«Ամեն ընտրություն քաղաքական քայլ է դեպի ճանաչում: Բայց դա չի նշանակում, որ ամեն ընտրություն մեխանիկական ձևով կարող են հանգեցնել Արցախի ճանաչմանը: Ճանաչման ուղղությամբ տարվող քաղաքական ջանքերը պետք է ընթանան ավելի ակտիվ ձևով»,- ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը` խոսելով նախօրեին կայացած ԼՂՀ նախագահական ընտրությունների մասին:
Ասուլիսին ներկա «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն, Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան, ԱԺ նախկին պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանն էլ նշեց, որ պետք է հստակեցնել, որ ամեն անգամ ընտրություններն իրականացնելով բարձր մակարդակով, ԼՂՀ-ն ևս մեկ անգամ հաստատում է իր ունակությունը կառավարել իր ժողովրդին, պաշտպանել սահմանները, ընդունակ է միջազգային հարաբերությունների մեջ մտնելուն:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ նախագահի ընտրություններում հաղթել է գործող նախագահ Բակո Սահակյանը` ստանալով 47 085 ձայն (66.70%), իսկ մյուս թեկնածուներ` Վիտալի Բալասանյանը ստացել է 22 966 ձայն (32,50%), Արկադի Սողոմոնյանը՝ 594 ձայն (0.80%): Ընտրություններին մասնակցած միջազգային դիտորդները բարձր են գնահատել ԼՂՀ-ում անցկացված ընտրությունները:
Ալեքսանդր Մանասյանը նաև ասաց, որ ժողովրդավարության գնահատման տարբեր վարկանիշներով Արցախն ավելի բարձր է կանգնած, քան Ադրբեջանը: «Արցախն առաջ է նույնիսկ շրջափակման պայմաններում, արձանագրում է տնտեսական, քաղաքական կյանքում հաջողություններ, որոնց կարող են նախանձել նաև եվրոպական երկրները»,- նշեց քաղաքագետը:
Լ. Ալավերդյանն անդրադառնալով մի շարք երկրների ու միջազգային կառույցների հայտարարություններին, թե չեն ճանաչում Արցախի ընտրություններն, ասաց. «Անկախ նրանից, ճանաչում են, թե չեն ճանաչում, Արցախը կայացած է որպես միջազգային իրավունքի սուբյեկտ: Ճանաչումը քաղաքական գործընթաց է, իսկ կայացումն ու զարգացումը` իրավական»:
Բանախոսները շնորհավորեցին նաև Արցախի, Հայաստանի բնակիչներին, իսկ Ա. Մանասյանն էլ նշեց, որ լավ կլինի, որ թեկնածուների միջև մրցակցություն չլինի մինչև հաջորդ ընտրությունները:

Александр Манасян: Любые выборы – это политический шаг к признанию
«Любые выборы – это политический шаг к признанию. Однако это не означает, что любые выборы механически могут привести к признанию Нагорно-Карабахской Республики. Политические усилия, направленные на признание, должны прилагаться более активно», – об этом на пресс-конференции заявил политолог Александр Манасян, касаясь состоявшихся накануне президентских выборов в НКР.
Присутствующая на пресс-конференции исполнительный директор общественной организации «Фонд против правового произвола», бывший защитник прав человека и экс-депутат Лариса Алавердян отметила, что необходимо констатировать, что с каждым разом, проводя выборы на высшем уровне, НКР в очередной раз подтверждает свою способность управлять своим народом, защищать свои границы, вступать в международные отношения.
Напомним, что подсчет представленных участковыми избирательными комиссиями НКР протоколов показал, что на президентских выборах в республике победил действующий президент Бако Саакян. Виталий Баласанян получил 22 966 голосов(32.50%), Бако Саакян – 47 085 (66.70%), а Аркадий Согомонян – 594 голоса (0.80%).
Состоявшиеся 19 июля выборы в НКР прошли в мирных условиях. В выборах приняли участие 72 833 избирателя, то есть 73.4% граждан, имеющих право голоса.
Политолог Александр Манасян добавил, что согласно разным рейтингам оценки демократии, показатели НКР намного более высокие, чем у Азербайджана. «Арцах впереди даже в условиях блокады, фиксируются успехи в экономической и политической жизни страны, а этому могут только позавидовать европейские страны», – подчеркнул политолог.
Лариса Алавердян, касаясь заявлений представителей ряда стран и международных структур о том, что они не признают выборы в НКР, отметила: «Вне зависимости от того, признают ли они или нет, Арцах – состоявшийся в рамках международного права субъект. Признание государства предполагает политический процесс, а становление и развитие – правовой».
Оба участника пресс-конференции поздравили жителей НКР и Армении, а Александр Манасян заявил, что было бы желательно, чтобы между кандидатами не было соперничества до следующих выборов.