Թուրքերի 42.8 տոկոսը դեմ է ԵՄ անդամակցությանը
Թուրքիայում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ-AKP) մամուլի քարտուղար Հուսեին Չելիքը հրապարակել է հունիսի 15-ից մինչև հուլիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության արդյունքները:
Ըստ «Վաթան» (Vatan) օրաթերթի` Թուրքիայի քաղաքացիներին հարցում է արվել. «Եթե այսօր խորհրդարանական ընտրություններ անցկացվեին, ո՞ր քաղաքական ուժին կտայիք ձեր ձայնը»:
Սոցհարցման ենթարկվածների 51.5 տոկոսը նախապատվությունը տվել է վարչապետ Էրդողանի գլխավորած «ԱԶԿ»-ին, 24.8 տոկոսը` Քըլըչդարօղլուի գլխավորած ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական կուսակցությանը» (ԺՀԿ-CHP), 12.7 տոկոսը` «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» կուսակցությանը (ԽԺԿ-BDP):
Թուրքիայի առջև ծառացած ամենամեծ խնդիրները քաղաքացիների կարծիքով, գործազրկությունն ու ահաբեկչությունն են: Անկարայի եվրաինտեգրմանը կողմ է արտահայտվել հարցվածների 46.6, իսկ դեմ` 42.8 տոկոսը:

42.8% турок выступают против вступления страны в ЕС
Пресс-секретарь правящей в Турции Партии справедливости и развития Хусейн Челик опубликовал результаты исследования общественного мнения, проведенного в период с 15 июня по 15 июля.
Как передает газета «Vatan», к турецким респондентам обратились со следующим вопросом: «Если бы парламентские выборы в стране прошли сегодня, в пользу какой из политических сил вы бы проголосовали?».
51,5% опрошенных отдали предпочтение возглавляемой премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом Партии справедливости и развития, 24,8% высказались в пользу возглавляемой Кемалем Кылыдждароглу оппозиционной Народно-республиканской партии Турции, а 12,7% – партии «Мир и демократия».
По мнению граждан, первостепенными проблемами в Турции являются безработица и терроризм. В пользу вступления Анкары в ЕС высказались 46,6% опрошенных, а против – 42,8%.