Minsk Group Co-Chairs have issued the following statement:
“The OSCE Minsk Group Co-Chairs (Ambassadors Robert Bradtke of the United States, Igor Popov of the Russian Federation, and Jacques Faure of France) have noted reports about the conduct of “elections” that took place in Nagorno-Karabakh on July 19, 2012.
The Co-Chairs acknowledge the need for the de facto authorities in NK to try to organize democratically the public life of their population with such a procedure. However, the Co-Chairs note that none of their three countries, nor any other country, recognizes Nagorno-Karabakh as an independent and sovereign state.
The Co-Chairs stress that the procedures of July 19 in no way prejudge the final legal status of Nagorno-Karabakh or the outcome of the ongoing negotiations to bring a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict.”